נשיא בית הדין של ההתאחדות: "לא ביערנו את הגזענות וגם לא צמצמנו אותה"

השופט בדימוס אמנון סטרשנוב ביקר את הטיפול בגזענות אבל טען שהבעיה לא עוצרת בכדורגל: "תסתכלו מה קורה במדינה. פני הכדורגל כפני המדינה". על בן זקן אמר: "תפנו להתאחדות. אדם בעל עבר פלילי לא יכול להיות בעלים"

עירד צפריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא בית הדין העליון של ההתאחדות לכדורגל, השופט בדימוס אמנון סטרשנוב. "כל הכבוד למשה חוגג"
עירד צפריר

נשיא בית הדין העליון של ההתאחדות לכדורגל, השופט בדימוס אמנון סטרשנוב, הציג היום (שלישי) את סיכום העונה שעברה בכדורגל הישראלי מנקודת מבטו ואת המדיניות של הגוף בראשו הוא עומד. "עוד לא הצלחנו לבער את נגע הגזענות וגם לא לצמצם אותו אבל אם תסתכלו מה קורה במדינה היפה שלנו, אז פני הכדורגל הם כפני המדינה", אמר סטרשנוב, "הקבוצות צריכות להיענש על כך בחומרה, הקהל הוא חלק מהקבוצה וישנה אחריות שילוחית".

"תמיד באו בטענות לגבי אחריות שילוחית של התנהגות אוהדים, אמרו שזה תפקיד המשטרה לטפל", הוסיף סטרשנוב. "אני חושב שבשנים האחרונות הוכח שהאחריות השילוחית במקומה. הקבוצות הגיעו למסקנה שאם אינן רוצות להיענש בחומרה עליהן לטפל בכך - לדרוש מהמשטרה להגיש כתבי אישום ולהגיש תביעות כספיות נגד אוהדים פורעים. בבית"ר ירושלים למשל, בעלת רשימת הרשעות בלתי מבוטלת, משה חוגג הסביר שהוא מגיש תביעות אישיות נגד אוהדים ויצא בקנס סמלי. הוא העביר העתק מכתב התביעה. כל הכבוד לו, הוא מטפל בעניין בצורה ישירה וברורה. עובדה שהיתה תמיכה של אוהדים בעלי מוחמד, או 'פברגאס' כמו ששמעתי שהם רוצים לקרוא לו".

לגבי האלימות סטרשנוב הציג תמונה ורודה יותר: "האלימות פחתה משמעותית בשנה האחרונה וכתוצאה מכך גם הענישה. התיק הרציני ביותר היה בית"ר תל אביב-רמלה שאוהדיה זרקו אבנים על הקהל של הפועל פתח תקוה. זהו מקרה חמור שבו פסקנו על 0:0 בלי נקודות כי ראינו את שתי הקבוצות אשמות במקביל. לא היו בעונה שעברה עונשי רדיוס והפחתת נקודות כפי שהיה בעבר וזאת אני זוקף גם לראשי הקבוצות, לשחקנים ולענישה ההולמת של בתי הדין שמענישים בהתאם לעבירה ולחומרתה".

ג'קי בן זקן צופה במשחק של מ.ס אשדוד נגד סכנין. "אני חושב שאדם בעל עבר פלילי לא יכול להיות בעלים של קבוצת כדורגל"צילום: ניר קידר

סטרשנוב, אשר שימש בצעירותו גם כשופט כדורגל, התייחס להתנהגות בעלי תפקידים. נשיא בית הדין שם דגש מיוחד על ג'קי בן זקן, שבאופן רשמי לא מחזיק באף תפקיד במ.ס אשדוד, אך מנהל את המועדון מאחורי הקלעים ואף תקף מילולית את השופט אוראל גרינפלד לאחר ההפסד 2:1 לבני סכנין לקראת סיום העונה. "לא ייתכן שבעלי קבוצות ומנהלים יתבטאו כלפי שופטים בצורה חריפה ובוטה. מה יגידו אזובי הקיר, השחקנים והילדים? באחד המקרים לאחרונה, בעלים של קבוצה, כך הוא מוגדר, צעק כלפי השופט 'יא אפס, תודה רבה, ברקורד שלך הורדת מועדון ליגה'. כל זה הוא עשה בזמן שהיה מורחק לחודש ימים לאחר שבמשחק נערים כינה את השופט 'מושחת, חמור מטומטם'. הוא עמד על כך שמותר לו להחוות את דעתו על השופט כחלק מחופש הדיבור. אמרנו לו שחופש הביטוי אינו חופש השיסוי. החלטנו כי אין מדובר בדברי ביקורת לגיטימיים ומן הראוי שיתנהג כמתבקש מתפקידו ויהווה דוגמה לקהל. הוא קיבל קנס כספי של 3,500 שקל והחלטנו להחמיר ל-10,000 והרחקה לחודשיים ממגרשי הכדורגל".

סטרשנוב נשאל על כך שבן זקן ממשיך לשמש כבעלים בפועל למרות עברו הפלילי ובניגוד לתקנון. "שאני אתן פסק דין שג'קי בן זקן לא יכול להיות חלק מהכדורגל? הוא לא רשום כבעלים. אני חושב שאדם בעל עבר פלילי לא יכול להיות בעלים של קבוצת כדורגל. צריך לפנות להתאחדות מדוע לא מטפלים בזה. זה כמו שתשאל אותי למה ראש הממשלה מושחת, לא בסמכותי לטפל בזה. העניין של ג'קי בן זקן צריך להיפתר אבל בית הדין יכול רק לשפוט אותו על התנהגותו".

אלי טביב. "ביזה את החלטות בית הדין"צילום: ניר קידר

סטרנשוב התייחס גם לבעלים של בית"ר ירושלים לשעבר, אלי טביב, שכזכור התערב בענייני קבוצתו למרות שהיה בשנת צינון כתוצאה מהרשעה פלילית. "ההתנהגות של אלי טביב פגעה בבית הדין ובכדורגל הישראלי, דרשתי שיזמינו אותו להתאחדות ואכן נזפו בו כי הוא ביזה את החלטות בית הדין. הוא צחק על כולם".

סטרשנוב התייחס גם למינויים נשיים שבית הדין העליון יזם לאחרונה: "מינינו הנהלה חדשה לאיגוד השופטים בראשות הגברת רונית תירוש. מינינו רק לפני שבועיים הנהלה חדשה לגמרי, החלפנו חלק מחברי ההנהלה, בתקווה שגם רמת השיפוט תעלה והמצב ישתפר גם בכל הקשור ליחסי אנוש. ברשות לבקרת התקציבים פורסם מכרז והחלטנו למנות את רו"ח סיגלית סייג. האשימו את הנשיאות בפמיניזם, יש גם דיינית בבית הדין העליון, גם יו"ר איגוד השופטים וגם יו"ר הבקרה שהן נשים. ראינו חשיבות רבה לכך, בעקבות אירועי העבר, כמו הדו"ח של המפרק שאול קוטלר (בנושא הפועל תל אביב; ע"צ). עופר אורליצקי היה כבר 10 שנים בתפקידו כיו"ר הבקרה והגענו למסקנה שצריך להחליפו ולהביא רוח חדשה".

בנושא קבוצות שמגיעות לפירוק בשל חובות, הדוגמה האחרונה היא הפועל אשקלון מהליגה הלאומית. "הבקרה לא מאשרת כרגע את הפועל אשקלון", הבהיר סטרשנוב, "היה מספר לא מבוטל של קבוצות שנאלצו להתפרק. צריך לדאוג שמי שנכשל בניהול והוביל את הקבוצה לפירוק לא יוכל לקבל לידיו את הניהול בחזרה. הפועל חדרה עמדה על סף פירוק והיתה התעקשות של הבקרה ובית המשפט שימונה להם מלווה, ולכן הם העבירו את אורן גולן מיו"ר ליועץ מקצועי, תמיד יש דרכים לעקוף זאת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ