איתמר קציר
איתמר קציר

עסקה היסטורית בספורט הישראלי: שייח' חמד בן חליפה אל נהיאן, בן משפחת המלוכה באבו דאבי, רכש כ-50% מהבעלות על בית"ר ירושלים, והתחייב להשקיע בעשור הקרוב 300 מיליון שקל במועדון. משה חוגג אמור להישאר בעל השליטה במועדון, שמודיע לראשונה בתולדותיו - באופן מוצהר - על צירוף אדם, כל שכן בעלים, מוסלמי, לשורותיו.

״ערב חג החנוכה המנורה הבית״רית נדלקת באור חדש ומרגש במיוחד", מסר חוגג לאחר החתימה על ההסכם, "אנחנו מצעידים ביחד, כולנו, את המועדון לימים חדשים של דו קיום, הישגיות ואחווה למען המועדון והקהילה שלנו ולמען הספורט הישראלי״.

השייח׳ חמד בן ח'ליפה אל-נהיאן אמר: ״אני נרגש להיות שותף במועדון כזה מפואר כפי ששמעתי עליו ובעיר כזו - עיר הבירה של ישראל ואחת הערים הקדושות בעולם. שמעתי רבות על השינוי המתחולל במועדון ועל הדרך שבה הדברים מתנהלים, ואני שמח לקחת חלק בכך".

בן ח'ליפה וחוגג חותמים על ההסכם. "נרגש להיות שותף במועדון כזה", מסר השייח'צילום: בית"ר ירושלים

חמד בן ח'ליפה הוא נצר למשפחת המלוכה של האמירויות, בנו של השייח' המנהיג של האיחוד, ח'ליפה אל ניהאן, ומי שעמד בראש משפחת השלטון. לפני כמה שנים קיבל ח'ליפה שבץ, ומי שהחליף אותו הוא אחיו למחצה, מוחמד בן זאיד, המשמש כשליט הנוכחי.

בן ח'ליפה בן ה-48 נחשב לפילנתרופ ומשקיע בכיר בנסיכות. על פי האתר הרשמי שלו, בן ח'ליפה משקיע ב"מיזמים הומניטריים ברחבי העולם, וכן בפרויקטי חינוך ואנרגיה חלופית". בריאיון ל"מקור ראשון" באוגוסט האחרון אמר: "אני חושב שהגיע הזמן לעזוב את משקעי העבר ולהתמקד בשגשוג של שני הצדדים. הרבה אנשים בנו חומה סינית פסיכולוגית בין איחוד האמירויות לישראל, בגלל אג'נדה אישית. אני לא רוצה להזכיר שמות אבל כולם מבינים במי מדובר. כבר לפני מאות שנים יהודים ומוסלמים חיו פה יחד בשלום, בשגשוג ובפריחה הדדית. אין שום סיבה שזה לא יקרה עכשיו. הדור החדש באמירויות מסתכל על האפשרויות לשיתוף פעולה, ומעוניין לחיות בשלום ובהרמוניה". 

חוגג המריא ביום חמישי שעבר לאיחוד האמירויות על מנת להשלים את העסקה עם בן ח'ליפה. יחד עם חוגג המריאו גם יו"ר המועדון אלי אוחנה, המנכ"ל מוני ברוש, החשב חיים נבון ועורך הדין רונן מוזסון. "אני מקווה לסגור עניינים, שום דבר לא סגור עד שזה לא סגור", אמר חוגג טרם ההמראה, "זה נראה טוב, נראה שזה מתקדם ושהכוונות שלי ושלו תואמות. צריך להבין שזה (העסקה) לא בכל מחיר, רק אם זה יעשה טוב למועדון לאורך זמן, לתשתיות של המועדון. צריך לראות אם המטרות תואמות בהכל. אם כך יהיו הדברים, אני מקווה שיהיה מה להודיע בקרוב".

אוהדי בית"ר שהגיעו לנמל התעופה בן גוריון תלו שלט "אמד אל חליפה ברוך אתה בבואך". חוגג התייחס לאפשרות שהגזענות של "לה-פמיליה" תרים ראש בעקבות חתימת ההסכם: "לא התרגשתי מזה כשהצטרפתי למועדון, גם לא היום. זה רק מחזק את הצורך במה שאנחנו עושים. אני אמרתי כשהצטרפתי הרבה לפני שידעתי שיהיה שלום כזה או אחר - בעיניי ובעיני הרבנים הגדולים, גזענות זה חילול השם. לא עושים גזענות - בטח שלא בעיר הקודש ובטח לא במשמרת שלי. נלחמתי בזה מהיום הראשון ועד האחרון". בקיץ האחרון חתם בקבוצה עלי מוחמד הניז'רי, לגביו נטען בתחילה שהוא נוצרי לאור התנגדות "לה פמיליה" ובהמשך התקבלה ההכרה בכך שהוא "מוסלמי על פי האסלאם", לדברי חוגג.

עלי מוחמד, שחקן בית"ר ירושליםצילום: ניר קידר

ב-10 בספטמבר, חמישה ימים לפני החתימה הרשמית על הסכם הנורמליזציה בין ישראל לאיחוד האמירויות, פורסם ב-"i24 news" על המגעים בין חוגג לבעלי הון מאבו דאבי. בתגובה להתנגדות החריפה של הארגון הקיצוני "לה פמיליה", טען חוגג כי הוא "ערבי יהודי".

"אבא שלי נולד בטוניס והצד של אמא ממרוקו, סבתא שלי ז"ל דיברה ערבית, יש ערבים נוצרים ויש ערבים מוסלמים", כתב בפייסבוק, כמה שעות אחרי פרסום ההודעה של לה-פמיליה, "גזענות היא תוצאה של בורות/מוח רפוי, בעזרת השם נתפלל להחלמתם של הלוקים במחלה הקשה ונמשיך אנו בדרך השלום, בדרך של ואהבת לרעך כמוך, בדרך של בנייה ויצירה. פוטנציאל מרגש מאוד. אמיתי מרגש".

אנשי עסקים ובני משפחת המלוכה באבו דאבי מעורבים זה שנים בכדורגל העולמי, ורכשו קבוצות ממדינות שונות - בראשן מנצ'סטר סיטי - שנהנות מתקציבי עתק, גם באופן יחסי ליתר הקבוצות הגדולות באירופה. חברת התעופה הממלכתית של הנסיכות, Fly Emirates, היא נותנת החסות הבולטת בכדורגל האירופי כיום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ