"חריג ונעשה במכוון": בית המשפט הורה לראיוס ומכבי חיפה לשלם מיליונים לשחקן שפצע במשחק

בית המשפט המחוזי בתל אביב פסק ששחקנה הספרדי של מכבי חיפה בעבר פצע "במתכוון, או לכל הפחות במודע לסכנה" את קשר בני יהודה רפי דהן, כשתיקל אותו במשחק בין הקבוצות ב-2014. דהן נאלץ לפרוש בעקבות הפציעה, ויזכה לפיצויים בגובה 4 מיליון ש"ח

אור בוקר
אור בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רפי דהן (במרכז) לאחר הפציעה ב-2014. נאלץ לפרוש מכדורגל בעקבותיה
רפי דהן (במרכז) לאחר הפציעה ב-2014. נאלץ לפרוש מכדורגל בעקבותיהצילום: שרון בוקוב

פציעתו של רפי דהן צרובה בזיכרונם של אוהדי הכדורגל בישראל כאחת התמונות הכואבות במגרשים בעשור האחרון. בית המשפט המחוזי בתל אביב פסק היום (שני) כי רובן ראיוס, מכבי חיפה וחברת הביטוח "כלל" יפצו את דהן בלמעלה מארבעה מיליון שקלים, וזאת משום שהפציעה במשחק הוגדרה כאירוע "חריג", ולא כחלק מהתנהלותו הסבירה של המשחק.

כזכור, במשחק בין מכבי חיפה לבני יהודה שנערך במארס 2014 בקרית אליעזר, ראיוס, קשר מכבי חיפה דאז, תיקל בצורה חריפה את דהן שנותר נכה לצמיתות ונאלץ לפרוש מכדורגל. בחודש מארס 2015 תבע דהן את השחקן והמועדון לאחר שנותח ונאלץ לעבור שיקום ארוך, אך כאמור לא שב עוד למגרשים. במהלך התקופה הזו אף התחתן ונאלץ לדדות לחופתו על קביים.

השופטת ארנה לוי דחתה את טענת הנתבעים כי מדובר היה בתיקול רגיל ושגרתי שמהווה חלק אינטגרלי מכל משחק כדורגל, וכן את טענתם כי מדיניות בית המשפט היא לא לדון בתביעות נזיקין בגין פגיעות גוף שנגרמות במהלך משחקי ספורט. בית המשפט קבע כי אכן הכלל הוא שבתי המשפט לא יתערבו בפגיעות גוף שמתרחשות באירועים שכאלה, אולם פסק כי כאן מדובר במקרה חריג. בבואו לפסוק בסוגיה המורכבת, קבע בית המשפט כי הגישה הנכונה היא כי לא בכל מקרה של שיקול דעת שגוי ומוטעה תוטל אחריות, וגם לא בכל פגיעה בכוונה, אך קיימים מקרים חריגים בהם יש להטיל אחריות.

ראיוס (במרכז), בתקופתו בחיפה. הצטברות הראיות במקרה זה מביאה למסקנה כי מדובר בפעולה חריגהצילום: ניר קידר

בהחלטה צוין כי הצטברות הראיות במקרה זה מביאה למסקנה כי מדובר בפעולה חריגה שנעשתה על ידי ראיוס באופן מכוון, או לכל הפחות מתוך מודעות מלאה לסיכון החריג שיצר ואדישות מוחלטת מצדו לתוצאה הצפויה, ולא בשגגה.

באשר לעונש, הושמעו ראיות לעניין השכר אותו יכול היה דהן לקבל לולא הפגיעה שגרמה לסיום המוקדם של הקריירה שלו בגיל 24 בלבד. בסופו של דבר, כאמור, קבע בית המשפט את סכום הפיצויים הכולל בגין נזקיו בעבר ובעתיד על סכום של כארבעה מיליון שקלים. יש לציין כי המוסד לביטוח לאומי, ששילם וישלם לדהן גמלאות כנפגע עבודה, יקבל 75% מהסכום ואילו היתרה תועבר לדהן. את רפי דהן ייצג עו"ד יוסי גייר, מנהל מחלקת הספורט במשרד זיסמן אהרוני גייר ושות'.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ