אוהד לויטה בן 30, ויש לו פוטנציאל

הוא לא היה הבחירה המקורית של מכבי חיפה בין הקורות, אבל ההתמדה והאופי שהפגין לאורך כל הקריירה עזרו לו להתחבב גם על המנהל הספורטיבי והמאמן החדש. כעת נדרש אוהד לויטה לעשות משהו שלא הצליח בו מעולם לאורך זמן, ולממש את ההבטחה הטמונה בכפפותיו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוהד לויטה מול ברק יצחקי
אוהד לויטה מול ברק יצחקי. מרגיש בשל מתמיד, וגם הבהיר זאת לקרלסן ולאנטמן, מהם ביקש להישאר ולקבל הזדמנות הוגנתצילום: שרון בוקוב

אחרי שחוזהו של ולדימיר סטויקוביץ' הוארך בחודש נובמבר האחרון, התלבט אוהד לויטה באיזה מסלול עליו לבחור. האם להמשיך לעונה נוספת בה ימתין על הספסל של קבוצה גדולה כמו מכבי חיפה להזדמנות להוכיח את עצמו, או לחזור לקבוצה מדרג נמוך יותר - ובגיל 30 להבטיח לעצמו את אפודת ההרכב הראשון בה אחז כבר בגיל צעיר.

בתחילה החליט שלא להחליט והמתין לסיום העונה. הוא ידע שאוהד כהן צפוי לפרוש ושיתפנה מקום במועדון נעוריו הפועל כפר סבא, שם ישמחו לקלוט בחזרה שחקן בית כה אהוב, והבין כי גם במועדונים אחרים הוא יוכל לקבל הבטחה לפתוח בהרכב. גם בצוות המקצועי של חיפה רמזו לו כי כדאי להמתין, ושבכלל לא בטוח שסטויקוביץ' - שלא הסתדר חברתית במועדון, דרש העלאות ואיים בעזיבת הקבוצה חדשות לבקרים - ימשיך. "אין שוער ישראלי טוב ממך שגם יהיה פנוי", הבהיר לו מאמן השוערים גיורא אנטמן, ששכנע אותו שכדאי לו להמתין לקיץ בלי קשר להמשך דרכו במועדון. לויטה, שתמיד היה ידוע כשחקן חרוץ שמשקיע באימונים, הגביר את הקצב עוד יותר, וגם זכה להופיע במספר משחקים. הזכור שבהם דווקא לא הסתיים בצורה שירצה לזכור, כשספג שישייה ממכבי תל אביב במחזור סיום העונה.

לאחר מכן הודיעו בחיפה לשוער הסרבי לחפש קבוצה, אך גם לויטה לא זכה להבטחה שיופיע בהרכב. נהפוך הוא, הצוות המקצועי חיפש זר. לויטה כבר קיבל פניות מכפר סבא ובני יהודה, ונראה היה כי הוא בדרך החוצה. חוסר הוודאות לגבי קבלת האזרחות של ניקיטה רוקאביצה הביאה את חיפה לחשוב דווקא בכיוון של שוער ישראלי, כשהמטרה של רוני לוי היתה אחד משוערי הנבחרת. גיא חיימוב חתם בבאר שבע ואופיר מרציאנו כבר היה קרוב לסיכום תנאיו, אך יעקב שחר פסל את מועמדותו מאחר שלא שיחק בעונה הקודמת.

לישיבה לגבי עתיד השער החיפאי זומן גם אנטמן, שהבהיר כי אם לא מעדיפים שוער זר אין שום סיבה לחפש שוער ישראלי אחר. הוא "חתם" על לויטה והמנהל הספורטיבי תור כריסטיאן קרלסן החליט להקשיב לעצתו, בעיקר בשל העובדה שחיפה פתחה את העונה מוקדם מאוד - בסיבוב הראשון של מוקדמות הליגה האירופית אי שם בתחילת יולי, במשחקים שעל הנייר היו אמורים להיות קלים. לוי עצמו גם לא חשש יותר מדי מהמשחקים המוקדמים באירופה והסכים לתת הזדמנות ללויטה, תוך שהוא יודע כי יוכל ללחוץ על שחר להביא שוער אחר במקרה הצורך.

עם שישה זרים ובלי שוער בכיר יותר, לויטה ידע כי הזירה האירופית היא ההזדמנות שלו להוכיח כי הוא ראוי לאמון. ההדחה המבישה והפיצוץ בין רוני לוי למנהל המקצועי אמנם זעזעו את הקבוצה, אך חיזקו את מעמדו של השוער, שהצליח להרשים את הנורווגי. קרלסן אהב את קור הרוח שלו, כמו גם את העובדה שלא נתן לסערה סביבו להשפיע עליו. מקורביו מספרים כי לויטה מרגיש בשל מתמיד, וגם הבהיר זאת לקרלסן ולאנטמן, מהם ביקש להישאר ולקבל הזדמנות הוגנת. גם כשמונה רנה מולנסטיין במקומו של לוי, ורוקאביצה קיבל אישור להירשם כישראלי, הוחלט בחיפה להמשיך עם לויטה כשוער ראשון; ודאי לאחר שגם המאמן ההולנדי התאהב באופי של השוער, שהחליף עמו חוויות מתקופתו בוואלביק ההולנדית.

"אוהד למד המון בתקופה שלו בהולנד", אומר עופר בסון, שאימן את לויטה במכבי נתניה, "הוא מאוד התחבר לסגנון שם, משחק הרגל שלו השתפר והגיע לרמה הגבוהה ביותר בארץ. הוא היה הגורם המרכזי בעליית הליגה של נתניה בזמנו. בתחילת העונה, כשהקבוצה עוד לא תפקדה היטב, הוא הציל אותנו פעם אחר פעם והיה במקום. הוא גם לא ילד, הוא לא יילחץ אם הקבוצה תקלע לקשיים. להפך, הוא אדם שמקרין שקט ורוגע על ההגנה".

אמנם עדיין מוקדם לשפוט, אך עד כה לויטה מציג יכולת טובה. מכבי חיפה ספגה רק שני שערי ליגה, אבל מצד שני טרם התמודדה עם התקפה אימתנית במיוחד. הערב הוא ייבחן מול ההתקפה של הפועל באר שבע, קבוצה שגם במדיה רשם - כמו ברוב עונותיו - הרבה תצוגות יפות לצד תחושה של חוסר מיצוי הפוטנציאל. על פי פתיחת העונה, עושה רושם שמכבי חיפה שוב לא תרוץ לאליפות, אך עשויה להוות גורם בשולי הצמרת הגבוהה.

"אוהד יותר מראוי", מוסיף בסון, "אם אני במכבי חיפה לא הייתי חושב על שוער אחר מלכתחילה. אני בטוח שזו ההחלטה הטובה ביותר עבורם, אין שוער ישראלי טוב ממנו. הוא תמיד ידע את זה, מגיל צעיר הוא יודע שהוא שוער מצוין. מצד שני הוא לא נותן לזה לעלות לו לראש, הוא לא אחד שנח על זרי הדפנה. כשהוא קיבל את המפתחות להרכב זה רק גרם לו לעבוד קשה יותר".

לויטה, שזרח כנער פלא בשנותיו הראשונות בליגת העל ואף יצא לשחק בהצלחה בהולנד, נמצא בגיל בו שוערים מגיעים לשיאם. על פניו יש לו תנאים מושלמים להבשיל ולממש סוף סוף את הפוטנציאל הגלום בו. אולי אפילו לזכות בזימון לנבחרת. ההגנה שלפניו חזקה באופן יחסי, אך גם לא משאירה אותו מחוסר עבודה. הקבוצה עצמה, ללא מטרות ריאליות ועם יתרון איכותי על פני רוב קבוצות הליגה, אמורה להיות משוחררת מלחצים, והניסיון הרב שצבר אמור להתחבר לכישרון ולהשקעה הרבה באימונים.

עם זאת, עושה רושם כי כמעט בכל הימור שלקחה מכבי חיפה בשנים האחרונות היא הפסידה. ובמובן הזה, על אף שמדובר בשוער ליגה מוכח, לויטה הוא עדיין הימור עבור מכבי חיפה. עכשיו זה בידיים שלו לשנות את הסטטיסטיקה העגומה של קבוצתו, ולשפר את הסטטיסטיקה המפוספסת שלו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ