עוד הצלחה כזו ואבדה הנבחרת

את מבחן התוצאה הנבחרת עברה, אבל המטרה בקמפיין הזה היא לבנות לשנים הבאות - ובכך הנבחרת, שעכשיו גם חלשה וגם שסועה בעקבות סערת זהבי, נכשלת. היכולת? עכשיו בונים על קני סייף

דור בלך
דור בלך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלישע לוי לצד עוזרו רפי כהן ושאר סגל הנבחרת, לפני המשחק נגד ליכטנשטיין
אלישע לוי והצוות. אם הנבחרת תראה מול אלבניה וספרד כפי שנראתה בשבוע האחרון, היא עלולה לרשום הפסדים מביכים במיוחדצילום: ניר קידר

1. את המבחן עברנו. במבחן התוצאה נבחרת ישראל סיימה עם 6 נקודות מ-6 אפשריות בפגרת הנבחרות הנוכחית, ועמדה גם בציפיות המוקדמות שלה להיות עם 6 נקודות מ-9 אפשריות לאחר שלושת המשחקים הראשונים מול איטליה, מקדוניה וליכטנשטיין. במבחן התוצאה גם דבריו של ערן זהבי אתמול (ראשון) היו אולי נכונים ברובם - כששיחק בישראל נהנה מאיתרוג וליטוף תקשורתי כמעט מגוחך. גם כשהתבטא בגזענות לאחר אירועי דוחא כמעט ולא ספג ביקורת, ואף זכה לחומת מגן תקשורתית.

לעומת זאת, הדרך - גם של הנבחרת וגם של הקפטן שלה - היתה מבישה. בניגוד לקמפיין רגיל, בקמפיין הנוכחי דווקא הדרך חשובה יותר מהתוצאה. להעפיל אין סיכוי גם כך, ולגנוב נצחונות נגד יריבות נחותות מחטיא את המטרה של בניית נבחרת קדימה לקמפיינים הבאים. זו גם הסיבה שהקהל לא הריע לאחר הניצחון, והשחקנים יצאו מהמגרש לקול שריקות בוז צורמות מצד מעט הצופים שכן הגיעו ומילאו פחות משליש מתכולת האיצטדיון. היכולת הדלה הזו גם לא תספיק בשני משחקי הנבחרת הקרובים - שני משחקי חוץ מול אלבניה וספרד, משחקים שעל הנייר הנבחרת תתקשה בהם מאוד גם ביכולת שיא. אם תראה כפי שנראתה בשבוע האחרון, היא עלולה לרשום הפסדים מביכים במיוחד.

גם הקפטן עצמו אולי גנב אמש ניצחון קצר מועד על מבקריו, אך התנהל בצורה מביכה במיוחד. ערן זהבי הוא אדם קר רוח. גם בראיון לאחר המשחק אתמול זיעה לא ניגרה ממנו, ולמעשה בחמש הדקות הראשונות שלו - זמן ארוך במיוחד לראיון לאחר משחק, הוא התנהל בצורה מחושבת. דווקא כשנראה היה שהראיון עומד להסתיים, זהבי איבד את שלוותו.

כמו על המגרש, ערן זהבי הוא לא אדם של מחוות גדולות, הוא אדם של ניואנסים. בדיוק כפי שהוא לא מעביר שחקנים בין הרגליים או מבצע מהלכים שובי עין על כר הדשא, גם כשהוא מאבד את שלוותו זה לא מלווה בצעקות או בהשתוללות גופנית. אתמול הוא נשאר במקומו, כשידיו לצד הגוף, מדי פעם נוגעות בפניו - שהן אלו שעברו את השינוי המרכזי. הן, והמחסומים שירדו כליל מפיו וליבו. בנבחרת מספרים כי אמר דברים דומים בשיחות סגורות לאחר המשחק מול מקדוניה, כך שסביר להניח כי תכנן להגיד את שעל ליבו. ספק אם רצה לעשות זאת בצורה משתלחת כל כך.

ערן זהבי מול ליכטנשטיין. התנהל בצורה מביכה במיוחדצילום: ניר קידר

בקמפיין הקודם הנבחרת התחלקה בשלב מסויים לשתי מחנות - שחקני מכבי נגד העולם. נראה כי גם הנבחרת הנוכחית די שסועה. גם על כר הדשא ניתן היה לראות כי חלק משחקני הנבחרת עובד עבור ערן זהבי, וחלק אחר כמעט מתעלם ממנו במפגין. החלוקה היא כבר לא של מכביסטים ולא מכביסטים - מאור בוזגלו, לדוגמא, הוא אולי אחד הקרובים בנבחרת לזהבי. הם ישבו יחד בטיסה למקדוניה, ואפשר היה לראות אתמול כי כמעט כל מסירה של בוזגלו כוונה אל עבר הקפטן - גם כשהיו אופציות מסירה טובות יותר.

זהבי הדגיש אתמול "אני חלק מהנבחרת, לא מעליה", אך נכון לעכשיו, אם לא תנוצל התקופה הקרובה - אולי גם יום הכיפורים - כדי לאחד את הנבחרת, היא לא תבריא. זהבי התעקש שוב כי הוא לא חושב שיש למדוד את תרומתו בשערים, אך מיהר לספור כמה כבש בסין. גם על הדשא ניתן היה לראות כמה הקפטן רוצה לכבוש, ולהוריד מהגב את הקוף שהוא מכחיש את קיומו.

2. וכל זה לפני שהגענו לבעיות המקצועיות העמוקות של הנבחרת. לאחר המשחק אתמול הבינו בצוות המקצועי סופית כי השחקן החשוב בסגל הוא בכלל לא הקפטן, אלא ניר ביטון, שבלעדיו האמצע היה פרוץ אפילו מול ליכטנשטיין. גם ההגנה החדירה במיוחד מטרידה את אלישע לוי, שמספר כי הוא היה רוצה לעבור לשחק עם שלושה בלמים, אך מתקשה למצוא את המגנים המתאימים לכך. מי שעשוי לספק את הפתרון עבור לוי, הוא דווקא החלוץ קני סייף, שבגנט משחק כמגן שמאלי בשיטה של שלושה בלמים. לוי לא פוסל לזמן אותו לצורך התפקיד, ולהסיט שחקן התקפה בימין לעמדה דומה.

לכן הנבחרת תנסה להתכנס מוקדם ככל האפשר לקראת המשחק מול אלבניה, ותערוך מחנה אימונים בן לא פחות מארבעה ימים. למשחק עצמו בשקודרה תמריא הנבחרת פחות מ-36 שעות לפני המשחק, תשהה לילה אחד בעיר ותחזור מיד לארץ, בעקבות תנאי האירוח והמגרש הבעייתים בעיר הספר האלבנית.

ומה עד אז?  הנבחרת כולה, פרט לערן זהבי, אומרת את אותם הדברים. שיר צדק כדוגמא מייצגת: "עמדנו במבחן התוצאה, השגנו 6 נקודות, אבל נראינו לא טוב. אנחנו יודעים את זה. יש לנו הרבה דברים לשפר והרבה דברים לעבוד עליהם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ