היכן תארח נבחרת ישראל בכדורגל? איפה שמירי רגב קובעת

סאגת העתקת משחק הידידות מול ארגנטינה מחיפה לירושלים עלתה לציבור 2.7 מיליון שקל לכל הפחות, שיילקחו מהקרן לאירועי חגיגות ה-70 לישראל. הגדרת המשחק "אירוע דגל" מבטיחה שגם בעתיד החלטות כאלה יוכפפו לשיקולי ההסברה. הספורט והמחיר פחות חשובים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מסי ורגב

העברת משחק הידידות בין נבחרת ישראל לארגנטינה מאיצטדיון סמי עופר בחיפה לאיצטדיון טדי בירושלים הסתכמה ב-2.7 מיליון שקל מכספי משלם המסים, לכל הפחות. העברת המשחק נעשתה בשל החשיבות הפוליטית שמייחס משרד הספורט בראשות השרה מירי רגב לקיום אירועים מעין אלה בבירה, וזאת למרות שהוא גורם להוצאות לא הכרחיות של כספי ציבור.

ארגנטינה תגיע לישראל ב-7 ביוני ומשחקה נגד הנבחרת יתקיים יומיים לאחר מכן ויהיה האחרון בסדרת משחקי ההכנה של האלביסלסטה לקראת המונדיאל ברוסיה. מעורבות משרד הספורט בהעתקת המשחק לטדי מעלה את האפשרות שגם בעתיד, במשחקים חשובים יותר של הנבחרת כמו בקמפיין מוקדמות אליפות אירופה או מוקדמות המונדיאל, שאלת מקום האירוח תיקבע לבסוף על פי האינטרס הפוליטי ולא האינטרס הספורטיבי או הכלכלי.

גורמים המעורים במגעים שהתקיימו סביב העניין בשבועות האחרונים אמרו ל"ספורט הארץ" כי ארגנטינה מעולם לא התנתה את קיומו של המשחק במקום זה או אחר ונאותה לשחק בכל מקום שייקבע. עוד הוסיפו כי בסיור שנערך בסמי עופר ובטדי התברר מיד כי קיימים פערים לוגיסטיים גדולים בין השניים כשהראשון עדיף בהרבה. כך, למשל, האיצטדיון בחיפה מוכן טוב יותר לאירוח ניידות שידור, יש בו תאי VIP ומאפשר חוויית צפייה טובה יותר. 

לעלויות הלוגיסטיות יש להוסיף עלויות נוספות הקשורות לאבטחה ולביטוח שחקנים. עצם ההגעה לירושלים, הרגישה והמסוכנת יותר, מחייבת מערך אבטחה גדול יותר. בכל הקשור לביטוח: הבאת לאו מסי וחבריו לחיפה הסתכמה ב-40 אלף דולר, ואילו לטדי - 200 אלף דולר. סך הפערים הללו מסתכם ב-2.7 מיליון שקל ואליהם נוספים הפרשי עלויות עבודות ההפקה אשר הוטלו על חברת "קומטק". נתונים אלה טרם הגיעו לידי "ספורט הארץ". 

למרות זאת, משרד הספורט השקיע מאמץ רב בשבועות האחרונים במציאת מקורות כספיים שיאפשרו את העתקת המשחק. עם מציאת המקור הכספי - כספי משרד הספורט, עיריית ירושלים והקרן לפיתוח ירושלים - סוכם אמש בשיחה בין השרה מירי רגב ומנכ"ל משרדה, יוסי שרעבי, לבין מנכ"ל "קומטק", דניאל בנעים, על המעבר לטדי.

"לקח המון זמן למצוא את הדרך שבה המדינה יכולה להשתתף באירוע ספורט בסדר גדול כזה. זה אירוע שקשור לנראות של ישראל בעולם", אמר הגורם, "היו פניות ממשרד הספורט וגם ממשרד ראש הממשלה. קומטק מסרה שאם המטרה היא לחזק את ירושלים כבירת ישראל, והמדינה יודעת לכסות את העלויות הללו - אין שום מגבלה הפקתית להרים את זה. הכסף אושר על ידי משרד הספורט בלבד. זה לא המקרה של הג'ירו ד'איטליה שבו המדינה השתתפה ב-25 מיליון שקל ונדרשה החלטת ממשלה". 

הגעתה של נבחרת ארגנטינה לישראל "מוגדרת כאירוע דגל, כפי שהוגדרו גם אירועי הפתיחה של הג'ירו ד'איטליה, ומתוקף עובדה זו התאפשר סיוע הממשלתי לעיריית ירושלים", כך נמסר ממשרד הספורט השרה רגב מסרה: "זהו כבוד גדול לארח בירושלים את נבחרת ארגנטינה וכוכבי הכדורגל הטובים בעולם בראשם מסי. קיום המשחק בירושלים יאפשר לאוהדי הכדורגל לעלות לבירה וליהנות ממשחק חשוב ומרגש".

ממשרד הספורט נמסר כי הסיוע לעיריית ירושלים ולחברת ההפקה, העומד על סך 2.7 מיליון שקל, נלקח מתקציב המשרד לאירועי ה-70 של מדינת ישראל, מתוכו נוצלו רק 30 מיליון שקל עד כה מתוך 100 מיליון שינוצלו עד מאי 2019.

כמו כן, נודע ל"ספורט הארץ" כי במעבר מחיפה לירושלים איבדו בחברת ההפקה תרומות בסך כולל של 3 מיליון שקל. הסיוע שניתן ממשרד הספורט צפוי לכסות על הפער. ההחלטה על המעבר התקבלה בקלות יחסית לנוכח העובדה שמדובר במשחק ידידות שייצא לפועל במסגרת הסכם מסחרי ובסיכום ההתאחדויות לכדורגל, ללא כל מעורבות של פיפ"א.

לוח הזמנים לביקור ארגנטינה בישראל ומועדי מכירת הכרטיסים למשחק טרם פורסמו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ