הפיקה את הלקחים: הוועדה המקצועית פרסמה הנחיות חדשות בנוגע לשימוש ב-VAR

לאחר שני מחזורים בליגת העל התכנסה הוועדה של איגוד השופטים, ובין היתר הנחתה את השופטים באילו מקרים לגשת ל-VAR, כיצד עליהם לפעול, וחידדה את החשיבות של ניהול זמנים נכון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רועי ריינשרייבר מקבל איתות מה-VAR במפגש בין מכבי תל אביב לבני יהודה בתחילת השבוע

הוועדה המקצועית הארצית של איגוד השופטים קיימה השבוע כנס מקצועי לסגל שופטי ליגת העל לסיכום שני המחזורים הראשונים, והיום (שישי) פרסמה את ההנחיות לשופטים במסגרת התובנות והלקחים שהופקו. בכלל זה, שופט VAR ימליץ לשופט לבחון אירוע על גבי המסך אך ורק כאשר מדובר בטעות ודאית וברורה. עוד נכתב כי שופט אשר ניגש לבחון אירוע על גבי המסך מחויב לפעול כמו שופט VAR ולבחון אך ורק האם ההחלטה המקורית שקיבל הינה טעות ודאית וברורה ולא כל שיקול אחר.

עוד עולה מהמסקנות, כי השופטים מחויבים לפעול באופן מוחלט והדוק בהתאם לפרוטוקול ה-VAR ולא לסטות ממנו בשום אופן. בין היתר, חודדה ההנחיה כי אין לאפשר לאף גורם להיות בקרבת המסך בעת בחינת אירוע על ידי השופט.

בנוסף, בעת אירוע של נבדל גבולי בהתקפה מבטיחה, על העוזרים והשופטים להמתין עד אשר מסתיימת ההתקפה ורק אז לסמן נבדל. במידה והובקע שער, הוא ייבדק על ידי שופט ה-VAR.

מערכת ה-VAR בפעולה, העונה בליגת העלצילום: ניר קידר

השופטים הונחו להקפיד על ניהול זמנים תקין ולמנוע, ככל שניתן, בזבוזי זמן. בין היתר, הודגש כי בעת אירוע "עובדתי" בו אין מחלוקת של פרשנות, אין לגשת למסך ויש להסתמך על המלצת שופט ה-VAR ובכך לחסוך בזבוז זמן. לצד זאת, יש לקבוע תוספת זמן הולמת, בין היתר בהתאם לזמן שנלקח בעת הבדיקות במסך.

בעקבות פרסומים שונים ביחס לשיטת הביקורת והציונים בעידן ה-VAR, הוועדה המקצועית מבקשת להבהיר כי איגוד השופטים פועל באופן מוחלט והדוק על פי דו"ח ושיטת הביקורת של אופ"א. כך גם לגבי העדכונים, אשר נכנסו לפורמט הדו"ח עם כניסת ה-VAR והינם תואמים באופן מלא את הנחיות אופ"א.

שופט אשר טעה בהחלטה קריטית (פנדל, כרטיס אדום) וישנה את החלטתו לאחר שקיבל המלצה מה-VAR ובחן את האירוע, ניזוק בציון ולא יעלה על 7.9.

לעניין זה, חשוב להדגיש כי כך גם היה כאשר שופט טעה באירוע קריטי לפני כניסת ה-VAR. "ה-VAR הינו כמו כל אחד אחר מצוות השיפוט. גם אם שופט שינה החלטה קריטית בעקבות התערבות של עוזר שופט/ שופט רביעי/שופט רחבה, הרי שניזוק באותו אופן", ציינו בוועדה. "בכל מקרה, מצופה משופט לקבל החלטה נכונה בזמן אמת, למעט אם מדובר באירוע שלא היה יכול לראות (למשל פגיעה אלימה מאחורי גבו), ולכן הפגיעה בציון קיימת. שופט ה-VAR ו/או כל איש צוות אחר אינו מהווה תחליף לאיכות השיפוט המצופה משופט".

עוד הובהר כי שופט אשר טעה בהחלטה קריטית (פנדל, כרטיס אדום) ולא ישנה את החלטתו, לאחר שקיבל המלצה מה-VAR ובחן את האירוע,  ניזוק בציון כאילו טעה בשתי החלטות קריטיות וציונו לא יעלה על 7.4. לחלופין, שופט VAR אשר לא ימליץ לשופט לבחון החלטה קריטית שגויה, יפגע בציון שלם בסולם הציונים הייעודי לשופט VAR.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ