גרסת אמיר כבירי: "הייתי נאיבי, אך היה ניתן להבריא את הפועל תל אביב ללא פירוק"

רגע לפני פרסום דוח המפרק שחקר את התנהלות המועדון, הבעלים לשעבר פרסם מכתב מפורט לאוהדים. "שגיתי, ידעתי שיש חובות אבל לא שיערתי את היקפם", אומר מי שהשקיע בקבוצה 62 מיליון ש"ח, "למדתי על בשרתי שלאהדה יש מחיר, ושילמתי מחיר כבד"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר כבירי. "שילמתי מחיר כבד מבחינה אישית, משפחתית וציבורית"
עירד צפריר - צרובה
עירד צפריר

לראשונה אחרי שנתיים, אמיר כבירי, בעלי הפועל תל אביב לשעבר שתחתיו הגיעה הקבוצה למשבר החמור בתולדותיה ואל סף כיליון, מספר את גרסתו. לקראת הגשתו של דוח מפרק הפועל תל אביב, עו"ד שאול קוטלר, לבית המשפט, שוטח כבירי במכתב ארוך לאוהדי הקבוצה את השתלשלות האירועים באחד המועדונים החשובים בישראל בתקופת בעלותו. במכתב מודה כבירי שהיה מודע לחובות הקבוצה כשלקח אותה על עצמו, אך לא היה מודע להיקפם האדיר, בין היתר בשל ויתור על בדיקת נאותות נוכח מצבה הדוחק של הקבוצה בזמנו. 

כבירי, שהיה האיש שיזם את הקפאת הליכים הראשונית והפנייה לבית המשפט בעקבות החובות האדירים, צפוי להיות אחד האנשים שיוזכרו כמובן בדו"ח של קוטלר, שערך חקירה על הגורמים שהביאו לפירוקה של חברת "הראל אחזקות" אשר תחתיה היתה רשומה הפועל עד שעברה לידיהם של קבוצת האחים ניסנוב בינואר 2017.

"6 בדצמבר 2016 הוא תאריך שנצרב בלבי ואשא אותו עד סוף ימי חיי", כתב כבירי על יום הפירוק בתחילת המכתב, "זה היה היום שבו קיבלתי את ההחלטה המורכבת בחיי, החלטה שידעתי שיהיה לה מחיר כבד ברמה האישית, המשפחתית, הציבורית והכלכלית, אבל היתה הדבר הנכון לעשות כדי שהפועל תל אביב, קבוצת הכדורגל היקרה לי כל כך, תוכל להמשיך להתקיים".

כבירי (שני מימין) בדיון בבית המשפט. "בסיכומו של יום הרגש גבר על הדעת"צילום: עופר וקנין

"בשנתיים שעברו מאז שמרתי על שתיקה, גם כאשר שמי ושם משפחתי הוכפשו. לצערי למדתי שהדבר החשוב ביותר הוא הנרטיב שמציירים גורמים בעלי אינטרסים שונים, גם אם נרטיב זה אינו תואם את העובדות. בחרתי בצעד זה כדי לא להפריע לחקירת הנאמן שמינה בית המשפט, שיתפתי עמו פעולה וסיפקתי לו חומרים כדי שיוכל להצביע על הכשלים בתקופות השונות, וגם בתקופתי. אף אחד לא נקי משגיאות, אבל ידעתי להודות במשגים שלי ולשאת באחריות על טעויותיי".

כבירי הסביר שלא שיער כמה קשה המצב של הפועל תל אביב. "שגיתי, ידעתי שיש חובות, אבל לא נחשפתי לממדיהם ולא שיערתי שהם בהיקף שהתברר לי רק בנובמבר 2016", כתב. בהמשך הוא גם טוען שבדיקת נאותות, כפי שעשה בעסקיו האחרים, היתה יכולה להוביל למציאות שונה, אך הוא ויתר עליה. "כבר הודיתי בפומבי בעבר: לא ערכתי בדיקת נאותות כפי שאני נוהג בעסקיי הרבים. בדיעבד, כמובן, זו היתה טעות, אולם בנקודת הזמן ההיא לא היו בפניי הנתונים שיש בפניי היום. באותה תקופה הובהר לי שאין ברשותי הזמן הדרוש לבצע בדיקה שכזו, שכן חרב הפירוק ריחפה מעל צווארו של המועדון. הוצגו בפניי נתונים לגבי מצבו הכלכלי של המועדון ונתתי אמון באנשים אלו, אשר הצהירו בפניי בצורה ברורה שעתיד המועדון מוטל על כתפיי".

"חשוב להדגיש, שהמשמעות של התעקשות על בדיקת נאותות מקיפה ויסודית במאי 2015 היתה אחת משתיים: או שהמועדון לא היה שורד עד שהבדיקה היתה מסתיימת ומתפרק, או שבדיקת הנאותות היתה מגלה את מצבו העגום של המועדון וגם אז היה צורך להגיש בקשה להקפאת הליכים", מבהיר כבירי, "בסיכומו של יום גבר הרגש על הדעת. לא הקשבתי לעצת עורכי הדין שלי, שהתריעו על בחירתי לסמוך על הנתונים שהוצגו בפניי. מעבר לאותם חובות, למועדון היו התחייבויות על חשבון הכנסות עתידיות ששועבדו ולמעשה היו משתקות את כל פעילות הקבוצה ומחלקת הנוער, חובות והתחייבויות שאותם המשכתי לגלות עד יומי האחרון במועדון".

במכתבו חושף כבירי את היקף השקעתו האדיר, אותן ציין שיפרט בדוח ביאור שיפורסם במאי 2019: "נכון להיום, השקעותיי במועדון מסתכמות ב-62,084,246 שקל. סכום זה אינו סופי שכן גם כיום אני נמצא בתהליכי הסדרת חובות שונים של המועדון, אך הוא כולל העברות ישירות לחשבון המועדון ורכישת שחקנים בסך 42,607,735 שקל; התחייבויות המועדון שנלקחו בערבות אישית שלי בסך 16,062,511 שקל; וכן רכישת מניות בסך 3,450,000 שקל. לצערי הכסף הרב נבלע בבור החובות וההתחייבויות רבות השנים של המועדון. חשוב להדגיש, כי במהלך כהונתי כבעלים, כל התחייבות פיננסית משמעותית גובתה בערבות אישית שלי, סכומים אשר משולמים עד יום זה והם אינם ולא יהיו מעמסה על קופת הנושים, וזאת בניגוד לניסיונות להציג את הדברים באופן כזה שיכפיש את שמי".

זו הסיבה, קובע כבירי, שהטענה שבחר "בדרך הקלה להצלת עורי", כלשונו, באמצעות הקפאת ההליכים, שגויה מיסודה, שכן הבקשה להליך הביאה לאובדן הבעלות שלו על המועדון, על השקעתו הכספית האדירה, ומאידך לא פטרה אותו מתשלום ההתחייבויות של המועדון מתקופתו, עליהן הוא חתום בערבות אישית. "יתרה מכך", הוא אומר, "מתוך תחושת אחריות שילמתי גם התחייבויות שאני לא ערב להן. האמנתי שהדרך הנכונה לגרום למועדון להיות אטרקטיבי ולעניין משקיעים פוטנציאליים היא להפיח בו רוח חיים, ולכן השקעתי מיליוני שקלים בהטמעת תהליכים ארוכי טווח. יזמתי את שיפוץ מתחם חודורוב שהפך מאתר קרוואנים למתקן הכי מפואר בכדורגל הישראלי ויישאר כבסיס למועדון עוד שנים ארוכות".

כבירי התייחס גם לביקורת שהושמעה לאורך תקופתו, ובפרט בימים האחרונים כשנחשפו חלקים מהדוח של קוטלר, על רכישת השחקנים בסכומים גבוהים. "ספגתי קיתונות של ביקורת על הרכישות", הוא אומר, ומבקר גם את יורשיו במועדון, "ייתכן שחלק מהרכישות היו לא מוצלחות, אך בענף הכדורגל יש תמיד גורם סיכון. חלק מהשחקנים האלה נמכרו על ידי ההנהלה החדשה, לדוגמה ארון שוינפלד שמכירתו הכניסה למועדון יותר משלושה מיליון שקל. לעומתו, היו שחקנים דוגמת בן רייכרט וקלאודיו בומבה שמסיבה לא ברורה פשוט שוחררו בחינם במקום שיימכרו וייצרו מקור הכנסה נוסף. בנוסף, רכישות השחקנים המשמעותיות גובו בערבות אישית שלי. וכך, גם לאחר הקפאת ההליכים שילמתי ואני ממשיך לשלם עבור רכישתם של שוינפלד ורייכרט ועבור ההסכם עם בית"ר טוברוק שבאמצעותו הגיעו למועדון אנאס מחמיד ואיאד אבו עביד. כמו בכל תהליך היו גם טעויות וכישלונות בדרך, אך אני נושא באחריות ומשלם עד היום הזה מיליוני שקלים מכיסי".

המפרק עו"ד שאול קוטלר. "אמר שאין לי זכות לדבר בשם הפועל ת"א"צילום: עופר וקנין

אחד הנושאים שזכה לביקורת החריפה ביותר בתקופת המשבר היה משכורות העובדים, שלא הגיעו בזמן בחלק מהתקופה. "קשה לי במיוחד עם העובדה שמספר פעמים עובדי המועדון לא קיבלו את שכרם בזמן", אומר כבירי, "אך המציאות התזרימית החריגה שהיינו נתונים בה באותה תקופה הכתיבה את מעשינו. בדיעבד, אני גם מכיר בעובדה שהמטרות שהצבתי למועדון ולעצמי לא היו ריאליות למצב הנתון ובפרק הזמן שביקשתי להשיגן. הצבת המטרות היתה תוצאה של גורמים שונים ובתוכם גם שיקולים רגשיים שלי בתור אוהד. בדיעבד, ברור לי שהיה עדיף אם הייתי פחות מחובר רגשית ופועל בצורה קרה יותר".

כבירי זכה גם לביקורת על כך שמשך כספים מקופת המועדון, אותה הוא מכנה כ"טענות חסרות בסיס", ואומר במכתב: "אכן, היו מקרים בהם עברו כספים גם מחשבון המועדון לחשבונות שלי או של אחת החברות שבבעלותי, אולם פעולות אלה נעשה בתום לב וכל תכליתן היתה ניסיון לנהל מועדון עם בעיות תזרים קשות אשר לא תמיד זכה לאמון ספקים ובנקים. וכך, אם ברגע נתון היה צורך שאעביר כספים מחברה פרטית שבבעלותי לפעילות הקשורה למועדון עשיתי זאת, ומאוחר יותר היה צורך להחזיר כספים אלה לטובת רישום חשבונאי תקין". לדבריו, "באותה תקופה לא ידעתי שעל פי תקנון ההתאחדות הוצאת כספים מחשבון המועדון אסורה. עצם העובדה שהפעולות בוצעו על ידי אנשי הכספים ובידיעת מנהלי המועדון מעידה על כך שהן נעשו בתום לב וכפעולות חשבונאיות לא שגרתיות לפעמים, בניסיון להשתלט על מציאות כלכלית מאתגרת וללא שום כוונה להסתירן. מה שעמד לנגד עיניי היה הישרדות המועדון, סביר להניח שגם לו הייתי מודע לבעייתיות הייתי מבצע פעולות אלה כדי למנוע קריסה".

כבירי מתייחס במכתב גם להלוואה שלקח מחברת המימון "קוגיטו". לדבריו, ההלוואה בגובה מיליוני שקלים, שנלקחה בזמן שהמועדון בחובות, הוקצאה לצורך פרויקט האיצטדיון בבת ים, אלא שבעקבות הקשיים הכלכליים בקבוצה וחובות חדשים שנתגלו, הכסף הועבר לטובת פעילותו השוטפת של המועדון. "הכסף שנלקח בערבות אישית שלי הועבר לשימוש המועדון. הצגת העובדות בכל צורה אחרת היא הטעיה מכוונת. כיום אני משלם מיליוני שקלים עבור ההלוואה הזו, ונמצא בהליך משפטי הנוגע אליה. 'קוגיטו' אינה נושה של המוועדון, וכל הסוגיה תיפתר ללא כל מעורבות של הנאמן". 

ארון שוינפלד. "המכירה שלו הכניסה למועדון יותר משלושה מיליון שקל"צילום: ניר קידר

בהמשך מתייחס כבירי גם לבקשת הקפאת ההליכים עצמה. "לפני הגשת הבקשה הקפדתי לחדד כי כוונתי שהמועדון יחל בתהליך הבראה בראשותי, מהלך שזכה לתמיכה מכל בעלי המניות במועדון אז". אלא שאז, הוא אומר, זכה להתנגדות מכיוון מפתיע. "לתדהמתי, בדיון הראשון בבית המשפט, נציגי עמותת האוהדים שפנתה אליי שנתיים קודם לכן התנגדו לנאמן שהצעתי, שכל מטרתו היתה להשאיר את המועדון יציב. מטרתי מעולם לא היתה להוביל את המועדון לפירוק, ואני עומד על כך שתהליך זה לא היה מחויב המציאות והיו המשאבים הכלכליים הנדרשים להביא להבראת המועדון במסגרת הקפאת ההליכים, כפי שתכננתי".

כבירי מתייחס לדוח הביניים של קוטלר שהוגש בדצמבר 2016, אמד את חובותיה של הפועל, וציין כי דרושים לה שבעה מיליון שקלים כדי לסיים את העונה, אם יימצא רוכש שייקח על עצמו את המועדון. בהיעדר רוכש כזה בתוך שבועיים, הזהיר בזמנו, המועדון יפורק וירד לליגה ג'. "על פי החוק", טוען כבירי, "יש אפשרות לשמר את החברה שנמצאת בהקפאת הליכים כתשעה חודשים "בחיים", כל עוד יש מקורות הכנסה. הצהרתי בזמנו, ואני עומד על כך היום, שלמועדון היו מספיק מקורות הכנסה שהשתחררו מתוקף הקפאת ההליכים, וכמו כן נכסים בדמות שחקנים שהיה להם ביקוש רב והיו מקור הכנסה מיידי למועדון, שהיו מאפשרים לנאמן או למי מטעמו לנהל את המועדון לפחות עד סוף עונת 2016/17 ואף מעבר לכך, ללא פגיעה אנושה בסגל הקבוצה".

"ואכן", ממשיך כבירי, "עם הגשת הבקשה השתחררו לקופת המועדון סכומי כסף גבוהים ביותר". בין היתר, הוא מונה כ-1.6 מיליון שקלים מהטוטו, שהיו משועבדים לשתי הלוואות לבנק דיסקונט ששוחררו, 245 אלף דולר שהתקבלו כדמי השבחה מעסקת ההעברה של ערן זהבי לסין שזרמו לקופת ההנהלה החדשה. בנוסף, חוב בגובה 1.7 מיליון שקלים של המועדון הפסיק להיות נטל על המועדון, ובכך אפשר הכנסות ממכירת כרטיסים, ומכירתם של ארון שוינפלד (780 אלף יורו) ועמרי אלטמן (150 אלף) - ועל כן, לדעת כבירי, לא היה צורך בפירוק המועדון, שכן כל המהלכים הללו הובילו להכנסות של עשרה מיליון שקל - יותר מהשבעה שקוטלר העריך שנדרשים להמשך קיום הקבוצה. יש לציין שבפועל, בתום התקופה שהקציב קוטלר, הוגשה בקשה לפירוק והמועדון עבר לידיהם של האחים ניסנוב. 

כבירי מתייחס במכתב גם להשקעה היומרנית באיצטדיון בבת ים. "מתוקף תפקידי הבנתי שאני מחויב לחשוב לטווח הארוך, ולכן הובלתי את פרויקט האיצטדיון ,שנועד לייצר בסיס כלכלי איתן וארוך טווח, שיעמוד לרשות כל בעלים עתידיים של הקבוצה. בזכות פרויקט האיצטדיון הצלחתי לחתום על הסכם חסות עתידי חסר תקדים בהיקף 10 מיליון יורו מול החברה הסינית CMEC. מיד לאחר שהתמנה לנאמן, יצרתי קשר עם עו"ד קוטלר. עדכנתי אותו שאני ממריא באותו הלילה לפגישה עם חברי הנהלת CMEC כדי לעדכנם במצב המועדון לאחר הגשת הבקשה להקפאת הליכים ולדאוג שעסקת החסות תצא לפועל על מנת לעזור למועדון כלכלית בזמן הקפאת ההליכים והסדר הנושים. תגובתו של קוטלר היתה: 'אין לך שום זכות לדבר בשם הפועל ת"א'. לצערי, נכון לעכשיו, הסכם החסות לא יצא אל הפועל בעקבות השתלשלות האירועים המצערים".

אמיר כבירי (במרכז) עם נציגי החברה הסינית CMEC, באיצטדיון המושבהצילום: שרון בוקוב

את דבריו מסכם כבירי בנימה אישית. "הייתי נאיבי לחשוב שלכולם מטרה אחת והיא הבראת המועדון, אך בחלוף הימים הבנתי את היקף השיקולים הזרים שהובילו את הגופים השונים שהיו מעורבים בעניין", כתב, "כמו כל אוהד למדתי על בשרי שלאהבה לקבוצה יש מחיר. שילמתי מחיר אישי וכלכלי כבד ואני מודע לכך שכל אחד מכם עבר חודשים קשים מאוד בחרדות הנוגעות לעתיד המועדון. אני מצר על כך בכל לבי. גם מכיוון שאני עדיין מאמין שהמציאות היתה אחרת אם היו מאפשרים לי להגיע להסדר הנושים, ובעיקר מכיוון שלא עלה בידיי להביא את המועדון לגבהים שאליהם כיוונתי ולממש את חזוני".

"את הסכומים שהשקעתי לא השקיע מעולם בעלים בודד במועדון בפרק זמן כה קצר", חתם כבירי, "ואין לי ספק שלו הייתי עושה זאת בנסיבות אחרות מצב הקבוצה היה שונה בהרבה. אני עדיין מאמין ומקווה שיגיע היום והמועדון יחזור למקום שבו הוא ראוי להיות, ולא אחדל מלחתור למטרה זו". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ