ביהמ"ש: אין לפרסם את שמות הכדורגלנים ששכבו עם קטינות, עוצמת הראיות נמוכה

שופטת השלום דחתה את בקשת "הארץ" וקבעה כי שמות החשודים לא יפורסמו אלא אם יועמדו לדין, שכן הדבר יגרום להם נזק בלתי הפיך. לדבריה, "נוכח טענת החשודים לפיה לא ידעו כי טרם מלאו לקטינות 16, התשתית הראייתית מוגבלת"

יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שחקני מכבי תל אביב בבלומפילד, החודש
שחקני מכבי תל אביב בבלומפילד, החודשצילום: ניר קידר

בית משפט השלום בראשון לציון דחה הערב (ראשון) את בקשת עיתון "הארץ", ואסר לפרסם את שמותיהם של שני כדורגלני מכבי תל אביב החשודים בבעילת קטינה בהסכמה ובהגשת משקאות אלכוהוליים לקטינות - עד להגשת כתבי אישום נגדם, ככל שיוגשו.

מדברי השופטת זהר דיבון סגל עולה כי העדויות שנאספו במסגרת החקירה תומכות בטענת החשודים כי לא ידעו שהקטינות הן מתחת לגיל 16: "בשלב זה ונוכח טענת החשודים לפיה לא ידעו כי טרם מלאו לקטינות 16, התשתית הראייתית מוגבלת ועוצמתה נמוכה ביותר", כתבה בהחלטתה. 

בקשת "הארץ", שאליה הצטרף גם "כאן", הוגשה לצורך פרסום שמות השניים לאור פומביות הדיון והאינטרס הציבורי, לצד חומרת החשדות נגדם. השופטת דחתה את הבקשה וקבעה כי פרסום השמות "יגרום לחשודים ולמשפחותיהם נזק חמור ובלתי הפיך... ברי כי לחשד לביצוע עבירות מין בקטינות נלווה 'אות קלון' בעל עוצמה גבוהה. הנזק שעלול להיגרם לחשודים כתוצאה מפרסום שמם הוא משמעותי וברור מאליו. 'הרשעה תקשורתית' עלולה להיות הרסנית בעבור החשודים שכל עתידם לפניהם". 

שחקני מכבי תל אביב באצטדיון בלומפילד, לפני כשבועייםצילום: ניר קידר

היא הדגישה כי טרם התבסס החשד נגד השחקנים. "קיימת זיקה ברורה בין טיבן של הראיות לבין שאלת פרסום שמם של החשודים בעת הזו", כתבה. "הדעת נותנת, בהינתן שעלול להיגרם למשיבים נזק חמור יותר, הדרישה הראייתית צריכה להיות מבוססת יותר ולא שוכנעתי כי כך הדבר".

לדבריה, "החשד אשר נחזה בתחילת החקירה לחשד חמור ומשמעותי לא התבסס דיו. זאת ועוד, על בסיס התשתית הראייתית הקיימת, אין זה מן הנמנע שכלל לא יוגש כתב אישום נגד החשודים". על כן, קבעה כי "לעת הזו, התשתית הראייתית שהוצגה מחייבת משנה זהירות בעת קבלת ההחלטה בדבר פרסום שמות החשודים".

דיבון סגל ציינה עוד כי הראיות שנאספו בתיק כוללות עדויות של הקטינות והוריהן, חקירות החשודים באזהרה, עדויות כדורגלנים, ראיות דיגיטליות שהופקו ממכשירים טלפון ניידים ומסמכים נוספים.

לפני כשבועיים נפתחה חקירה נגד השחקנים בחשד שקיימו יחסי מין עם שתי בנות 15 ועל שמותיהם הוטל צו איסור פרסום. בשבוע שעבר אף התברר כי הם הוסעו לחקירה, באופן חריג, בניידת משטרה שחלונותיה מושחרים על מנת למנוע את צילומם.

מקורבים לשני השחקנים אמרו כי הם פגשו את הקטינות שבועיים לפני פיצוץ הפרשה בבאר שבע, במסיבת יום הולדת של כדורגלן אחר מליגת העל, שם החליפו מספרי טלפון. לדבריהם, כשבוע לאחר המסיבה הקטינות יצרו קשר עם השחקנים והגיעו לבית של אחד מהם בתל אביב, שם קיימו יחסי מין.

מקורביהם טענו בשיחה עם "הארץ" כי השחקנים מחזיקים בידיהם הוכחות לכך שהשתיים הציגו עצמן כבנות 17. ואולם, אחת הנערות הכחישה את הדברים בשיחה עם חדשות 12. "הבחורים התחילו איתי באינסטגרם, הזמינו אותנו לדירה של אחד מהם ושם זה קרה", סיפרה. "הייתי רק עם אחד מהם בחדר, החברה שלי היתה בחדר אחר עם הכדורגלן השני. הם ידעו שאני תלמידת תיכון. הם ראו אותי במסיבת יום הולדת של חבר משותף ואף פנו אליי. הם משקרים, מעולם לא אמרנו שאנחנו בנות 18, גם לא נשאלנו מה גילנו. כן דיברנו על בית הספר והכדורגלנים ידעו שאנחנו תלמידות תיכון. אני מאוד פגועה, אני מבינה שנוצלתי".

בשבוע שעבר העידה נערה נוספת במשטרה נגד השחקנים, גם היא בת 15. סנגורה, עו"ד ששי גז, אמר כי "לא היתה לה שום כוונה להגיע למצב שבו היא מקיימת יחסים עם שני השחקנים. היא חשה מנוצלת".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ