3 משחקי רדיוס להפועל תל אביב. מכבי תל אביב תארח את בית"ר מחוץ לבלומפילד

בית הדין של ההתאחדות החליט על עונש כבד לאדומים וגזר בנוסף גם קנס של 50,000 ש"ח וסגירת יציעים 5-4 לשני משחקים נוספים. הצהובים קיבלו עונש מופחת ורדיוס שצפוי לחול במפגש מול בית"ר ירושלים והגיבו: "החלטה שגורמת לאוהדים לתעב את הענף"

אור בוקר
אור בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השריפה שנגרמה ביציעים 4-5 בדרבי כתוצאה מהאבוקות. עונש כבד
השריפה שנגרמה ביציעים 4-5 בדרבי כתוצאה מהאבוקות. עונש כבדצילום: ניר קידר

בית הדין של ההתאחדות פרסם היום (רביעי) את העונש להפועל ומכבי תל אביב בעקבות אירועי הדרבי. הפועל ספגה עונש של שלושה משחקי רדיוס, סגירת יציעים בשני משחקים נוספים וקנס של 50,000 ש"ח. מכבי נענשה במשחק רדיוס אחד, סגירת יציעים במשחק נוסף וגם קנס של 25,000 ש"ח. 

הפועל, שארחה את המשחק, נענשה בשלושה משחקי רדיוס שיחול מול הפועל באר שבע, הפועל רעננה והפועל חיפה. לאחר מכן ייסגרו יציעים 5-4 לשני משחקים נוספים. בנוסף, הושת קנס בסך 50,000 ש"ח נגד המועדון. בהחלטתו, ביקר בית הדין את המועדון על כך שהיה מודע לפוטנציאל הנפיץ של המשחק ולא הגביר את אבטחתו או שכר שירותי ייעוץ אבטחה, למרות שפניות המועדון למינהלת ולהתאחדות לכדורגל בבקשה לעזרה לפני המשחק - לא נענו. לטענת בית הדין, הפועל נכשלה בהצגת פעולות אפקטיביות נגד המתפרעים ולכן נגזר עליה עונש חמור יותר.

בהפועל תל אביב לא הגיבו לפניות "ספורט הארץ" וגורם במועדון מסר: "שרון ניסנוב משוכנע שיש אוהדים של הפועל שעושים בכוונה כדי לגרום נזק לקבוצה. אנחנו לא פוסלים אפשרות שלא לעלות למשחקי הרדיוס". עוד נמסר מאותו גורם כי במועדון לא מבינים מדוע זכתה מכבי ליחס מקל וכי ייתכן והעונשים הכבדים יפגעו בחיזוק שהיה מתוכנן לינואר.

השריפה ביציע אוהדי מכבי. רדיוס מול בית"ר ירושליםצילום: ניר קידר

בהתייחס למכבי תל אביב, ספגה הקבוצה עונש "קל" יותר מיריבתה העירונית, הכולל משחק רדיוס אחד וסגירת יציעים 11-10 בבלומפילד במשחק הליגה שלאחר ריצוי הרדיוס. בנוסף, נקנסה הקבוצה ב-25 אלף שקלים. לצערה של מכבי, משחק הרדיוס צפוי לחול דווקא בקרב הצמרת מול בית"ר ירושלים. בהחלטתו קבע הדיין כי אירועי השריפה ביציעי אוהדיה היו מצומצמים ביחס לאירועים ביציעי הפועל, ואף כמות החפצים שהושלכו מהיציעים הייתה פחותה משמעותית. כמו כן צוין לטובה כי ראשי הצהובים הציגו אמצעים ותוצאות חקירה וחיפוש עצמאיים אותם נקטו, אשר הובילו לאיתור חלק מאוהדיה אשר נטלו חלק באירועים העברייניים. המועדון אף מסר פרטיהם למשטרה להמשך טיפולה.

במכבי התאכזבו מאוד מהעונש החמור: "מועדון הכדורגל מכבי תל אביב קיבל באכזבה רבה את החלטת בית הדין המשמעתי של ההתאחדות לכדורגל. על אף כל המאמצים שעשה המועדון בשיתוף חברת האבטחה ומשטרת ישראל על מנת לתפוס את מפרי הסדר ולהעניש את האוהדים שהיו מעורבים באירועי הדרבי, ביה"ד קיבל החלטה להעניש בחומרה ובצורה חסרת תקדים את המועדון באופן הפוגע בצורה אנושה ושומט את הקרקע מכל הפעולות שעושה המועדון בשנים האחרונות".

במועדון לא היו מרוצים מכך שבית הדין היה מודע למאמציהם בסיוע ותפיסת מתפרעים אך לא התחשב בכך מספיק בענישה ופגע בכלל אוהדיה: "החלטות מסוג אלה, לא רק שאינן מגבות את המועדון במלחמתו באוהדים מפרי סדר אלא פוגעת ברצונם של בעלי מועדונים להשקיע משאבים באבטחה. תמוה בעינינו כיצד ומדוע בית הדין המשמעתי מסרב להכיר בעובדה שאחריות שילוחית של מועדון כלפי אוהדיו צריכה להגיע במקום בו לא נעשים מאמצים לאיתור ותפיסה של אוהדים פורעים. החלטה זו מובילה ציבור שלם של אוהדי כדורגל שרכשו מינויים ממיטב כספם ולא נכחו או יכולים היו להיות נוכחים במשחק חוץ, לתעב את ענף הכדורגל, בתי הדין, מנהלת הליגות וההתאחדות לכדורגל".

"ברגע שמועדון הכדורגל מכבי ת"א הציג בפני ביה"ד את המאמצים שהשקיע ללכוד את העבריינים, החלטת ביה"ד אמורה לא רק להתחשב במאמצים אלה", אמרו במועדון והסבירו את צעדיהם הבאים, " על בית הדין היה לגבות את המועדון על פועלו. בתמורה, בחר ביה"ד להרעיף על המועדון צרור של עונשים עליהם מתכוון המועדון לערער בימים הקרובים. לא ניתן לצפות ממועדון שהביא תוצאות מלאות, לפעול אחרת, גם אם מקרים כאלה יישנו ולפיכך מדובר בהחלטה פופוליסטית ומנותקת מהמציאות. זהו תקדים עולמי וחסר כל הגיון".

כזכור, המשחק שנערך בתחילת דצמבר והסתיים ב-0:3 למכבי, הופסק למשך חמש דקות , 40 שניות משריקת הפתיחה מאחר שהודלקו אבוקות ונזרקו רימוני עשן למגרש וצלם של הפועל תל אביב נפגע בראשו. מסיבה שעדיין אינה ברורה האבוקות שנדלקו גרמו לאש חריגה בכסאות האיצטדיון. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ