יעקב שחר: "החלום שלי למען המועדון הוא שיבוא איזה איל הון גדול, וייקח אותו"

בראיון שהעניק לבלוג האוהדים "מצד שני", בעלי מכבי חיפה לא חסך במלים על גולדהאר ("קטנצ'יק"), על בניון ("שיחשוב מה שהוא רוצה") ועל עזרא ("הוא ראש לשועלים, לא זנב לאריות")

דור בלך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעקב שחר במגרש
שחר. "אם יגיע רוכש, אני אשאר היועץ שלו תמורת שקל אחד"צילום: ניר קידר

בעלי מכבי חיפה, יעקב שחר, התראיין לבלוג האוהדים "מצד שני", וחשף לא מעט פרטים מעניינים על דרך קבלת ההחלטות שלו. בראיון, שנערך לפני כחודש אך פורסם רק כעת, סיפר שחר כי לפני שמינה את תור כריסטיאן קרלסן למנהל המקצועי, הוא לא פסל לפטר את רוני לוי במידה והמאמן לא יסכים למהלך.

"אני קיבלתי החלטה שאני מחליט לנסות להביא מישהו, איש מקצוע שיהיה בינינו, ואם רוני יסכים אז אין לי בעיה שרוני יישאר", אמר שחר, "אם רוני לא יסכים ואז אני צריך להביא מאמן אחר ואין לי מאמן אחר, אז צריך להביא מאמן זר וזו היתה הסקנד בסט שלי. ואז עשיתי טסט לרוני. הוא בא לכאן ואמרתי לו 'תראה, אני כבר קשה לי לבוא לאימונים, אני מרגיש שאני חסר באימונים פעם פעמיים בשבוע, אז החלטתי להכניס מישהו מקצועי. ואני עומד לרשותכם כל הזמן'. הוא אמר לי 'טוב מאוד'. והוא נתן לי את ההרגשה שזה מקובל עליו".

שחר גם סיפר על התפקיד של קרלסן: "תור הוא היועץ המקצועי שלי. הוא צריך להגיד לי: 'כל מה שאתה מדבר נכון, ויש לי את האיש המתאים, אז אני אביא אותו'". כשהתייחס להבדל בין תפקודו לתפקוד ג'ורדי קרויף, הבהיר שחר חד משמעית: "ג'ורדי יכול לייעץ לדמאיו? הוא משחק עם הכסף של הקנדי".

שחר גם שיתף בתחושותיו לגבי בניון. "כשהוא היה באנגליה, אמרתי לו בוא תשחק שנה שנתיים, אולי יהיה לך אחרי זה תפקיד אחר במועדון, תישאר אתנו", אמר שחר, "זה כל מה שאמרתי. אז הוא כנראה שאל את עצמו מה זה יכול כבר להיות, הרי מאמן הוא לא, מה נשאר לו? הרי הוא לא יהיה מנכ"ל מכבי חיפה, אז מנהל מקצועי זה הפירוש. וזה לא מפריע לי. ואז הוא בא ואמר שהוא רוצה עוד שנה לשחק, אז את השנה הזו שהוא רצה עוד לשחק הוא נתן רמזים שאולי הוא ישחק עוד שנה ואתן לו תפקיד עוד שנתיים אז הוא ירצה להישאר. מבחינתי שיחשוב מה הוא רוצה".

שחר התייחס גם ספצפית לחן עזרא, ולא חסך ממנו ביקורת: "הגולים האלה שהוא הבקיע עכשיו - הוא היה מבקיע כל משחק בנתניה. תראה, המעבר מקבוצה קטנה לקבוצה גדולה לא מבטיח המשכיות. הוא ראש לשועלים אבל לא זנב לאריות". שחר גם סיפר על כמה נפגע מאייל גולסה: "מה שעזרתי למשפחה הזאת – אמיתי! – לא קיבלתי את היחס אפילו ברוורס. וזה שהוא ברח לאיטליה. עכשיו הוא רוצה לחזור לארץ. לקבוצה אחת. מכבי חיפה". 

שחר עם גולסה. "מה שעזרתי למשפחה הזאת – אמיתי! – לא קיבלתי את היחס אפילו ברוורס"צילום: שרון בוקוב

בנוסף, התייחס שחר ליוזמה שעלתה מהקהל של חיפה להפוך את הקבוצה לקבוצת אוהדים. "אם אני עוזב את מכבי חיפה, שיהיו מוכנים לנהל את הקבוצה ולהביא בערך 40 מיליון שקל מהבית כל שנה. זה הכל. איפה הם היו עשרים שנים? יש איצטדיון חדש, עשינו עבודה ומילאנו אותו, פתאום הם מתעוררים? הבעלות בכלל לא ניתנת למשא ומתן. קח לדוגמה את מונאקו – קנו אותה מהנסיך, מכרו אותה לאיזה עשיר, והיא קבוצה פרטית שלו. ופ.ס.ז'. היא קבוצה פרטית של מישהו אחר".

עם זאת, שחר כלל לא פוסל מכירה של המועדון: "החלום הכי גדול שלי למען המועדון הוא שיבוא איזה איל הון גדול גדול, וייקח את המועדון ויוכל לעשות כל מיני פעולות, ביום אחד לתת שישה מיליון בשביל פה, ויום שני לשים למטרה נוספת... בלי הגבלות. אבל מישהו גדול, לא גולדהאר. גולדהאר הוא קטנצ'יק". שחר מבהיר כי גם אם יגיע איש כזה, הוא לא מוכן להפרד לחלוטין מהמועדון: "למען המטרה, אם הוא יכול להיטיב עם המועדון? אני אשאר היועץ שלו תמורת שקל אחד".

שחר גם הודה כי בשנים האחרונות נכשל ברכש הזרים, תלה את העובדה בכך שהפסיק לעבוד עם פיני זהבי היות ולא רצה להרוס את יחסי החברות ביניהם והעביר את האחריות למאמנים. "אני בשנים האחרונות נתתי יותר מדי חופש למאמנים", אמר שחר, "זו היתה הטעות שלי. למשל, כשראובן (עטר) רצה כל כך שני שחקנים, אחד מידפילדר, זר, שלא היה טוב. ואת אנדלובו, שהבאנו מבני יהודה, שלא התאים למשחק שלנו. כשהייתי עם פיני זהבי והבאתי את השחקנים שהבאתי היו פחות נפילות. וגם כשמכרתי אותם, מכרתי אותם כמו שצריך. קנדאורוב וכל אלה. רק דרך פיני זהבי. אין שני לו".

שחר סיכם ואמר כי לא יאפשר לבניו לרשת אותו בחיפה: "שיהיו בעסק של המכוניות. זה לא פשוט להיות בכדורגל. זה דורש תעצומת נפש. הבנים שלי לא יכולים לעשות את זה, זה לוקח באמת הרבה".

פיני זהבי (משמאל) לצדו של אברהם גרנט. "אין שני לו"צילום: אוריאל סיני

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ