עופר עיני: "החלטה לא לשחק בשבת משמעה שלא יהיה כדורגל"

יו"ר ההתאחדות התייחס לנושאים הבוערים בכדורגל הישראלי, ביניהם סוגיית הכדורגל בשבת: "אם זה לא יהיה בשבת, אין לנו מספיק איצטדיונים לקיים את הליגות". על זהבי: "חרה לי שאמר שהוא לא מתחרט. הוא כבר לא יכול להיות קפטן הנבחרת"

אור בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר עיני
אור בוקר

כשעופר עיני כבר פותח את הפה, מה שלא קורה הרבה - כדאי מאוד להקשיב. יו"ר ההתאחדות לכדורגל קיים היום (שני) מסיבת עיתונאים בה התייחס לכל הנושאים הבוערים בכדורגל הישראלי. לשולחן הרחב בחדר הישיבות במשרדי ההתאחדות התיישבו הכתבים המסקרים את ההתאחדות לכדורגל, וחיכו למוצא פיו של האיש שנבחר לפני קצת יותר משלוש שנים לעמוד בראשות ההתאחדות, ונחשב לעיתים למנותק מעולם הכדורגל.

קצת אחרי השעה 12:00 בצהריים נכנס היו"ר לחדר בפולו כחולה, התיישב בראש השולחן וכשעל הקיר שמאחוריו פוסטר גדול מאחד ממשחקי הנבחרת מול קרואטיה, הוציא את האיוונט לדרך. "אני אומר זאת בצער - כשנכנסתי לכדורגל מצאתי בור מאוד גדול. אולי זה נשמע קלישאתי, אבל היה זה בור של כמעט 80 מיליון שקל, שהעיב על קיומה של ההתאחדות", אמר עיני בפתח דבריו. "הדבר הראשון שהייתי אמור לטפל בו הוא איך מבריאים את הגוף. תזרים המזומנים היה שלילי והיה ספק אם נוכל לשלם משכורות. בכוחות משותפים הצלחנו לייצב את המערכת. מצבנו השתפר בצורה ניכרת ולא האמנתי שתוך שלוש שנים נגיע לתזרים חיובי".

יו"ר ההתאחדות התייחס לאיום הפלסטיני להוצאת ישראל מהזירה הבינלאומית: "לא הקלתי ראש באיום הפלסטיני וגם ראש הממשלה לא הקל ראש בכך. מדובר באיום אמיתי להוציא אותנו מאופ"א. הצלחנו לסכל מזימה של הפלסטינים לערב פוליטיקה בספורט ולהוציא את הכדורגל הישראלי מהזירה הבינלאומית. האיום עדיין לא הוסר, אבל כעת התאחדות לא יכולה יותר לדרוש הדחה של התאחדות אחרת, מה שלא היה בעבר. עם זאת, הפלסטינים לא הרימו ידיים ופנו לקא"ס. אני מקווה שגם בקא"ס יזרקו אותם מכל המדרגות".

"חסרה לי מעורבות רבה יותר של הממשלה. עד לפני שבאתי, המדינה מעולם לא העבירה תקציבים לכדורגל", הוסיף עיני. "הצלחנו להכניס את הרגל בדלת אבל זה לא מספיק. המדינה צריכה לקחת אחריות לתשתיות ולהיות שותפה מלאה לקידום הכדורגל, שהוא ספורט להמונים, ספורט לעניים והספורט הפופולרי בעולם. אנשים אוהבים כדורגל וזה ראוי ונכון. אנחנו מדינה שחיה על חרבה ויש דברים חשובים לא פחות, אבל צריך למצוא את האיזון הנכון ולייצר פתרונות. אין לנו מספיק תשתיות וכמות המגרשים בארץ לא מספיקה. לאורך השבוע ילדים מחלקים מגרש לארבע כדי להתאמן. אם לא נפתח לפחות עוד 200 מגרשים קשה מאוד יהיה להרחיב את בסיס הפירמידה. במגרש הזה פעלתי רבות עם משרד הספורט ושרת הספורט".

עיני עם הנשיא ריבלין בגמר גביע המדינה. "חסרה לי מעורבות רבה יותר של הממשלה"צילום: שרון בוקוב

למרות שנשאל על כך, נמנע עיני מלהרחיב את הדיבור בעניינו של אלי טביב, שכזכור מושעה מכל פעילות אך ממשיך לקבל החלטות ולנהל את בית"ר ירושלים. "מי שהורשע בפלילים לא יכול להיות חבר הנהלה ולכן אלי טביב, כמו גם אבו סובחי מלוד, אינם עוד חברי הנהלת ההתאחדות", אמר. "מעבר לזה, אנחנו ערים לכל מיני התנהלויות כאלה ואחרות שלטעמנו אולי חורגות מההחלטה של בית הדין למה מותר ומה אסור. יצא מכתב לטביב, הוא זומן אלינו וכמובן שיש גם דברים שצריך להוכיח. נשב איתו ולאחר מכן יתקבלו החלטות".

על הנבחרת הלאומית והסוגיות של ערן זהבי ושאלת הקמפיין הנוסף לאלישע לוי אמר עיני: "הבעיה של הנבחרת היא ממש לא רק המאמן. גם אם היינו מביאים את המאמן הכי טוב בעולם, כמעט בטוח שלא היינו מצליחים לעלות למונדיאל. הבעיה בראש ובראשונה היא מנטלית. הנבחרת היא לא של ההתאחדות אלא של מדינת ישראל".

"כששחקן לוקח את סרט הקפטן יש לו אחריות כלפי הנבחרת, המדינה והציבור. הוא ראש הקבוצה, לא עוד שחקן בנבחרת. אני חושב שלמרות שהקהל צעק בוז ולא נהג בסדר, ערן זהבי היה חייב לגלות איפוק ומנהיגות כדוגמה לחבריו. המהלך של זריקת הסרט בעיניי הוא פגיעה בכבודה של הנבחרת. סרט הקפטן הוא לא פיסת בד אלא כמו דגל, אבל כדרכי לא קיבלתי החלטה בשלוף. נאמר לי שזהבי הבין כי טעה ורוצה להתנצל. חיכיתי לשמוע את ההתנצלות שלו, אבל דבר אחד חרה לי, כשאמר שהוא לא מתחרט. מאותו רגע דיברתי עם אלישע לוי ובהחלטה משותפת החלטנו להשעות אותו. הוא טעה כשפרש לגמרי מהנבחרת ויכול היה לקבל את העונש בכבוד ואולי לחזור אליה אחרי ההשעיה. בעיניי הוא כבר לא יכול להיות קפטן הנבחרת".

"אני באמת מאמין שדווקא בקמפיין הזה, כשידענו מראש שאין סיכוי, חשבתי שצריך לבנות ויז'ן לקמפיין הבא ושאלישע ימשיך לקמפיין שני. בדרך קרו לא מעט תקלות, האוהדים מאוכזבים מהתוצאות של הנבחרת וצריך להיות עיוור כדי לא לראות את זה. בתום הקמפיין אני מתכוון לעשות סבב התייעצויות, בין השאר עם חברי ועדת האיתור ובכל מקרה כל החלטה שתתקבל תהיה אחרי הקמפיין. מי שיידע עליה ראשון הוא כמובן אלישע לוי".

זהבי וסרט הקפטן. "בסוף זו החלטה של ההתאחדות"צילום: צילום מסך

היו"ר עמד על הבעייתיות בכל הקשור לדרישה שלא לשחק כדורגל בשבת: "לי לא היה אכפת שלא ישחקו בשבת אבל דה פקטו - אם מישהו יחליט שלא ישחקו בשבת - אין לנו מספיק איצטדיונים לקיים את הליגות המקצועניות. ההחלטה לא לשחק בשבת משמעה שלא יהיה כדורגל. אין חצי ליגה, זה או ליגה או כלום. אני מקווה שמי שיקבל את ההחלטה יקח את זה לתשומת לבו. טוב שהסוגייה הזו על הפרק ואולי ניתן יהיה לפתור אותה אחת ולתמיד. מעבר לזה, דבר שאין לו פתרון וכנראה גם לא יהיה לו הם הילדים והנוער, להם מלבד השבת אין יום אחר לשחק בו כדורגל. ברור לכל הגורמים שאני בא איתם במגע שללא תוספת איצטדיונים, טכנית אי אפשר יהיה לפתור את הבעיה הזו".

לקראת סיום התייחס עיני להמשך דרכו: "הבחירות הבאות יהיו באוגוסט, אבל עד סוף השנה בחודש דצמבר אקבל החלטה אם אני מעוניין להמשיך לקדנציה נוספת. אני נוטה להמשיך, אבל מה שמנחה אותי הוא הרצון להיות בטוח שאני יכול לשנות. לא באתי בשביל טייטל. הצלחתי לגרום לגוף הזה להיות כלכלי, חזק ובועט, אבל אני מקווה שמפה אני לוקח את הכדורגל למקום בו הוא צריך להיות".

"בין השאר אבדוק האם מהלכים שלטובת הכדורגל ולאו דווקא אינטרסים של קבוצות כאלה ואחרות יוכלו לעבור בהנהלת ההתאחדות, והאם יש אפשרות שאחת לשלושה חודשים יוגש דו"ח של תזרים מזומנים עבור הבקרה התקציבית כדי למנוע מצב כמו זה שקרה בהפועל תל אביב, שפתאום נופתע ובום - קבוצה תיפול ותתרסק. מהלך כזה לא ישרת בהכרח את בעלי הקבוצות, אבל האם הוא לטובת הכדורגל? לדעתי כן. האם הוא יעבור בהנהלה? לא יודע. אני מתכוון לחדד ולברר את השאלות האלה וזה ייתן לי את הפרמטרים הדרושים כדי להחליט האם להמשיך בתפקידי", סיים עיני.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ