דור בלך
דור בלך
רוני לוי על רקע שלט של ווינר
אם כולם ווינרים, אז למה כולם מפסידים?צילום: שרון בוקוב
דור בלך
דור בלך

שלושה שבועות לפני מועד פתיחת גביע הטוטו, וכחודש וחצי לפני מועד פתיחת הליגה - והגרלת לוח המשחקים לא נערכה. גם מועד לא נקבע לה. למעשה ההכנות כולן, ברמה המנהלתית, נעצרו הן בהתאחדות לכדורגל והן במינהלת הליגה בעקבות אי ההגעה להבנות עם הטוטו על הסכם השיווק החדש.

רוני פרידמן, שממלא את מקומו של יו"ר המועצה להסדר ההימורים בספורט, צחי פישביין, שמת בדצמבר, התנגד גם להסכם השיווק הקודם, וכעת כשהוא קובע את העניינים עושה כל שביכולתו בכדי להוריד את הסכום שמעבירה המועצה במסגרת הסכם השיווק. במועצה טוענים כי מבדיקת שווי החשיפה שהם מקבלים, הענקת החסות לליגת העל בכדורגל שווה להם לא יותר מ-50 מיליון שקלים, בעוד בפועל הליגה מקבלת 80 מיליון שקלים, כש-55 מהם מגיעים ישירות מהטוטו, והשאר מגיע ממשרד האוצר, בו משמש פרידמן כמשנה למנכ"ל ולמעשה אחראי על ההקצבה של הסכם השיווק משני צדדיה.

בהתאחדות ובמינהלת לעומת זאת, מסבירים כי אמנם שווי החשיפה אולי נמוך מעלות ההסכם, אך הליגה הישראלית היא זו שמושכת את מירב המהמרים לתחנות, ולא רק שההכנסות מהימורים על הליגות הישראליות גבוהות, אלא שהעובדה שהמועצה שולטת בשיבוץ המשחקים מאפשרת לה למשוך מהמרים לתחנות במשך ימים רבים יותר, שם הם גם מהמרים על משחקים מליגות אחרות.

לפגישה הראשונה על הסכם השיווק הגיעו נציגי ההתאחדות והמינהלת מתוך כוונה לדרוש להעלות את הסכום מ-80 מיליון ש"ח ל-120 מיליון ש"ח, ולהתפשר על כ-100 מיליון ש"ח לשנה. אנשי המינהלת עמלו על תוכנית מסודרת שתצדיק את הגדלת הסכום – שינוי פורמט גביע הטוטו, תמיכה בנתונים סטטיסטיים והתאמה להימורים במהלך משחקים בהתאם למיתוג של "ווינר" והסיסמה "ידעת ולא שלחת?", הקמת ליגת פנטזי עם מיתוג של הווינר ועוד. אלא שעם הגיעם לפגישה, הודיע להם פרידמן כי הם יכולים לחסוך לעצמם את הזמן בו יציגו את המצגת, הטוטו בכלל לא מעוניין בהמשך ההסכם. "השגתם המון כסף במכרז על זכויות השידור, אתם לא באמת צריכים אותנו יותר", אמרו בטוטו והציעו להיפרד כידידים. העובדה כי ההתאחדות והמינהלת לא קיבלו התרעה הוגנת גרמה לטוטו להציע פשרה בדמות התבססות על ההסכם הקודם שיגמר בתוך שנה.

עופר עיני במסיבת עיתונאים
עופר עיני, שועל קרבות ותיק מול גופים ממשלתיים, הודיע לאנשי הטוטו כי הוא איתם סיים לדון. "אני אפנה למי שאחראי עליכם, משרד האוצר ומשרד הספורט"צילום: עופר וקנין

בעוד אנשי המינהלת שקלו כיצד נכון להגיב, יו"ר ההתאחדות עופר עיני, שועל קרבות ותיק מול גופים ממשלתיים, הודיע לאנשי הטוטו כי הוא סיים לדון איתם. "אני אפנה למי שאחראי עליכם, משרד האוצר ומשרד הספורט", אמר.

עיני כינס את נציגי הקבוצות והודיע להם שיוצאים למלחמה. בשיחות ישירות מול שר האוצר משה כחלון הצליח עיני להגיע להבנות כאלו ואחרות, ובינתיים הטוטו הציע פשרה חדשה – 25 מיליון שקלים בשנה רק תמורת האפשרות לקבוע את ימי המשחקים והפעלת גביע הטוטו, כשההתאחדות והמינהלת יוכלו למכור את זכויות שם הליגה לחברה אחרת. אלה מנגד ביטלו את ההצעה בהינף יד אך הציעו פשרה אחרת – חלוקת רווחים רק על ההימורים על משחקי הכדורגל הישראלי. 50% מהרווחים על הימורים על משחקי ליגת העל, הלאומית, הנבחרת ומשחקי הגביע יגיעו להתאחדות ולמינהלת, בתמורה לשליטה בימי המשחקים. "ואת הרווחים אקסטרה שאתם עושים על הליגות האחרות בזכותנו אתם יכולים לשמור", הבהירו במינהלת ובהתאחדות, משום שלטענתם הם יודעים כמה מ-3 מיליארד השקלים שהכניסו במועצה מהטוטו והווינר מקורם בהימורים על הכדורגל הישראלי.

ההצעה לא התקבלה, וכעת אפילו לא נקבעה פגישה נוספת. מסרים מועברים מצד לצד, אך עדיין אין פריצת דרך. העובדה כי הטוטו משתייך גם למשרד האוצר וגם למשרד התרבות והספורט, הנשלטים על ידי מפלגות שונות, יוצרות עוד בעיה עבור הכדורגל הישראלי. עיני כבר הגיע לאי אילו הבנות עם כחלון, אך במשרד התרבות והספורט לא אהבו דברים נסגרים מאחורי גבם, וכרגע גם הבנות אלו ירדו מהפרק. "צריך להבין שגם כחלון וגם רגב לא יוותרו על הקרדיט לפתרון המצב", מסבירים בהתאחדות.

נכון לעכשיו הגרלת המשחקים היא היחידה שלא מתקיימת בעקבות המצב, אך בהתאחדות ובמינהלת לא פוסלים אפשרות כי אם לא תהיה פריצת דרך בימים הקרובים יוחלט על השבתת משחקי גביע הטוטו, ואולי אף הליגה. אפשרות ריאלית יותר היא אכן ויתור על גביע הטוטו כל עוד אין הסכם - כפי שקרה לפני שנתיים - ושיבוץ כל משחקי הליגה במחזורים הראשונים בשעה אחידה ביום אחד כדי לפגוע בהכנסות הטוטו. "זה מהלך שאמנם יגרור קנסות ממחזיקת זכויות השידור", מסבירים במינהלת, "אבל אחרי זה הארץ תשקוט 40 שנה. בטוטו יבינו כמה הם מרוויחים מההסכם וכמה הם תלויים בכדורגל הישראלי כדי להתקיים".

אוהדי מכבי פתח תקוה בחגיגות גביע הטוטו
אוהדי מכבי פתח תקוה בחגיגות גביע הטוטו, ייתכן כי לא תוכל לזכות בו השנה צילום: שרון בוקוב
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ