להאזין לשופטים: עתירה נגד ההתאחדות דורשת לחשוף הקלטות של שופטי ה-VAR

עמותת "הצלחה" דורשת לחשוף את הפרוטוקולים של החלטות ה-VAR לכל דורש בשם חופש המידע. העמותה הגישה עתירה לבית המשפט והסבירה: "אמון הציבור ירד בגלל שימוש בעייתי במערכת"

אור בוקר
אור בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בדיקת VAR. ייתכן שבקרוב נחשף להקלטות השופטים שמשתמשים במערכת
בדיקת VAR. ייתכן שבקרוב נחשף להקלטות השופטים שמשתמשים במערכתצילום: ניר קידר

מערכת ה-VAR שנכנסה השנה במלואה לכדורגל הישראלי שינתה אותו דרמטית. הרגע שבו השופט נעצר ומניח את ידו על האוזניה ומשוחח עם שופטי המסך הוא רגע שאוהדי הכדורגל הישראלי עדיין מנסים להתרגל אליו; ברור להם שמשהו עשוי לשנות את המשחק אבל לא ברור להם מה זה יהיה. ייתכן שבקרוב הם יוכלו להיחשף מקרוב לשיחות בין השופטים בחדר הוידאו לשופט על הדשא ולהבין כיצד מתקבלות ההחלטות שמשפיעות על המשחקים. 

עמותת "הצלחה" הגישה לאחרונה עתירה בדרישה לחשוף את הפרוטוקלים של החלטות ה-VAR לכל דורש בשם חופש המידע. העמותה הגישה לאחרונה עתירה מנהלית בנושא כנגד ההתאחדות לכדורגל והממונה על יישום חוק חופש המידע בהתאחדות, עו"ד אמיר נבון. העתירה הוגשה אחרי בקשת חופש מידע שהגישה העמותה להתאחדות, בו ביקשה לקבל לידיה את תיעוד החלטות ה- VAR במספר משחקים בליגת העל, לרבות הקלטות השיחות בין השופטים ודו"חות השיפוט המלאים. עו"ד נבון ניפק את דו"חות השיפוט, אך סירב למסור את הקלטות השיחות שבין השופטים.

אלא שדוחות השיפוט האלה לא מספקים; בעתירה צוין כי לא מופיעה בהם התייחסות להחלטות המבוססות על מערכת ה-VAR. "המשיבים לא טענו כי החלטות כאלה או מידע כזה אינו קיים, אלא שמסירתו היא אינה חובה", נכתב.

אלי חכמון בודק מהלך במסך השיפוט במשחק בין מכבי תל אביב להפועל חיפהצילום: ניר קידר

בין העותרים, מדובר במידע בעל חשיבות עליונה. "לאורך עונת המשחקים 2019/20 של ליגת העל בישראל (המתנהלת עדיין), שבה הופעלה מערכת ה-VAR לראשונה, התברר כי לא רק שאמון הציבור בשיפוט לא עלה, אלא ירד עוד יותר בגלל שימוש בעייתי במערכת", נכתב בעתירה. במספר לא קטן של מקרים, היה נראה כי לא רק שהשופטים לא מנצלים כראוי את המערכת, אלא שהם מתנהלים בניגוד מוחלט לכללי השימוש ב-VAR ומאפשרים לשופטי ה-VAR לקבל עבורם החלטות שאסור להם לקבל". 

"בבסיס העתירה עומדת שקיפות תהליך השיפוט והאמון של הצופים והאוהדים במערכת השיפוט ובהחלטות המתקבלות בה. זה לא רק עניין של אמון כללי, אלא יישום פרקטי", אומר עו"ד אלעד מן, היועץ המשפטי של עמותת "הצלחה". "זה קשור להליכי הערעור של קבוצות על החלטות שיפוטיות במוסדות ההתאחדות והדברים האלה יכולים לשמש כראייה. זה יכול להצביע על מקומות בהם צריך לשפר את התהליך, או יכול להוות כלי ללימוד לאחור של טעויות ותיקונן - גם של מערך השיפוט וגם באמצעות פרשנות ודיון ציבורי. ביקשנו משחקים בהם היו אירועי שיפוט משמעותיים, אבל לא הייתה בדו"חות שצורפו שום אינדיקציה להחלטות באמצעות ה-VAR. גם אם לא הייתה מחלוקת בין השופטים, חשוב לדעת מתי השתמשו ב-VAR ומה הייתה ההחלטה, כדי להעריך את המשמעות והתרומה של הכלי הזה". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ