ניצחון פמיניסטי: המדינה תתקצב את קבוצות כדורגל הנשים באופן זהה לגברים

בעקבות עתירה של ארגון "כדורגלניות עושות שינוי", הודיעה המדינה כי בשנת 2019 אמות המידה לתקצוב כדורגל הנשים בישראל תהיינה זהות לאלו של הגברים. "זו יריית הפתיחה למירוץ לעבר השינוי הנדרש", הגיבה אשרת עיני

אור בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כדורגלניות עושות שינוי, מחוץ לבית המשפט העליון
אור בוקר

ההתאגדות של כדורגלניות ישראל ומאבקן למען שוויון נושא פירות ראשונים: היום (שני) הודיעה המדינה לבג"ץ כי תתקצב על פי אותן אמות מידה את כדורגל הנשים והגברים בישראל, בעקבות עתירה שהגישו "כדורגלניות עושות שינוי". תוקף השינוי הוא רק לשנה הקרובה, במהלכה אמות המידה יעברו בחינה מחדש. 

העתירה של קבוצות כדורגל הנשים דרשה מהמדינה לתקצב את הענף באופן שוויוני, כפי שמתוקצב כדורגל הגברים. לאחר דיון סוער שהתקיים בבית המשפט העליון לפני כשבועיים המליץ בית המשפט למשרד התרבות והספורט לבטל את הסעיפים המפלים את ספורט הנשים ביחס לספורט הגברים. בהודעה שהגישה היום פרקליטות המדינה, נכתב כי בעקבות העתירה, ולאחר התייעצות עם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד דנה זילבר, נשקלה מחדש עמדת משרד הספורט והוחלט כי האבחנה בין קבוצות נשים וגברים והדרישה לקיומן של שלוש רמות ליגה בענף מסוים על מנת לתקצבו, תבוטל. על פי הודעת פרקליטות המדינה, בעקבות ביטול המבחנים המפלים, תקבל כל קבוצה בליגת העל לנשים בכדורגל בשבועות הקרובים תוספת של כ- 200-150 אלף ש"ח.

היות שסך התקציב המוענק לענפי כדור נותר זהה אך אופן חלוקתו השתנה, קבוצות רבות, גם מענפים אחרים, עומדות להיפגע מהמהלך. כך למשל, מכבי חיפה בכדורגל גברים, שתוקצבה עד כה ב-161,345 שקל בשנה, לא תתוקצב כלל. מנגד, תקציב קבוצות הנשים מזנק במאות אחוזים - מה שמאפשר להן לפתוח את הליגה, שקיומה עמד בספק.  

"זו יריית הפתיחה למירוץ לעבר השינוי הנדרש", אמרה השחקנית אשרת עיני, ממובילות המאבק, "משרד הספורט והמדינה הכירו בטעות שנעשתה במשך השנים, אבל כרגע מדובר רק על התקציבים של שנת 2019. צריך לשנות את אמות המידה לחלוקת הכספים, צריך לשנות את הגישה ולפתח את כדורגל הנשים בעזרת תקציבים עודפים, חשיפה גדולה יותר, מתקנים ראויים ושינוי בניהול. ניהול מקצועי של הליגות יביא להכרה החברתית שתוביל יותר ילדות לשחק כדורגל בכל מקום בארץ ולהתפתח כשחקניות מקצועניות לכל דבר".

עו"ד אורי כהנא, ממשרד כבירי נבו קידר בלום המייצג את הקבוצות בעתירה לבג"ץ: "מדובר בהחלטה תקדימית. אנחנו רוצים להודות לבג"ץ על התערבותו שהובילה לשינוי. בית המשפט העליון הוכיח ולא בפעם הראשונה, שהוא סוכן השינוי המשפטי החשוב ביותר בחזית המאבק הפמיניסטי. לצד זאת בג"ץ יצטרך להכריע בהשלכות עמדה זו על השלמת התקצוב לשנים הקודמות והתקצוב בעונה הקרובה".

מההתאחדות נמסר בעקבות ההחלטה: "כדורגל הנשים בישראל זכה היום למעמד הראוי והמתאים לו בעקבות התחייבות המדינה לבג"ץ להשוות את ההקצבות בין קבוצות הגברים והנשים. העתירה הוגשה על ידי יו"ר ועדת הנשים וחבר הנהלת ההתאחדות שמעון מימון, בשיתוף ובסיוע ההתאחדות לכדורגל, וזהו ניצחון עבור כדורגל הנשים. אנחנו מברכים על עמדת המדינה ועל רצונה הכן לפעול לקידום הענף". 

שמעון מימון, יו"ר ועדת הנשים בהתאחדות, הוסיף: “אני מודה למינהל הספורט שנהג בהגינות וביושר ואישר את ההקצבות לשנת 2019 במלואן למרות שלא נתבקשו לעשות כן על ידי בית המשפט. הקבוצות מודות להתאחדות לכדורגל וליו"ר היוצא, משה זוארץ, על העמידה לצדן והמאבק למענן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ