הסינים לוחצים על ערן זהבי לחתום, השחקן עדיין מחכה להצעה משופרת ממכבי תל אביב

ערן זהבי נחת בסין כדי להתרשם מהעיר ומהקבוצה בה יוכל להרוויח יותר מ-80 מיליון שקל, אך עדיין מחכה שמיטש גולדהאר ישפר את הצעתו

דור בלך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן זהבי חוגג לאחר כיבוש השער
ערן זהבי כמעט חתם במכבי , אך היו יותר מידי התניות בחוזה ששלחו אותו בטיסה לסיןצילום: ניר קידר

היום (שני) בשעות הצהריים נחת ערן זהבי בסין, כשגם הוא עדיין מנסה לשחזר את מהלך העניינים ב-48 השעות האחרונות, שכמעט והביא אותו להישאר במכבי תל אביב. אם נתחיל מהשורה התחתונה, זהבי לא באמת רצה לעבור לסין. הוא לא באמת רצה לעזוב את ישראל. הוא דחה הצעות מקבוצות בכירות יותר, בליגות בכירות יותר, כמו הליגה ההולנדית או ליגת המשנה באנגליה, והבהיר לסוכניו כי אם יעזוב את הנוחות בישראל, זה יהיה רק עבור הצעה שאי אפשר לסרב לה – מקצועית או כלכלית. ואז הגיעה ההצעה מגוואנגז'ו R&F, סכום עתק של למעלה מ-80 מיליון שקלים, וזהבי לא סרב לה.

הוא הסביר את המצב לכל מי ששאל. לאוהדים הבהיר כי היה מעוניין מאוד להישאר במכבי, אך פערי הסכומים פשוט לא מאפשרים לו לסרב. לג'ורדי קרויף ולמיטש גולדהאר הסביר כי הוא לא הולך בלב שלם. אמנם היו לו מעל ל-80 מיליון סיבות טובות לעבור לסין, אבל בכל זאת הוא מוותר על המעמד שלו ככוכב הבלתי מעורער של הליגה ושל המדינה, על הקרבה לבית והמשפחה, על גידול הילדים הרכים בארץ ועל איכות חיים בלתי מתפשרת. כל זה תמורת מעבר לקבוצת תחתית בליגה בה יש כוכבים גדולים בהרבה ממנו, למדינה בה תרבות שונה לחלוטין מזו המוכרת לו ושפה שהיא, הלכה למעשה, סינית עבורו.

לאחר שהצהובים כבר סיכמו את כל הפרטים מול הסינים, הטיסה כבר הוזמנה והאוהדים הצהובים ערכו הפגנה בעד הישארותו של הכוכב, אך לא כל כך ברור נגד מי, במה שהיה נראה כשיר פרידה מהקפטן, החליטו ביום חמישי גולדהאר וקרויף לנסות ולהשאיר את זהבי בתל אביב. הבעלים שלח הודעת ווטסאפ לשחקן כדי לברר עד כמה הוא באמת עובר לסין בלב כבד, וכמה עוד דולרים יצטרך לשים כדי לעזור לכובד הלב להטות את כף המאזניים. זהבי הבהיר לו כי הוא ישמח לקבל הצעה.

לאחר דין ודברים וחילופי טיוטות, הגיעה ההצעה הסופית – חוזה לארבע שנים (עונה וחצי יותר מבסין) בשיאו יכול זהבי להרוויח מעל ל-60 מיליון שקלים. כשהפער כבר הצמטק ל-20 מיליון שקלים "בלבד", החליט זהבי כי זהו סכום ששווה לו להקריב עבור המעמד והנוחות. כרטיסי הטיסה לפמלייתו של זהבי, בכללן אדם קידן שהביא את ההצעה מהסינים, בוטלה. רק כרטיס הטיסה לזהבי ולסוכנו רונן קצב, אותם הזמינו בכלל הסינים, נשארו על כנם.

אתמול אחר הצהריים הגיע העותק הסופי של החוזה לזהבי, כולל כל הסעיפים הקטנים עליהם לא מדברים במשא ומתן הכללי, וזהבי הרגיש כי הפער גדול בהרבה משחשב. חלק נכבד מהסכום, מותנה בהישגים – מענק על סך מיליון דולר עבור כל אליפות ועבור כל העפלה לשלב הבתים בליגה האירופית או ליגת האלופות. על כך ידע זהבי מראש, אך שוכנע על ידי מכבי להסכים היות וגם בגוואנגז'ו חלק משכרו מותנה בהישגים. "תראה, הם קבוצת תחתית, יהיה לך הרבה יותר קל לזכות באליפויות ולהעפיל לשלב הבתים עם מכבי מאשר לעמוד ביעדים שהציבו לך שם", לחצו עליו הצהובים, שגם הפצירו בו לצפות בכמה משחקים של הסינים כדי להבין לאן הוא מגיע. אמנם יותר ממחצית מהסכום בחוזה החדש של זהבי תלוי הישגים, אך מי אם לא הוא יאמין ביכולתו להשיג את מלוא החוזה.

קרוייף וגולדהאר כמעט הצליחו להשיג את הכוכב הבלתי מעורער של ליגת העל בצהובצילום: שרון בוקוב

גולדהאר אמנם היה מוכן לשבור לרסיסים את שיא השכר של הכדורגל הישראלי, אך לא בלי תעודת ביטוח. בחוזה הופיעו לא מעט סעיפים המבטיחים למכבי אפשרות להיפטר מהחוזה או להפחית את עלותו במקרה של ירידה ברמתו של הקפטן שנכנס בקרוב לעשור הרביעי בחייו. בכלי התקשורת דווח בעיקר על סעיף הביטוח, בו נקבע כי אם יפצע זהבי הוא יקבל את שכרו מחברת הביטוח ולא מהמועדון, מה שאומר כי הוא לא יזכה למלוא שכרו, כמקובל בתחום, ובניגוד לחוזה הנוכחי שלו. אך מה שהפריע יותר לקפטן הצהוב היא העובדה ששכר הבסיס שלו, כמיליון וחצי דולר לעונה, גם הוא עומד בתנאי. אם זהבי ישחק פחות מ-70% ממשחקיה של הקבוצה בעונה, הקבוצה תאלץ לשלם לו רק מחצית מהשכר. אם יבקיע פחות מ-20 שערים, בכל המסגרות, בעונה, גם כן יירד שכרו. כך יוצא שאם תהיה לזהבי עונה בה יפצע או יסתכסך עם המאמן, וישחק בפחות מ-70% מהמשחקים וכן יכבוש פחות מ-20 שערים, שכרו ירד לכחצי מיליון דולר בעונה בלבד.

במקביל, הסינים, שהתנו תחילה את מענק החתימה שעומד על למעלה מ-25 מיליון שקלים בכך שהשחקן יסיים שנה קלנדרית בקבוצה, הסכימו להתגמש ואת המענק יקבל זהבי בסיום העונה הנוכחית, בין אם ימשיך או לא. בין אם יצטיין או לא יתאקלם כלל. כך, בעוד שהוא חש שבמכבי הוא עלול לבסוף להרוויח פחות מבחוזה הנוכחי שלו, חתימה בסין מבטיחה לו צ'ק שמן בעוד כארבעה חודשים בלבד. היה ולא השתלב? יקח את עשרות מיליוני השקלים שהרוויח באותם חודשים, ויחזור ארצה. כנראה שהצעה הזהה לחוזה הנוכחי שלו, אם לא טובה יותר, תחכה גם אז ממכבי.

עם התובנה הזו עלה זהבי לטיסה. אך הוא עדיין קיווה להצעה משופרת מהצהובים. כשנחת לטיסת המשך באיסטנבול, עדיין לא הגיעה הצעה טובה יותר, ולכן עם אותה תובנה ואותה תקווה נחת בסין. כעת הוא יתרשם מהעיר, מהקהילה היהודית בה, ובעיקר מאיכות הקבוצה. הסינים לא מוכנים להתמהמה יתר על המידה, ונראה כי אם גולדהאר לא ישפר את הצעתו בימים הקרובים, אופרת הסבון הזו תיגמר בסין. לפחות עד סיום העונה שם. עד אז עשוי גולדהאר להתרכך. עד אז, עם קרוב ל-40 מיליון שקלים בכיס, יתכן ולזהבי יהיו תובנות אחרות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ