הערב שינסה לבאר, ולו במעט, את השאלה: את מי תפגוש נבחרת ישראל בפלייאוף?

במשחקי הערב האחרון של מוקדמות יורו 2020, ייקבעו העולות מבית 5, וכן אלה שיצטרכו לעבור דרך משחקי הפלייאוף. בהתאם לתוצאות הערב, ולהחלטותיה של אופ"א, תיערך ביום שישי הגרלה שתקבע מול מי תשחק ישראל והיכן. כל התרחישים האפשריים

עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מואנס דאבור במפגש מול סקוטלנד בליגת האומות, בשנה שעברה. ישראל תיסע שוב לגלזגו?
עוזי דן

הלילה (שלישי) תושלם תמונת העולות ליורו 2020 משלב המוקדמות, אך עבור ישראל וחלק מהעולות האחרות לפלייאוף ליגת האומות - הדרך לאליפות אירופה עדיין לא ברורה. ההגרלה שתיקבע את זהות היריבות בפלייאוף תיערך ביום שישי. הסוגיה שעדיין לא ברורה, ושגם לא תתבהר לחלוטין גם בתום הערב הזה, היא באיזה דרג תשובץ ישראל בפלייאוף העלייה ליורו. משחקי הערב ינסו לבאר את התמונה, במידת מה.

בשלושת הדרגים העליונים, אלה הרלוונטיים לנבחרת ישראל, רק שש נבחרות יודעות את הדרג הסופי שלהן: איסלנד (דרג 1), בוסניה ואירלנד (דרג 2), סקוטלנד, נורווגיה וסרביה (דרג 3). ישראל, אם כן, תשובץ באחד משלושת הדרגים הללו, בהתאם לתוצאות שיתקבלו הערב ולהגרלה שתיערך ביום שישי. ההכרעה העיקרית שנותרה למשחקי הערב היא מי תסיים במקום השני בבית 5 ותעפיל אוטומטית ליורו – וויילס, הונגריה וסלובקיה, ומי יהיו השתיים שיצטרכו לעבור בפלייאוף כדי להגיע לשם.

ערן זהבי. ישראל מחכה לראות כיצד תיראה הטבלה הסופית של בית 5צילום: ניר קידר

אלה התרחישים האפשריים למשחקים הערב, והמשמעויות שלהם עבור ישראל:

תרחיש 1: וויילס מסיימת במקום השני ועולה ליורו

אם וויילס תנצח בבית את הונגריה, היא תעלה מהמקום השני בבית ישירות ליורו, והונגריה וסלובקיה יישלחו לפלייאוף. במצב כזה, סלובקיה תישלח לדרג 2, צפון אירלנד שהבטיחה את מקומה בפלייאוף (אך לא יודעת באיזה דרג), תשובץ גם היא לדרג 2, ומשחקי חצי הגמר בדרג הזה יהיו: בוסניה נגד צפון אירלנד וסלובקיה נגד אירלנד. ומה באשר לישראל? במצב כזה, תיערך הגרלה בין ארבע הנבחרות מדרג 3 שלא עלו אוטומטית ליורו – ישראל, בולגריה, רומניה והונגריה. אחת מבין הארבע תשחק בדרג 3, ושלוש נבחרות ישלימו את דרג 1, בו נמצאת רק איסלנד.

גארת' בייל (מימין) באימון וויילס. יוביל הערב את נבחרתו ליורו?צילום: ANDREW BOYERS/רויטרס

תרחיש 2: סלובקיה מסיימת במקום השני ועולה ליורו

אם סלובקיה תנצח את אזרבייג'אן, וויילס והונגריה יסיימו בתיקו, הסלובקים יעלו ליורו, והוולשים ישובצו לדרג 2 בפלייאוף. גם במקרה כזה, ישראל תוגרל או לדרג 3, או לדרג 1.

תרחיש 3: הונגריה מסיימת במקום השני ועולה ליורו

אם הונגריה תנצח בוויילס, היא תעלה ליורו. אם המשחק ביניהן יסתיים בתיקו, היא תקווה שסלובקיה תמעד ולא תנצח את אזרבייג'אן, ואז תעלה ישירות ליורו מהמקום השני. במצב כזה, יהיו חמש נבחרות מדרג 2 של ליגת האומות בפלייאוף. לכן תתקיים הגרלה בין וויילס, סלובקיה וצפון אירלנד שתכריע מי תשחק בפלייאוף דרג 1, ומי תשלים את דרג 2. הגרלה נוספת תתקיים במקרה כזה בין שלוש נבחרות מדרג 3 – ישראל, בולגריה ורומניה: אחת הנבחרות הללו תשלים את דרג 3, ותשחק מול סקוטלנד בחוץ, והשתיים האחרות ישלימו את דרג 1, לצד איסלנד ואחת מבין וויילס, סלובקיה וצפון אירלנד.

הרצוג ורוטשטיינר. ישראל תשחק בדרג 3 או בדרג 1?צילום: ניר קידר

אחרי שהוכרע הדרג: מי תשחק נגד מי, ומי תארח?

בגלל שרומניה, הונגריה וסקוטלנד הן כמה ממארחות היורו, אופ"א עושה מאמצים למנוע מפגשים ישירים ביניהן בשלב הפלייאוף, אם אכן יגיעו אליו, וזאת כדי להגדיל ככל האפשר את הסיכוי שכמה שיותר ממארחות היורו אכן ישתתפו בטורניר. למהלך הזה יש גם משמעות שיכולה להשפיע על ישראל. אם אופ"א תחליט – ולא ברור כיצד תנהג – שאחת מבין רומניה והונגריה תשחק נגד איסלנד (ולא אחת נגד השנייה), ישראל תחסוך לעצמה את אחת היריבות הקשות יותר בפלייאוף, ותוכל לשחק מול בולגריה, רומניה או הונגריה, אולי אפילו בישראל (המיקום ייקבע בהגרלה).

בשורה התחתונה: עלייה ישירה של הונגריה ליורו (תרחיש 3), קובעת באופן מוחלט שישראל תתארח למשחק חוץ בחצי הגמר – אבל תימנע ממפגש מול איסלנד החזקה. עלייה של וויילס או סלובקיה, תפתח פתח ליריבות נוחות על הנייר, ולאפשרות של אירוח משחק חצי גמר הפלייאוף, וגם אז, כנראה, הימנעות ממפגש ברייקיאוויק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ