ארגון השחקנים בדרישה לשרים: בטלו את הטבות המס לשחקנים הזרים

במכתב שנשלח לשרת הספורט מירי רגב, שר הפנים אריה דרעי ושר האוצר משה כחלון, תוקף הארגון את אופן הבאת השחקנים הזרים לליגות המקצועניות בארץ. "העיוות הזה חייב להיפסק, ואנחנו נדאג שייפסק", אמר מנכ"ל ארגון השחקנים מושיקו מישאלוף

אור בוקר
אור בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נייג'ל האסלביינק (משמאל) וצ'ארון שרי במשחק בין מכבי חיפה להפועל באר שבע, העונה
נייג'ל האסלביינק (משמאל) וצ'ארון שרי במשחק בין מכבי חיפה להפועל באר שבע, העונהצילום: ניר קידר

ארגון שחקני הכדורגל פנה היום (שני) בדרישה להקפיא את מכסת הזרים בליגות המקצועניות. הפנייה נעשתה במכתב שנשלח לשר הפנים אריה דרעי, שרת הספורט מירי רגב ושר האוצר משה כחלון, בו דרש הארגון להפסיק את הטבות המס הניתנות באופן גורף לשחקנים הזרים. בנוסף הועברה הדרישה ליו"ר ההתאחדות לכדורגל אורן חסון וליו"ר מנהלת הליגות ארז כלפון. המכתב נשלח באמצעות משרד עורכי הדין ש' הורביץ ושות'.

במכתב תוקף הארגון את אופן הבאת השחקנים הזרים לליגות המקצועניות בארץ. הארגון טוען כי תחום העסקת השחקנים הזרים בכדורגל הישראלי הוא תחום פרוץ, נטול קריטריונים ונטול בקרה חיצונית על הבקשות שמגישות הקבוצות המעוניינות להעסיקם. בנוסף, גורס הארגון כי מתן הקלות מס משמעותיות לשחקנים הזרים באופן גורף, חוטא למטרת החוק שנועדה לתת הטבות, כאמור, רק לשחקנים בודדים - מומחים בתחומם - אשר אמורים לשדרג את ענף הכדורגל בארץ. בפועל, ישנה הצפה של שחקנים זרים אשר ברובם אינם עולים ואף נופלים ברמתם מהשחקנים המקומיים, תוך תפיסת מקום עבודתם.

הסיבה להצפת הזרים, כך לטענת הארגון, היא העדר קריטריונים להבאת שחקנים זרים, כפי שקיימים במדינות אירופה, והעדפה כלכלית על רקע הטבות בתשלום מסים אותן מקבלים שחקנים זרים בלבד. "כאשר זר שעלותו היא 100 אלף דולר עולה לקבוצה 100 אלף דולר בעוד ששחקן ישראלי במחיר דומה שלא נהנה מהטבות המס עולה לקבוצה 220 אלף דולר, ברור לכולם מדוע הליגה מוצפת בזרים על חשבון שחקנים ישראלים טובים ברמתם", אמר מנכ"ל ארגון השחקנים, מושיקו מישאלוף, "העיוות הזה חייב להיפסק, ואנחנו נדאג שייפסק".

ניר אלון, ראש חטיבת הספורט בהסתדרות. "נושא הזרים נפרץ לגמרי בשנים האחרונות"צילום: ניר קידר

ניר אלון, ראש חטיבת הספורט בהסתדרות אמר כי "נושא הזרים נפרץ לגמרי בשנים האחרונות. מאז שנת 2002, הוכפל מספר הזרים בכדורגל, וכל זאת ללא שום קריטריונים. הקבוצות רוכשות שחקנים זרים שעלותה נמוכה בחצי משחקנים ישראלים ברמתם. הן עושות כן בשל שיקולים כלכליים, לא מקצועיים. ישנה אפליה נגד השחקן הישראלי שפוגעת כבר בשחקני הנוער, ובכך נפגע הכדורגל הישראלי בכללותו. אנחנו מתכוונים לעצור את המגמה הזו".

הארגון דורש להקפיא את מכסת השחקנים הזרים, כפי שקיימת היום, וזאת עד להסדרה משותפת של הקריטריונים להבאתם. הדרישה מגיעה על רקע קולות הנשמעים מצד הקבוצות בדרישה להעלות את מספר הזרים בליגת העל לתשעה החל מהעונה הבאה. בנוסף, הודיע ארגון השחקנים כי אם לא תוקפא מכסת הזרים בתוך כשבועיים, ייאלץ לשקול את צעדיו, בכלל זה נקיטת צעדים משפטיים מתאימים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ