הלכו הבלמים: לאן נעלמו הגרזנים של הגנת נבחרת ישראל?

הילדים מעדיפים לשחק בחלק הקדמי, התפקיד הפך קשה יותר והמאמנים לא מאמינים בחומר המקומי. המחסור בשחקנים איכותיים בתפקיד המפתח מאלץ את המאמנים להסיט שוב ושוב מגנים וקשרים למרכז ההגנה. גם הערב (21:45) מול אוסטריה הרצוג יצטרך לאלתר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לואי טאהא תופס את הראש מול צפון מקדוניה, לפני כחודש
אור בוקר
אור בוקר

נדמה שלא משנה את מי יבחר אנדי הרצוג להציב במרכז ההגנה הערב, ברור שבסגל הנבחרת אין שחקן העונה להגדרה "בלם טבעי". הוואקום שנוצר מחייב אלתורים של מגנים שמוסטים למרכז ולהפך, וגם באופק לא נראים יורשים לגרזנים באנקרים כמו ניר קלינגר, אמיר שלח, אריק בנאדו ואלון חרזי. כדי לבחון את הקושי בגידול בלם יש לגעת במספר אלמנטים - הגלגול שעבר התפקיד לאורך השנים, העבודה שנעשית במחלקות הנוער והבעיה הישנה והמוכרת: רצונם, או נכון יותר אי רצונם, של המאמנים בליגת העל לאפשר לבלמים כחול-לבן לבוא לידי ביטוי ולהשביחם.

"הרבה צעירים שנחשפים היום לכדורגל ולשחקנים המובילים בעולם לא ממש מתלהבים להיות בלמים וזה תפקיד שצריך לאהוב, להתחבר אליו מהתחלה ולהבין את המשמעות שלו", אומר גדי ברומר, בלם העבר של מכבי תל אביב ונבחרת ישראל, וכיום מאמן נבחרת הנוער, "שחקנים לא רואים בבלם תפקיד שיוכל להכניס אותם לאור הזרקורים. מה לעשות, העדיפות היא לחלק הקדמי והתהילה היא בהבקעת שערים ולא במניעתם".

אריק בנאדו. צריכים לשים דגש גדול יותר על לימוד משחק ההגנה במחלקות הנוערצילום: שרון בוקוב

גם דרישות התפקיד השתנו. אם פעם בלם היה צריך להיות בנוי טוב ובעל משחק ראש איכותי נוכח המאבקים הפיזיים, עם השנים התווספו מרכיבים כמו מהירות ויכולת טכנית, כדי לארגן את המשחק מאחור. "הקבוצות מנסות היום לצמצם מרחקים והמשחק הופך להרבה יותר קומפקטי", מסביר ברומר, "כשאתה דורש את זה מההגנה, נחשפים למתפרצות והבלם צריך להיות בנוי טוב כדי להתמודד עם זה".

כשהמצרכים רבים ומגוונים כל כך, בטח ביחס לעבר, נדרשת גם עבודה יסודית בגילים הצעירים. "אין ספק שצריכים לשים דגש גדול יותר על לימוד משחק ההגנה במחלקות הנוער", אומר אריק בנאדו, בלם העבר של מכבי חיפה ובית"ר ירושלים, שגם אימן את קבוצת הנוער הירוקה, "ממשחק ראש, דרך מיקום וקריאת המשחק ועד יכולת באחד על אחד כדי ליצור מיומנות. שחקנים מגיעים לנוער עם ליקויים שלא אמורים להיות בגיל הזה". על מצב הבלמים הנוכחי הוסיף: "זה לא שאין בארץ בלמים טובים ומוכשרים, אבל אחד הדברים החשובים הוא שאחד מהם יהיה המנהיג של ההגנה לצד השניים האחרים וכרגע לא נראה שיש בלמים שהם באנקרים בנבחרת. כדי שיהיו בלמים קבועים צריך יציבות גם בליגה, אבל כרגע יש בעיקר חוסר יציבות ביכולת וזה מקשה על המאמן לבחור את הבלמים המובילים שלו".

"זאב זלצר. "המאמנים בליגה לא מאמינים בבלמים הישראליםצילום: ðéø ÷éãø

בעיה מרכזית נוספת במחלקות הנוער היא העובדה שהקבוצות הגדולות לא באמת עומדות בלחצים ברוב שלבי המשחק מול יריבות נחותות. "כמה באמת הגדולות כמו מכבי תל אביב ומכבי חיפה מותקפות על ידי הקטנות?", תוהה ברומר, "האלמנט של הלחץ והלמידה במצבי הגנה כמעט לא קיים, כי הגדולות רוב הזמן שולטות במשחק. אתה רוצה לפתח שחקני הגנה, והקבוצות הבכירות בכל מקום מצרפות את הטובים ביותר, אבל כמה באמת הם נחשפים למשחק ההגנה? השאלה היא איך אתה לוקח שחקן שלא התמודד הגנתית כצעיר ומפתח אותו כך שיוכל להגיע למעמדים של הנבחרות הבוגרות יותר".

מערכי משחק בתקופת אותם גרזנים היו שונים בתכלית מאלה העכשוויים והמודרניים של שניים ושלושה בלמים בקו אחד. "בתחילת הדרך שלי ההגדרות היו ברורות: הבלם האחורי שהיה 'מטאטא' לצד בלם קדמי ששמר על החלוץ המרכזי", נזכר ברומר, "היום הכדורגל התקדם לקו אחד וכל בלם צריך לדעת לחפות, לסגור שטחים ולשמור באחד על אחד. להיות גם קדמי וגם אחורי בו זמנית, כך שהתפקיד מאוד מאתגר ודווקא השחקנים הדומיננטיים היום בחלק האחורי יוצרים את האיזון בקבוצה".

זאב זלצר, ששימש במשך 14 שנים כמאמן נבחרת הנוער והמנהל המקצועי של הנבחרות הצעירות, מצביע גם הוא על מגמת השינוי. "קשה לומר 'בלם טבעי', כי הכדורגל משתנה לאורך השנים. יש חומר טוב ומוכשר, אבל הכל תלוי בכך שהמאמנים בליגה לא מאמינים בבלמים הישראלים. טל כחילה, שחקן מצוין שלא קיבל את הבמה, נסע לשחק ביוון ועד היום הקבוצה שלו מחפשת בלם. בבוגרת יש מצוקה של בלמים, כי בקבוצות שמשחקות באירופה הזרים תפסו את מקומם של הישראלים. ברגע שהמאמן חושש לעורו ומסכים לכל דבר על מנת לשמור על הפרנסה, המצב בהחלט מדאיג. ברור שבאיזשהו מקום זה דפק את הדור הנוכחי ואת הנבחרת. עם זאת, זה גם עניין של תקופה. בנוער ובנערים גדלים יופי של בלמים ואני מקווה שתוך 4-5 שנים הבעיה תיפתר".

חאתם עבד אל-חמיד. מגן שהוסב לתפקיד הבלםצילום: RUSSELL CHEYNE/רויטרס

לפי בנאדו, למרות השינויים התכופים בעמדה, העתיד כבר כאן. "איתן טיבי חזר לכושר, ויכול להיות אופציה לנבחרת. בהמשך עאיד חבשי ועופרי ארד יכולים לעשות קפיצת מדרגה ולהיות בלמים משמעותיים בבוגרת. לפעמים כשבלם יכול לשחק גם כמגן זה יתרון, אבל הכי חשוב למצוא את אלה שרצים יחד ויכולים ליצור מנהיגות, ארגון ותיאום בהגנה. תמיד יש תחלופה של שחקנים, אבל בסופו של דבר כולם מחפשים את העוגן והשדרה הקבועה".

ברומר מסכם: "וילי רוטנשטיינר מנסה לעבוד הרבה על הנושא האינדיבידואלי ורוצה לפתח את השחקן בעיקר בגילים הצעירים. זה מה שאנחנו צריכים לעשות ובגלל המצב האובייקטיבי בו אין להם כמעט אתגרים, אין לנו ברירה אלא לעבוד איתם אישית ולחזק להם את התכונות החשובות לשחקני הגנה. כמי שעובד עם צעירים, זה בהחלט מאוד מאתגר. יש את הרצון העז ללמוד, אבל צריך את השחקנים המתאימים. יש חומר שחקנים טוב ואני מאחל להם להיות טובים הרבה יותר ממה שהייתי. החלום שלי הוא שאוכל בעתיד לראות אותם בטלוויזיה". עד שברומר יגשים את חלומו, שניים משלושת הבלמים הערב בווינה יהיו ככל הנראה חאתם אל חמיד וניר ביטון - אחד פרח כמגן שמאלי במשחק הקודם, השני קשר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ