שרון פולבר

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, העביר היום (רביעי) את תשובתו לבג"ץ במסגרת העתירה המבקשת לאכוף את חוק שעות עבודה ומנוחה בענף הכדורגל. בתשובת המדינה, שהוגשה על ידי מחלקת הבג"צים בפרקליטות, תמך מנדלבליט בעמדת קודמו בתפקיד, יהודה וינשטיין, לפיה בשלב זה יש להמשיך במדיניות אי האכיפה בשל הפעילות שמתבצעת להסדרת הנושא.

עוד ציינה המדינה בתשובתה לבג"ץ כי סוגיית משחקי הכדורגל בשבת "מורכבת ורגישה ביותר, אשר אין בה אפשרות לייצר פתרונות כוללים ומיידים". מנדלבליט הוסיף כי הוא סבור שיש לקדם את יישום המלצות הביניים של הצוות הבינמשרדי שהוקם לטיפול בנושא ולפעול להפחתה הדרגתית של משחקי כדורגל בשבת, לצד למציאת פתרונות לשחקנים הדתיים כל עוד מתקיימים משחקים בשבת.

בנוסף, הודיע מנדלבליט כי הוא פועל במקביל להוצאת היתר כללי לעבודה בשבת בענף הכדורגל, וכי לאחר שהתקיימו מספר שיחות בעניין עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, האחרון הודיע על כוונתו לפעול לחידוש הרכבה של ועדת השרים שבסמכותה לבחון מתן היתר כללי להעסקה במנוחה השבועית בענף הכדורגל ולכינוסה בתוך כחודשיים. 

המדינה מציינת עוד בתשובתה כי מועד קיומם של המשחקים אינו פרט טכני ושולי שניתן לשנותו בבת אחת. "תרבות פנאי שלמה נבנתה סביב מועד קיומם של המשחקים ונקיטת פעולות אכיפה היא פעולה שמשמעותה צורך בשינוי דפוסי פעולתו של תחום שלם, על כלל הגורמים המעורבים בו – השחקנים, האוהדים, השופטים, המאמנים, הסדרנים, רשתות הטלוויזיה, המפרסמים".

עדן בן בסט (מימין) ומהראן לאלה חוגגים. שער של הראשון הספיק רק לתיקו היום בחיפהצילום: שרון בוקוב

"מובן מאליו כי ביצוע שינוי כה עמוק ומהותי בתחום אינו צעד הנעשה בן לילה, ומשכך, החלטה על אכיפה פתאומית היא החלטה שלמעשה, משמעותה המידית היא שיתוקו של תחום הכדורגל", נכתב עוד בעמדת המדינה. "החלטת היועץ אינה החלטת מדיניות עקרונית על אופן הסדרת סוגיית השבת בתחום הכדורגל, כי אם החלטת אכיפה המתייחסת לעת הזאת, שעיקרה הוא השארת המצב הקיים מזה עשרות שנים ללא שינוי, וזאת על מנת לאפשר לגורמים המוסמכים לטפל בסוגיה בצורה עניינית ומעמיקה".

העתירה המדוברת הוגשה לבג"ץ בנובמבר 2015 על ידי התנועה למדינה יהודית.  בעתירה דרשה התנועה ממשרד הכלכלה לחלק קנסות מנהליים על מינהלת הליגות וההתאחדות לכדורגל שחזרו לערוך משחקים בשבת ללא היתר משר הכלכלה למרות שהצהירו בפני בית הדין לעבודה שלא יעשו זאת עד שהנושא יוסדר כחוק.

עו״ד אורי ישראל פז, המייצג את התנועה למדינה יהודית בעתירה, מסר בתגובה: "חבל שמנדלבליט מסתיר משופטי בג״ץ את העובדה שבמשך שלוש שנים לא שיחקו כדורגל בשבת בליגה הלאומית. רק לאחר שחזרו ואילצו אותם לשחק בשבת בניגוד לרצונם,  עתרו השחקנים לבית הדין לעבודה שהחליט בהסכמת מנהלת ליגת העל והתאחדות הכדורגל שלא יערכו משחקים בשבת.

"אין כל אחיזה במציאות לטענה שכביכול מאז קום המדינה לא נאכף חוק שעות עבודה ומנוחה על ענף הכדורגל ומדובר בסטטוס קוו. עד שנות ה-90 הכדורגל בשבת היה חובבני ואז החיל בג"ץ את חוקי העבודה על שחקני הכדורגל בכל הליגות. אין שום סיבה לאפשר את המשך הפגיעה בשחקני הכדורגל עד לכינוסה של ועדת שרים זו או אחרת. הגיע הזמן להתייחס לשחקני הכדורגל כמו לכל עובד אחר ולהפסיק להכריח אותם לבחור בין היהדות לכדורגל", דברי פז.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ