שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

איגוד השופטים מבהיר: "שופט ה-VAR צדק, לא הגיע פנדל למכבי תל אביב"

בבוקר שלאחר ההפסד לבני יהודה בחצי גמר גביע המדינה, באלופה מתקשים להירגע מכך שהשופט אוראל גרינפלד לא פסק לפנדל לאחר נגיעת יד. באיגוד השופטים מבהירים: "חוקת המשחק הרשמית קובעת - אין פנדל"

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דור פרץ ואיתי שכטר מתווכחים עם אוראל גרינפלד, אתמול בחצי גמר גביע המדינה
דור פרץ ואיתי שכטר מתווכחים עם אוראל גרינפלד, אתמול בחצי גמר גביע המדינהצילום: ניר קידר

לאחר הסערה סביב נגיעת היד ברחבה של בני יהודה בניצחונה 0:1 על מכבי תל אביב בחצי גמר הגביע, פסרמה הוועדה המקצועית של איגוד השופטים את הדו"ח שלה על התנהלות ה-VAR במהלך משחקי חצי גמר הגביע. הוועדה קבעה כי בשני המשחקים פעלו שופטי ה-VAR כהלכה - במשחק של נתניה נגד חדרה צדקו כשקראו לשופט הראשי לבחון אם נפסק פנדל, ובמשחק אמש צדקו כאשר לא קראו לשופט לצפות בהילוך החוזר, מפני שלא היה מדובר בטעות ודאית וברורה. בדו"ח נכתב כך:

מכבי ת"א - בני יהודה ת"א:
"בתוספת הזמן של המשחק צדק השופט כאשר לא שרק לבעיטת עונשין לזכות מכבי ת"א בגין נגיעת יד. השופט אבחן כי תנועת היד של המגן נמצאת במצב טבעי, בהתחשב בתנועת הנגיחה שביצע, ולכן לא התקיים קריטריון המצדיק שריקה לבעיטת עונשין. שופט ה-VAR צפה בהילוכים החוזרים ואבחן גם הוא כי מדובר במצב טבעי של היד ביחס לתנועת המשחק של המגן לנגיחה בכדור (מצ"ב סרטון המלמד את אשר עליו התבסס שופט ה-VAR). לפיכך, הגיע שופט הווידאו לכלל מסקנה מוצדקת כי אין מדובר באירוע הדורש התערבות.

יש לציין, כי כאשר ישנן זוויות שונות ביחס לאירוע ואשר מעלות ספק כזה או אחר, הרי שלשופט ה-VAR אסור להתערב בהחלטת השופט. פרוטוקול ה-VAR מחייב התערבות רק במידה ומזוהה טעות ודאית וברורה של השופט (clear and obvious error)".

איביץ', אתמול. נשאר אלגנטי
איביץ', אתמול. נשאר אלגנטיצילום: ניר קידר

מכבי נתניה - הפ' חדרה:
"בדקה ה-84, לאחר בדיקה בהילוכים החוזרים, אבחן שופט הווידאו (VAR) עבירת הכשלה של מגן חדרתי על תוקף מקבוצת מכבי נתניה בתחום רחבת העונשין אשר נעלמה מעיני השופט. שופט הווידאו המליץ לשופט לבחון את האירוע על גבי מסך ה-VAR. בהתאם להמלצה, שופט המשחק בחן את האירוע בהילוכים חוזרים ובזוויות שונות והחליט בצדק כי מדובר בעבירה המחייבת בעיטת עונשין".

במכבי תל אביב התקשו הבוקר להירגע מההחלטה שלא לשרוק לפנדל לאחר נגיעת היד ברחבה, ולא לבדוק את המקרה ב-VAR. באלופה מגחכים בציניות על הניסיונות החוזרים ונשנים של ההתאחדות לכדורגל ואיגוד השופטים להצדיק את ההחלטה של השופט אוראל גרינפלד באמצעות פרסום זוויות שונות של האירוע, בו נראה איסמעילה סורו נוגע בכדור בידו - או שמא ניתז ליד מראשו - כל זאת כאשר בפועל גרינפלד כלל לא עשה שימוש ב-VAR וצפה בהילוך החוזר בזמן אמת.

"את הטרבל זה כמובן לא יחזיר, אבל אי אפשר להבין איך השופטים לא הצליחו להבחין במשהו כל כך ברור", אומרים במכבי, "הכי מקומם זה שעכשיו מנסים לארוז את זה בכל מיני תיאוריות וסיפורים ולנסות לשכנע את כולם כמה הם צודקים. כשהחל השימוש ב-VAR כולם יצאו בהצהרות שצריך שהצדק ייראה. במקרה הזה מצאו תוך דקה זווית שבה החליטו שבכלל לא היתה נגיעת יד".

עם שריקת הסיום פורסמו כאמור סרטונים מזוויות שונות, בכולם נראה שהכדור פוגע בידו של סורו ומכאן כבר נתונים הדברים לפרשנות של מצב היד ומהיכן הגיע הכדור. בהתאחדות הודיעו כי האירוע נבדק מספר פעמים והוחלט כי אין מקום לפנדל, בעוד המאמן ולדימיר איביץ' שמר על אלגנטיות אופיינית ואמר בסיום שהוא רוצה לברך את השופט הראשי שהיה כן מספיק להגיד שהוא המתין שיקראו לו ל-VAR ולא קראו לו.

"זה בסדר שהוא אמר 'בודקים לי', אבל מה בעצם בדקו?", קובלים במכבי, "השופטים תמיד אומרים שאחד הדברים שעוזר להם הוא שפת הגוף של השחקנים והתגובות באיצטדיון. אם אפילו ביציע כולם קפצו וראו פנדל, השופט היה צריך לקחת את הזמן שלו ולגשת ל-VAR כדי לראות את כל הזוויות. כולם עוצמים את העיניים כי יש VAR ולכולם יש חסינות, אבל ה-VAR הוא הקובע. איפה נכנסים השופט והקוון שאמורים לקבל את ההחלטה? יכולים להראות איזה זווית שרוצים, אבל כולם רואים שהכדור פגע ביד". 

מנכ"ל איגוד השופטים יריב טפר ציין כי "מקרה שכזה מצוין בתקנון IFAB, חוקת המשחק הרשמית. אם הכדור מוסט ליד מאיבר גוף של השחקן, ראש, ברך או רגל, אין מקום לפנדל". באיגוד גיבו גם את ההחלטה של אדלר שלא לקרוא לגרינפלד אל המוניטור. "ההנחיות הרשמיות של פיפ"א הן כי שופט ה-VAR יתערב רק במקרה שמדובר בטעות ברורה ו-ודאית", הסביר טפר. "בפני אדלר היתה הזווית שהבהירה כי הכדור נגע קודם כל בראש של סורו, ולכן הוא ניתח בצורה נכונה כי גרינפלד לא טעה".

קרדיט: הסרטון באישור איגוד השופטים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ