משה חוגג קורא להמשיך באימונים: "גרוטו זה לא פוטין; צריך לפטר את יו"ר המינהלת"

בעל השליטה בבית"ר ירושלים הודיע כי למרות האיום בקנס - קבוצתו תמשיך להתאמן. חוגג תקף בחריפות משרד הבריאות ("האגו שלהם הורס את הספורט") ואת יו"ר מינהלת הליגות, ארז כלפון ("הפעולה שלו היא ביזיון לליגה שלנו"). מכבי תל אביב ומכבי חיפה גיבו את המינהלת

איתמר קציר
איתמר קציר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה חוגג. "אנחנו במבוי סתום, לבד, בלי מינהלת"
איתמר קציר
איתמר קציר

בעל השליטה בבית"ר ירושלים, משה חוגג, ערך היום (חמישי) מסיבת עיתונאים סוערת, שבה טען כי הספורט הישראלי נעצר בשל אינטרסים עלומים של ראשי משרד הבריאות, קרא לפטר את יו"ר מינהלת הליגות ארז כלפון, וסירב לעצור את אימוני קבוצתו, שלטענתו מתקיימים באופן חוקי. מכבי תל אביב ומכבי חיפה הצהירו כי הן מגבות את המינהלת.

חוגג כינס את מסיבת העיתונאים לאחר שיו"ר מינהלת הליגות בכדורגל, ארז כלפון, פרסם מכתב בו הודיע כי קבוצה שתתאמן בניגוד להנחיות תיקנס ב-100 אלף שקלים, קנס אותו כינה חוגג "לא חוקי". כשנשאל אם קבוצתו תמשיך להתאמן, השיב חוגג בחיוב, שכן לשיטתו הקבוצה נרשמה למפעל בינלאומי - ליגת EMF של פיפ"א בה משחקים שישה נגד שישה. הוא ציין כי היועצים המשפטיים של בית"ר, כמו גם היועצים המשפטיים של מינהלת הליגות בכדורגל ושל המשטרה, אישרו כי הצעד עומד בתקנות שקבע משרד הבריאות. 

בדבריו, סיפר חוגג כי קיבל התחייבות בעל פה שהליגה תחודש במלואה ב-14.10. "משרד הבריאות פנה אליי אישית היום בבוקר, והבטיח לי שהאימונים והמשחקים יחזרו ללא שום הגבלה ב-14 לחודש", אמר, "ויותר חשוב - הבטיחו גם שכל הפגיעה הכלכלית של החודש האחרון תזכה לשיפוי מלא של 100% לכל קבוצות הליגה. מצד אחד משרד הבריאות הבטיח את זה, והתכוונתי באמת בהתאם לכך לעצור את האימונים ולחכות ל-14 לחודש. אבל משעה שמסרבים לתת את ההתחייבויות שניתנו בעל פה גם בכתב, ולא רק שלא קיבלנו אותן בכתב, אלא שארז כלפון הוציא מכתב שהוא מאיים לקנוס קבצות שמתאמנות בהתאם לחוק, לא נותרה לי ברירה לעמוד פה מולכם ולקרוא להם להסיק מסקנות".

יולי אדלשטיין ואיתמר גרוטו. "אם מישהו במשרד הבריאות עלה עץ - אז שמישהו יירד"צילום: אמיל סלמן

חוגג גם התייחס למכתב של המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, איתמר גרוטו, שאיים להשבית כליל את הספורט המקצועני בישראל, כולל עבור קבוצות שמשתתפות במפעלים אירופיים, בעקבות אימוניה של בית"ר. "משרד הבריאות איבד אתמול את דעתו כשכתב שיעצור הכל", אמר חוגג, "עם כל הכבוד לאיתמר גרוטו - הוא לא משפטן, הוא לא מחוקק, הוא גורם מקצועי. יש ועדת חוקה, יש תקנות, אנחנו עומדים בתקנות. הוא צריך להפסיק להפריע לנו  להתאמן, ולהפסיק לנסות להרוס פה את הליגה. הוא בעצמו חתום על מכתב מלפני הסגר שאומר שהוא מאשר את האימונים. אם מישהו במשרד הבריאות עלה עץ - אז שמישהו יירד".

חוגג נשאל על האיומים של משרד הבריאות שינקוט בסנקציות כלפי הקבוצות שמתאמנות. "משרד הבריאות יכול לאיים", הוא אמר, "אמר שר הספורט היום - משרד הספורט לא יכול להשבית את כל הספורט במדינת ישראל כי האגו של גרוטו נפגע. בואו ניכנס לפרופורציה - עם כל הכבוד, גרוטו זה לא פוטין ואנחנו לא בדיקטטורה, והוא לא ישבית את הספורט במדינת ישראל כי הוא טיפס על עץ גבוה מדי. עדיף שנקנה לו סולם ושיירד לאט לאט, ועדיף מהר". 

כשנשאל מי לדעתו עומד מאחורי שינוי הכיוון של משרד הבריאות - שבתחילה החריג את הספורט המקצועני מתקנות הסגר אך לבסוף חזר בו - הפנה חוגג אצבע מאשימה לשר הבריאות. "אני חושב שיולי אדלשטיין עצר את הכוונה של גרוטו לאפשר לנו להמשיך להתאמן", אמר, "הסבירו לי למה הוא עשה את זה. אני לא מקבל את זה - בשום מקום ביקום לא עצרו את הספורט. אנחנו המדינה היחידה. אני חושב שמפה כדור השלג הלך והתגלגל. עכשיו הם נותנים לאגו שלהם להרוס לנו את הספורט. מצאנו פיתרון חוקי להתאמן כדת וכדין - במקום להניח לנו לנפשנו, הם פוגעים בנו עוד יותר".

ארז כלפוןצילום: דניאל בר און

חוגג דיבר בשבחי מינהלת הליגה בכדורסל וקבוצות הליגה, שחברו יחדיו ומצאו את הפיתרון היצירתי בדמות הליגה הבלקנית - שהותיר גם את משרד הבריאות אילם מול הפרצה בתקנות. "עצוב לי לומר שבהיבט הזה המינהלת נכשלו כישלון חרוץ, בניגוד להצלחה של מינהלת הכדורסל. גם בנושא רשת הביטחון, נכון לעכשיו אנחנו נוחלים כישלון חרוץ - הכרזנו על הצלחה חסרת תקדים, ועד היום לא קיבלנו ולו אגורה שחוקה. אנחנו במבוי סתום, לבד, בלי מינהלת, כשהיחידים שמתייצבים לצידנו בעת הזו זה רק שר הספורט ושר האוצר". במשרד הספורט אמרו ל"ספורט הארץ" כי פיצוי כספי מתוך רשת הביטחון יחל לזרום לקבוצות בשבוע או השבועיים הקרובים.

חוגג השתמש במלים בחריפות במיוחד כנגד  כלפון. "הספורט נעצר בגלל אינטסרים לא ברורים, גם במינהלת", אמר, "האינטרסים של ארז כלפון בנושא הזה לא ברורים לחלוטין - אולי הוא חושב על התפקיד הבא שלו, אבל הפעולה שלו היא ביזיון לליגה שלנו. הוא הולך ומאיים על קבוצות בקנסות לא חוקיים. אנחנו ניבאק בזה משפטית - נמשיך להתאמן אף על פי מה שהוא כתב. אנחנו פועלים כדין, ואם תהיה חוות דעת משפטית שתגיד אחרת - אנחנו מיד נעצור. אם יגיע עורך דין שיגיד שבית"ר ירושלים עוברת על החוק אנחנו נפסיק, אבל נכון לעכשיו אנחנו מתאמנים בהתאם לחוק". 

חוגג לא עצר כאן. "ארז כלפון הוא אדם פוליטי. כשאדם פוליטי נלחם לצד משרד הבריאות, נגד הקבוצות - צריך לשאול למה". בסוף מסיבת העיתונאים אף נשאל אם הוא קורא לפטר אותו, והשיב: "אני קורא לפיטורי ארז כלפון, הוא צריך להסיק מסקנות. אני חושב שהוא עשה פה עבודה רעה מאוד, בחר את הצד הלא נכון, וצריך להסיק מסקנות. אם לא - אני מניח שיסיקו מסקנות עבורו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ