מינהלת הליגה הודיעה על השבתת כל הפעילות עקב אי חתימה על הסכם השיווק

כל הליגות יושבתו למעט הכנות נבחרת ישראל למשחק הקרוב מול איטליה. כזכור וועדת באב"ד המליצה להקטין את תקציב שיווק המועצה להימורים ולהגדיל את מס הזכייה, בתגובה איימו במינהלת להשבית את הליגות וכעת מימשו את האיום

דור בלך
דור בלך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי בניון עם הכדור בדרבי מול הפועל ת"א
דרבי תל אביבי. המנהלת הודיעה על השבתת הליגותצילום: ניר קידר

ההתאחדות לכדורגל ומינהלת הליגה הודיעו על השבתת הליגות המקצועניות בכדורגל באופן מיידי. עצירת המשחקים האמורה כוללת בסוף השבוע הקרוב את משחקי גביע הטוטו בלאומית, מחזור גביע המדינה בליגה ב׳ ומחזור הפתיחה בליגת נערים א׳ על.

לנוכח העובדה שעד לשעה זו טרם נחתם הסכם השיווק עם הטוטו, שלחו יו״ר ההתאחדות עופר עיני ומנכ״ל מנהלת הליגות אורן חסון מכתבים לשרת הספורט ושר האוצר, כי החל מרגע זה הכדורגל הישראלי מפסיק את פעילותו בכל הרמות, למעט נבחרות ישראל. כמו כן, הוציא יו״ר ההתאחדות מכתב ליו״ר הבקרה התקציבית בדרישה להורות לקבוצות לגייס בהתאם את הסכומים החסרים.

כזכור, בעקבות מסקנות ועדת באב"ד, שאת יישומן יחלו רק בחודש דצמבר, הטוטו טוען כי לא יוכל לעמוד בהסכם השיווק והתפעול שחתם עם ההתאחדות והמנהלת בגובה 80 מיליון שקלים, ולכן עד כה לא חתם עליו ולא העביר את הסכום.

במועצה להסדר הימורים בספורט, שמסקנות ועדת באב"ד נוגעות לה ולמפעל הפיס, מזהירים כי לא מדובר רק בכדורגל הישראלי. במועצה, שדרכה מעבירה המדינה כסף לטובת הספורט, מסבירים כי הספורט הישראלי כולו עלול לקרוס. המסקנות סותרות החלטות שהתקבלו במשרד האוצר רק לפני מספר שבועות, ובהן הסכם השיווק והתפעול עם המינהלת וההתאחדות, שהסיכום לגביו הגיע רק לאחר התערבות אישית של שר האוצר משה כחלון. מסקנות הוועדה הנוגעות לספורט מבקשות להקטין את תקציב השיווק של המועצה להסדר ההימורים - תקציב באמצעותו מועברים כספים רבים לגופים השונים - וכן להגדיל את מס הזכייה מ-30% ל-35%, שיחול על זכיות מסכום של 5,000 שקל ולא 50,000, כפי שנהוג כיום. ההחלטה הזו תהפוך את היחסים המוצעים בווינר, שנמוכים משמעותית מאלו בהימורים הבלתי חוקיים, לנמוכים עוד יותר. הוועדה גם דורשת לבטל את ההימורים על מירוצי סוסים שאושרו ב-2013.

"הוועד האולימפי עוקב בדאגה אחרי השינוי בהקצאת המקורות הכספיים של הספורט הישראלי, באופן חד צדדי וללא התייעצות מוקדמת עם גופי הספורט", אמרה חברת הוועד האולימפי יעל ארד, "העיתוי בו צמרת הספורט האולימפי בישראל נמצאת במשחקי ריו ואינה יכולה להביע דעתה באופן מסודר בנושא תמוה מאוד. רענון ובדיקה עצמית מקובלים, אך מאחר וכל שינוי עלול להשפיע באופן קריטי על תשתית הספורט ההישגי בישראל ראוי שהדבר יעשה תוך בחינת כל המשמעויות ובתיאום מוקדם. העובדה שהשינוי נעשה באמצעות חוק ההסדרים נראית כמו ניסיון למחטף מהיר ואנו מתנגדים לכך בכל תוקף".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ