שגיא כהן בערוץ הספורט: ז'וסוואה ירק כי "התאים את עצמו לתרבות המקומית"

על התקרית בה נראה שחקן הפועל באר שבע יורק לעבר שחקן מכבי תל אביב אבי ריקן, אמר כהן: "יכול להיות שהוא פשוט כיבד את הסעיף בחוזה שלו שמחייב אותו להתאים את ההתנהגות שלו לערכים ולתרבות המקומית". מכהן נמסר בתגובה: "לא התכוונתי לבאר שבע. הייתי צריך להיות מדויק"

ספורט הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ז'וסוואה מול מכבי תל אביב, שלשום
ז'וסוואה מול מכבי תל אביב, שלשוםצילום: ניר קידר

פרשן ערוץ הספורט ומבקר המסעדות של עיתון "הארץ" שגיא כהן אמר אמש (שלישי) כי שחקן הפועל באר שבע, ז'וסוואה, "התאים את ההתנהגות שלו לערכים ולתרבות המקומית" כאשר נראה יורק לעבר שחקן מכבי תל אביב אבי ריקן במשחק בין הקבוצות שלשום.

"אני לא מבין למה כולם באים בטענות לז'וסואה", אמר כהן, "יכול להיות שהוא פשוט כיבד את הסעיף בחוזה שלו, כמו בחוזה של ליאו מסי, שמחייב אותו להתאים את ההתנהגות שלו לערכים ולתרבות המקומית".

בעמוד הפייסבוק "וסרמיליה", אותו מפעילים אוהדי באר שבע, נכתב: "זה שפל ומביך ברמות שלא הכרנו. התבטאות שמכפישה לכאורה ציבור שלם בלי קשר למעשה כזה או אחר. איפה האחריות של ערוץ תקשורת שמחזיק מעצמו? איבדתם את זה סופית". מאור מליקסון, שחקן העבר של המועדון וכיום בצוות המקצועי של הקבוצה, כתב בחשבון האינסטגרם שלו: "מאחל לך שליש מהערכים של התרבות המקומית כאן בדרום".

בעלי הפועל באר שבע, אלונה ברקת, כתבה בחשבון הטוויטר שלה: "גזענות 2021, בשם אוהדי הפועל באר שבע תושבי באר שבע והדרום כולו אני אומרת לך תתבייש!!!". במכתב אותו שלחה ברקת לערוץ הספורט, ופורסם ב"וסרמיליה", כתבה כי "באמירה זו הכתים כהן את אוהדי הפועל באר שבע ואת תושבי העיר והאזור כאילו התרבות והערכים שלהם כוללים התנהגות אלימה ובריונית". ברקת הוסיפה כי "אמירות מכלילות ומכחישות מעין אלה מעידות רק על התרבות והערכים של שגיא כהן, ומכעיס ביותר שערוץ הספורט נותן במה לאמירות מכפישות שנגועות בגזענות מכלילה על מועדון, עיר ואזור שלמים. זו התבטאות חשוכה שמקומה לא יכירנה בערוץ ציבורי. אני מצפה להתנצלות מפורשת של הערוץ בפני אוהדי המועדון ותושבי באר שבע והנגב ולנקיטת צעדים משמעותיים נגדו עד כדי הרחקתו משידורי הערוץ".

גם ההתאחדות לכדורגל גינתה את דבריו של כהן, וכינתה אותם "התבטאות אומללה". בהודעת ההתאחדות נכתב כי "כהן, שחטא בהכללה דווקא כאשר קפץ לו הפיוז. לא מתקנים עוולה בעוולה. הפועל באר שבע והכדורגל הישראלי מחנכים ומחייבים כל שחקן להתנהגות מכבדת על המגרש ומחוצה לו, וכאשר מתבצעת חריגה מהכללים הללו מתקיימים הליכים משמעתיים... חובה על שגיא כהן ועל ערוץ הספורט לתקן את העוול ולוודא כי לעולם לא יישנה".

ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', הגיב גם הוא לדבריו של כהן: "אין מקום לאמירות פוגעניות כאלה. אני מנהל שיח עם ראשי ערוץ הספורט ומשוכנע שהנושא יטופל על ידם במלוא החומרה, כפי שראוי". ברק בכר, מאמן מכבי חיפה שזכה בשלוש אליפויות עם באר שבע כמאמן, התייחס גם הוא לדבריו של כהן. "כאחד שהיה בבאר שבע שנים, אני מתקומם וכועס על הדברים של שגיא כהן", כתב בכר בחשבון האינסטגרם שלו, "אחרי הסגר אני מציע לשגיא: קח את עצמך לבאר שבע ותכיר באמת את האנשים, את התרבות המקומית והמנהגים. בדבר אחד אתה יכול להיות בטוח: אין בבאר שבע גרם אחר של התנשאות כמו שבא לידי ביטוי בדברים שלך". 

משגיא כהן נמסר בתגובה: "לא התכוונתי לבאר שבע. פשוט. חד וחלק. לא התכוונתי לבאר שבע. ובוודאי ובוודאי שלא התכוונתי לדרום. ב'מקומית' התכוונתי לנו, לכולנו, לי. לכל מי שקופץ לו הפיוז. לכל מי שמוכן, מטפורית ושלא מטפורית, לירוק ברגע בפרצוף של שכנו. לכל מי שמגיב באלימות. בכביש, ברחוב, ברשתות, בכל מקום. לכל מי שלא מוכן לעצור רגע, לקחת אויר, להירגע ולהרגיע. הייתי צריך להיות מדויק. לא להותיר אפילו שמץ של מקום לפרשנות שעלולה לפגוע. חבל שחוסר הדיוק שלי פגע באנשים שאכפת להם. אבל שלא יהיו אי הבנות: לא התכוונתי לבאר שבע. ובטח ובטח שלא התכוונתי לדרום. ארור מבדיל בין דם לדם".

האירוע התרחש שלשום, בהפסד של הפועל באר שבע למכבי תל אביב, ונבדק על ידי צוות שופטי ה-VAR, אך הם החליטו לא לקרוא לשופט המשחק כדי להמליץ על כרטיס אדום. בצילומים נראה ז'וסוואה מבצע תנועת יריקה לעבר ריקן, ואת ריקן נפגע מיריקה, אבל לא ניתן היה להכריע בוודאות האם הפורטוגלי אכן ירק. בכל זאת, בהתאחדות החליטו להעמידו לדין. 

אתמול, הודיעה ההתאחדות לכדורגל כי ז'וסוואה יעמוד לדין משמעתי בגין התנהגות בלתי הולמת בנסיבות מחמירות ופגיעה בשחקן יריב, לאחר שנראה יורק על שחקן מכבי תל אביב אבי ריקן. הדיון יתקיים היום, ואם יורשע, הפורטוגלי צפוי לספוג עונש כבד.

באוקטובר עורר פרשן ערוץ הספורט ומאמן העבר שלמה שרף סערה עם התבטאות גזענית בשידור חי כשקרא במהלך משחק לאבדיאל ארויו, שחקן מכבי פתח תקוה, "לחזור לפנמה ולאכול בננות". שרף כעס על פעולה של השחקן, אמר שהוא אנוכי והוסיף: "עכשיו אני מגרש אותו, עכשיו אני מעלה אותו על מטוס. שלח אותו הביתה חבל על הזמן שלו. אגואיסט, תן פס לגול". השדר שהיה לצדו של שרף, יהונתן כהן, ציין שארויו הגיע מפנמה. "פנמה? שיילך לאכול בננות", ענה שרף. מאוחר יותר הושעה שרף מתפקידו בערוץ הספורט.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ