הבידוק כשל, המטפים התעכבו: מה גרם לדליקות ביציעים בדרבי?

גורם במשטרה מעריך שחומרים מוליכי בעירה הם שגרמו לכך שהדלקת האבוקות בדרבי הובילו לדליקות גדולות ביציעים, ועל כן נאסרה הכנסתם לבלומפילד. באיצטדיון שללו את הטענות לבעיה בכיסאות ויערכו תחקיר לגבי העיכוב בכיבוי השריפות. שופט המשחק כתב דו"ח חמור להתאחדות

בר פלג
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שריפה ביציע אוהדי מכבי תל אביב, אתמול
שריפה ביציע אוהדי מכבי תל אביב, אתמולצילום: ניר קידר

במשטרת ישראל מעריכים שחומרים מוליכי בערה, בהם אביזרי העידוד של הקבוצות הם אלו שגרמו לפרוץ האש הגדולה שאחזה בכסאות אתמול (רביעי) באיצטדיון בלומפילד, בפתיחת הדרבי התל אביבי. לפי גורם במשטרה, החומרים הללו גרמו לכך שהדלקת האבוקות ורימוני העשן - לא מחזה נדיר לכשעצמו במגרשים בישראל - הפכו להצתות ענק ביציעי אוהדי הפועל תל אביב ומכבי תל אביב, שהביאו להפסקת המשחק לדקות ארוכות. שלושה אנשים נפצעו קל באירועים, ונזק נגרם לאיצטדיון - כ-90 כיסאות נשרפו, נשברו או נעקרו ביציעים. במשטרה גם בודקים חשד לפיו הוכנסו לאיצטדיון חומרים דליקים במיוחד במיוחד עבור מטרה זו. 

כתגובה ראשונה לכך אסרה המשטרה, בהחלטה משותפת עם חברת "היכלי הספורט" המפעילה את האיצטדיון, על הכנסתם של אביזרי עידוד למגרש. זאת, בשל החשש שאביזרי העידוד הפרוסים הם שאפשרו את הדלקת האבוקות ומנעו מהמשטרה להגיע לאירוע במהירות. בנוסף, תתוגבר האבטחה "ביציעים המועדים לפורענות", כפי שנמסר בהודעת החברה, ואלה אף יסגרו זמנית לצורך שיפוצים בשל הנזק שנגרם להם. בחברה גם יבדקו את הסיבות לעיכוב בכיבוי השריפות, זאת על אף הימצאותם של מטפים רבים ברחבי האיצטדיון. 

כפי שמדגישים במשטרה, האחריות לבידוק האוהדים טרם כניסתם ליציע היא של חברת האבטחה, וזו כשלה באיתור מבריחי האבוקות והרימונים לתוך האיצטדיון עם כניסתם למתחם. רק אדם אחד, קטין אוהד הפועל תל אביב, נעצר בכניסה לאיצטדיון כשאבוקה בכליו, לעומת רבים אחרים שהצליחו. בעקבות זאת, נערכה אמש שיחה קשה בין גורמים במשטרת תל אביב למנהלי חברת האבטחה.

שריפה ביציע אוהדי הפועל תל אביב, אתמולצילום: ניר קידר

במשטרה ממשיכים לנסות לאתר את המציתים, תוך שימוש בחומרים שנקלטו במצלמות המיוחדות שנפרשו באיצטדיון מבעוד מועד. "לא יאחר היום ונבוא איתם בדין", אמר גורם במרחב יפתח במשטרה. עם זאת, גורם בחברת היכלי הספורט הבקיא ביעילות המצלמות ופריסתן אמר כי ייתכן ואותם אוהדים לא יזוהו כיוון שהדליקו את האמצעים מתחת לדגלי הפריסה ורצועות הניילון.

בחברה שללו את הטענה שהדליקה החריגה פרצה בשל הכסאות עצמם, שעמדו במבחן מסוג זה לראשונה מאז נפתח מחדש האיצטדיון. לדברי החברה, הכסאות עומדים בתקנים המחמירים ביותר באיצטדיוני כדורגל, ומכילים גם חומרים מעכבי בעירה. מטעם החברה נמסר כי "הכסאות הם מדגם משופר לאלו הקיימים באיצדטיונים הגדולים בארץ, ועומדים בתקן מחמיר שמנע את התפשטות האש באיצטדיון". גורם בחברה זעם על התנהגות האוהדים אמש, ואמר: "זה הבית של הקבוצות, מה אתם שורפים אותו? אתם פוגעים בבית שלכם". 

חלק מאמצעי הפירוטיכניקה שהובילו אמש לעצירת המשחק למספר דקותצילום: ניר קידר

אירועי האלימות החמורים בדרבי צוינו בהרחבה גם בדו"ח השיפוט של השופט אוראל גרינפלד ושתי הקבוצות צפויות לעמוד לדין משמעתי בהתאחדות. גרינפלד מציין שעצר את המשחק עקב הדלקת אבוקות וזריקת חלק מהן לכר הדשא מצד אוהדי שתי הקבוצות וכן את השריפה שנגרמה כתוצאה מכך, אירועים שהוזכרו גם בדו"ח המשקיף, אבי לוי, המציין שהודלקו 21 אבוקות ושגם נשמעה הקריאה "שתהיה שואה למכבי". גרינפלד מציין כי אוהדי הפועל זרקו כוסות משקה ומצתים לעבר שחקני מכבי. שני מצתים פגעו בגבו של הקוון. 

הבוקר פרסמה מינהלת הליגה הודעת גינוי חריפה על אירועי המשחק: "אתמול בערב החליטו קבוצה של עבריינים, משני הצדדים, לקחת את החוק לידיים תוך שהם מבעירים את היציעים בבבלומפילד ומשליכים אבוקות למגרש שאף פגעו בראשו של צלם במהלך עבודתו", אמר יו"ר המנהלת ארז כלפון, "האירועים יכלו להסתיים עם אבידות בנפש ולמזלנו הפעם זה נגמר באורח נס ללא אובדן חיים. אני רואה אירועים אלו בחומרה רבה ואני מצפה כי מ"מ מפכ"ל המשטרה ינחה אותה לחקור ולאתר את אותם פורעי חוק הפוגעים בחווית המשחק של כולנו".

עוד הוסיף כלפון: "אני מצפה מבית המשפט להענישם בחומרה רבה ולשלוח אותם לתקופה ארוכה מאחורי סורג ובריח. אין לאף אחד זכות לסכן הורים וילדים המגיעים למגרשים ואנו נעשה הכל לשמור על ביטחונם של מאות אלפי אוהדי הכדורגל שמגיעים לאיצטדיונים מדי שבוע".

אור בוקר השתתף בהכנת הכתבה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ