עונשים כבדים לחברי לה פמיליה, עשר שנות מאסר לאחד ממנהיגיה

בית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע ארבעה מחברי ארגון הקיצוני של אהודי בית"ר ירושלים בגין שורת עבירות אלימות וגזענות. עומר גולן נשפט לעשר שנות מאסר בגין תקיפת אוהד הפועל ת"א

ספורט הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אחד מחברי לה פמיליה מובל למשפט, ב-2016
ספורט הארץ

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר בצהריים (חמישי) עונשי מאסר כבדים על ארבעה חברים נוספים בארגון "לה פמיליה" בגין שורה של עבירות אלימות וגזענות. הנאשם המרכזי בפרשה, עומר גולן, נשפט לעשר שנות מאסר על כך שהיכה בפטיש את יורי סדלצקי, אוהד הפועל תל אביב, במהלך התקרית האלימה שהתרחשה בשכונת פלורנטין בתל אביב באוקטובר 2015. הפטיש היה בעל שיניים מחודדות, ונעיצתו בראשו של סדלצקי הציבה אותו בסכנת חיים והוא אושפז לניתוח.

השופט רענן בן יוסף פסק כי גולן "ביצע את המעשה באכזריות, גרם לסדלצקי נזק בלתי הפיך בשל נקמה, שנאה עיוורת וגזענות". בנוסף לעונש המאסר בפועל, יפצה גולן את סדלצקי ב-100 אלף שקל וחויב בפיצויים בסך 2,000 שקל בגין מעורבות בתקרית אלימה אחרת בין אוהדי שתי הקבוצות שהתרחשה בחניון רידינג באוגוסט 2015.

מתן שמעון ואסי בסאנו נשפטו לחמש שנות מאסר ול-50 חודשי מאסר בהתאמה וחויבו בתשלום פיצויים בסך עשרת אלפים שקל. על בסאנו גם נאסר להיכנס לאירועי ספורט במשך חמש שנים לאחר שחרורו מהכלא. יואב נחשון נשפט ל-46 חודשי מאסר, פיצוי בסך עשרת אלפים שקל וגם עליו נאסר להיכנס לאירועי ספורט במשך חמש שנים מיום שחרורו. שמעון ונחשון הורשעו גם בתקיפת אוהדי מכבי חיפה בחוף פולג ביולי 2015.

"האוהדים הקימו ארגון שמטרתו לזרוע אלימות ו-ונדליזם, מתוך אידיאולוגיה אנרכיסטית וגזענית של שנאת המגזר הערבי במגרש הכדורגל, וכנגד אוהדי קבוצות כדורגל יריבות בפרט", כתב השופט בן יוסף, "עם הקמת הארגון ב-2005 ועד מעצרם של הנאשמים הציבו מקימיו ומנהיגיו בין היתר את הטמעת המושג הגזעני 'בית"ר הטהורה', ופעלו בכל אותה עת בפעילות הגזענית והאלימה בדרכים שונות".

עוד כתבו השופטים כי בסאנו שימש, לצד אחרים, כראש הארגון והכווין את פעולותיו. בתוך לה פמיליה פעל קומץ של כ-50 איש שכינו עצמם "הפירמה" או "הקומץ" ואלו הוציאו לפועל את מטרות הארגון, ובכלל זה עבירות נשק, ונדליזם ומעשי אלימות כלפי אוהדי קבוצות אחרות. קומץ זה גם פעל לכפות את האידיאולוגיה שלו על הנהלת בית"ר ירושלים, בין היתר באמצעות האיסור על הבאת שחקנים ערבים. בשנים 2015-2016 ניהל "הקומץ" לה פמיליה את פעילותו באמצעות שתי קבוצות וואטסאפ: אחת, שאליה השתייכו כל חברי הקומץ, ושנייה, אליה השתייכו רק מנהיגי הארגון.

ארבעת המורשעים הגיעו להסדרי טיעון עם הפרקליטות, אך אלה נגעו רק לסעיפי האישום ולא לגזר הדין. "העבירות בוצעו בצורה מאורגנת על רקע האידיאולוגיה האלימה של לה פמיליה גם נגד אוהדי קבוצות יריבות, ללא כל התגרות, ורק בשם אהדת הנאשמים לקבוצת ספורט. העיסוק בספורט, אשר ביסודו ערכים חברתיים כהגינות וכבוד הדדי, הפך בידם לכלי לביטוי שנאה ופורקן אלימות", מסרה הפרקליטות בתגובה להרשעות.

בחודש שעבר נגזרו ארבע שנות מאסר על חבר לה פמיליה אליעד משה. רן יצחקי, גדי יחיאלוב ודניאל אלישייב נשלחו ל-30 חודשי מאסר, דור מגידיש לשנתיים, ועל ניב מנור ואביתר יוסף נגזרו 22 חודשי מאסר. חלקם הורחקו ממגרשי הכדורגל לתקופה של חמש שנים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ