ערן זהבי מאמץ את עמדת האנדרדוג ומוריד ציפיות

למרות שאיננו מנהיג טבעי, סבור ערן זהבי שביכולתו לספק לנבחרת גם תרומה של קפטן. לצד התקווה להבקיע יותר בעצמו, הוא מסרב לשחרר הצהרות מפוצצות לקראת פתיחת הקמפיין: "מקווה שגם אם נפסיד זה לא יהיה בקלות, שהקהל יעריך אותנו"

דור בלך
דור בלך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן זהבי באימון הנבחרת
זהבי באימון הנבחרת. "אם סין זאת ליגה למקומות עבודה, למה שחקנים כמו טשיירה ועוד כוכבים לא מפרקים אותה?"צילום: ניר קידר

האווירה בנבחרת ישראל לקראת מוקדמות מונדיאל 2018 טובה ומשוחררת מתמיד. "עובדתית לא מצפים מאתנו להעפיל, לא שמעתי אף אחד שמצהיר או מדבר על זה", מודה ומסביר הקפטן ערן זהבי, "אין מה להפסיד בהגרלה כזאת, אתה משחק נגד השחקנים הטובים בעולם".

אם בעבר המטרה היתה לפחות לנסות להפתיע נבחרות כמו איטליה וספרד, הפעם, מספר זהבי, מקווים בנבחרת שעם קצת מזל יצליחו להדביק פערים מיריבה אחרת. "יש לנו גם את אלבניה שהיא מעולה, נבחרת שאנחנו צריכים לשאוף להיות ברמה שלה. לשאוף להיות נבחרת שעובדת קשה, שמצליחה לעשות תוצאות טובות מול קבוצות גדולות ולא מפסידה לקטנות ממנה, וככה לפעמים אפשר לעלות לטורניר גדול. עובדתית ניצחנו נבחרות טובות מאתנו, אבל לפעמים נפלנו בדרך. לדעתי אלבניה היא סוג של מודל לחיקוי עבורנו. הם מגדלים שחקנים שיוצאים לליגות הגדולות, ואם הם יכולים אז גם אצלנו יכולים אם נעשה את הדברים כמו שצריך לאורך שנים. אפילו אם זה לא בדור שלנו".

לגבי היכולת של זהבי אין עוררין. אך לגבי בחירתו לקפטן הנבחרת, חרף המספרים שלו במדיה ועל אף מועמדים שמתאימים יותר מבחינת האופי, דווקא עלו כמה שאלות. גם בהתכנסות הפעם, נראה כי בפועל שחקנים אחרים הם מנהיגים טבעיים יותר. כך, ביום ההתכנסות הראשון שחקני הנבחרת עברו בדיקות רפואיות והיו אמורים להמשיך בלו"ז מסודר לעניינים מסחריים לטובת הספונסרים. היות שהיו בצום עד הבדיקות, התיישבו לארוחה קלה במלון בשפיים. הארוחה התארכה והתארכה, עד שנציג אחת הספונסריות דרש לזרז את הלו"ז. בעוד זהבי ביטל את הבקשה בטענה כי הוא גם כך פטור ממטלה זו, מי שמיהר לקום ראשון ולשמש דוגמה היה שרן ייני, בעבר הקפטן של זהבי במכבי תל אביב.

"הסרט אמנם על היד, אבל התפקיד שלי כקפטן הוא לאורך כל הקמפיין", טוען זהבי, "זו מחויבות גדולה כי אני מרגיש שאני מייצג משהו יקר כמו נבחרת ישראל. החשיבות שלי כקפטן היא לא לסחוב את כל השחקנים על הגב, החשיבות שלי היא לתמוך ולעזור לכל שחקן מחוץ ובתוך המגרש. מעבר לזה, לא תראה אותי עושה דברים מיוחדים מאלה שהייתי עושה עד היום".

לגבי התפוקה הפחותה יחסית שהוא מספק בנבחרת, מסביר זהבי כי "הלוואי שהייתי מביא את המספרים ממכבי לנבחרת, אבל בואו נהיה הוגנים — זה לא אותו דבר. ברוב המשחקים אנחנו לא פייבוריטים. לא הייתי צריך ללכת לאלישע, הוא הבין לבד מה המטרה ואיך אפשר היה לעזור לי לכבוש שערים. זה לא תלוי רק בי, ובאמת שהשחקנים מסביבי מאוד עוזרים לי להביא את היכולות שלי. אני מקווה שזה יקרה גם פה. אני מקווה שאכבוש גם בנבחרת. אני שמח שיש ממני ציפיות ומקווה לעמוד בהן".

"אני לא רוצה בקמפיין הזה להתבטל או להיראות מסכן", משתף זהבי במטרות הריאליות של הנבחרת, "לא רוצה הפסדים של מינימום. רוצה שהקהל יראה נבחרת עם תשוקה. שגם אם נפסיד, נפסיד לא בקלות ושהקהל יעריך אותנו". 

עם לוי באימון השבוע. "לא הייתי צריך ללכת לאלישע, הוא הבין לבד מה המטרה ואיך אפשר היה לעזור לי לכבוש שערים"צילום: ניר קידר

על אף שדיבר על התהליך שהנבחרת והכדורגל הישראלי בכלל צריכים לעבור, זהבי ממהר להרגיע שהפער מאירופה אינו כל כך גדול. "מה שחושבים על אירופה, הרבה פעמים זאת קלישאה. אתה לא נמצא כל היום במועדון כמו שחושבים פה, תוציאו את זה מהראש, אולי זה היה פעם. סדר היום פה הוא אותו דבר כמו בכל מקום".

גם את הזלזול בליגה הסינית הוא לא אוהב. "אם זאת ליגה למקומות עבודה, אז למה שחקנים כמו טשיירה, פלה ועוד כוכבים גדולים, שלעולם לא יגיעו לישראל, לא מפרקים את הליגה? כנראה שהיא יותר טובה ממה שחושבים, אבל זה לא תפקידי לנתח. ברור שהיה שם גם אתגר מקצועי וגם כלכלי, ברגע שתהיו שם ותראו את העוצמות של הליגה אז תבינו. אני לא הולך להגן על הליגה הסינית. מבחינתי הרמה גבוהה ויש שם כדורגל טוב".

הוא גם בטוח שרוב הישראלים לא יצליחו כלל להגיע לליגה שלו. "מושבה ישראלית בסין לא תהיה כל כך מהר. מבחינת כסף על זרים יש להם המון לבזבז ולהביא כוכבים ושמות גדולים כי זה מה שמושך קהל למגרשים והם משקיעים בזה המון. יש ישראלים שיכולים לשחק שם, אבל הם צריכים לעשות קפיצה משמעותית ולעשות דברים גם בליגה וגם באירופה כדי שהשם שלהם ירוץ כמו שהשם שלי רץ. הלוואי שזה יקרה ואחת המטרות שלי היא לפתוח דלתות לעוד שחקנים ישראלים שירוויחו כסף ויביאו כבוד למדינה".

ולבסוף, יש לו גם מסר לקהל — מי שמאמין אולי לא מפחד, אבל רצוי לשמור על פרופורציות גם באמונה. "כשיש קהל תומך זה יתרון. ברור שלפעמים יש לחץ, אבל אני לא חושב שהקהל מגיע כשהוא בטוח שאנחנו הולכים לנצח את איטליה. הקהל צריך לבוא לתמוך ולעודד בכל מצב, יש לנו רק נבחרת אחת. במדינות אחרות עם נבחרות שלא עולות בכל טורניר, בכל זאת האיצטדיונים מלאים ומעודדים ואוהבים. התפקיד של הקהל לתמוך בנו והתפקיד שלנו לנסות לשמח את הקהל ולהביא כבוד למדינה. ראיתי אתמול באימון שהקהל הגיע ושהקהל אוהב את הנבחרת, אז בואו נהנה בקמפיין החדש".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ