דוד מרואני

לפני קצת יותר מחודש הודיעה ההתאחדות לראשי וארטקס כי רוברטו פונצ'ץ' הוא שחקן חופשי, שרשאי לחתום בכל קבוצה שתשלם עבורו דמי השבחה. "מאז שהודיעו לי שהחוזה שלי מבוטל הטלפון לא הפסיק לצלצל", מספר הבלם ל"ספורט הארץ", "סקאוטים ומנג'רים מכל העולם התקשרו, אבל בסוף היחידים שהיו רציניים לגבי הם מכבי תל אביב וקבוצה מבלגיה".

וארטקס וראזדין, פעם מועדון פאר בקרואטיה וכיום מועדון בצרות כלכליות, בנה על מכירת פונצ'ץ' לטובת כיסוי חלק מחובותיו. תג המחיר עמד על 850 אלף יורו, אבל בווארטקס שכחו שהשחקן לא קיבל משכורת במשך עשרה חודשים. דרישתו לביטול החוזה לאלתר התקבלה והותירה אותם במצב בעייתי. בקבוצה לחצו על פונצ'ץ' לחתום במועדון הבלגי מסיבות ברורות - מדובר בליגה בכירה יותר בדרוג האירופי ובשל כך תהיה זכאית וארטקס, על פי תקנון פיפ"א, לדמי השבחה גבוהים יותר מאלו שתצטרך מכבי לשלם. פונצ'ץ', בכל מקרה, לא גילה התחשבות.

"העדפתי לבוא למקום בו אני יודע שמשחקים הרבה מאוד צעירים, תחת מאמן שאימן בנבחרות הצעירות של ישראל", הוא מספר, "זאת נראתה לי חממה טובה להמשיך לגדול ולהתפתח בה, בדרך למועדונים הגדולים באירופה. בקבוצה בבלגיה אמרו לי שהם בונים עלי לטווח ארוך יותר, אבל בטווח הקצר מצבת הבלמים שלהם יחסית מלאה. הובהר לי שלא לבנות על דקות משחק כבר בעונה הראשונה. בנוסף, מכבי זה מועדון גדול עם פוטנציאל, שמשחק בשלב הבתים של הליגה האירופית וגם זה היה שיקול. כל שחקן קרואטי ששיחק בישראל אמר לי שמכבי זה המועדון הכי גדול כאן. גם העובדה שרוב השחקנים בגילי עוזרת".

לא מעט גבות הורמו כשמכבי בחרה להחתים בלם זר שלישי ועוד ילד בן 19. סמיר טופלאק, מאמנו של השחקן בווארטקס, מספר כי "למרות גילו הצעיר, מדובר בבלם מצוין עם הבנה טוטאלית של משחק ההגנה. מאוד רציתי שימשיך, אבל היו לנו בעיות כלכליות קשות שבעקבותיהן נאלצתי לעזוב גם אני".

לפני כמה חודשים השתתף פונצ'ץ' עם הנבחרת הצעירה של קרואטיה בטורניר ידידות בטולוז. בסיום אחד המשחקים ניגש סקאוט של אייאקס לעוזר המאמן, ווטרפל מיכצ'יץ', והבהיר לו כי קבוצתו מעוניינת לצרף את השחקן. "הוא אמר שהוא רואה בו פוטנציאל גדול מאוד", מספר מיכצ'יץ', "מדובר בשחקן בעל משחק ראש וטכניקה נדירה. הוא שחקן אייאקס טיפוסי, בעיקר בגלל השילוב בין גיל ליכולת. לצערי, הוא יצטרך לחכות עוד כמה שנים כדי להגיע לנבחרת הבוגרת כי היום יש לפניו הרבה בלמים בכירים ומנוסים יותר".

רוברטו פונצ'ץ'. הבעיה היחידה היא שליטתו הדלה ברנגלית , מה שמקשה על התקשורת

דנקו דיקיץ', איש הקשר בהעברת פונצ'ץ' למכבי, מגדיר עצמו, הפלא ופלא, גם כמקורב לאברהם גרנט שככל הנראה גם לו היה חלק בעסקה. דיקיץ' מסביר מדוע אייאקס ירדה מהבלם למרות ההתלהבות הראשונית: "בנבחרת הצעירה נתנו לו לשחק בכל תפקיד בהגנה. פעם באגף, פעם אחרת בקישור האחורי. בכל פעם שהגיע נציג לראות אותו משחק כבלם הוא ראה אותו בתפקיד אחר. מי שמחפש בלם לא ייקח מישהו שמשחק כקשר אחורי".

דרוש: מורה לאנגלית

פונצ'ץ' בן ה-19 נולד בווארזדין והצטרף בגיל 12 למועדון המקומי. את הופעת הבכורה בבוגרים ערך גיל 17 מול היידוק ספליט. מוטי איוניר הכיר אותו לראשונה במפגש של הנבחרת הצעירה מול קרואטיה והתרשם מאוד מהטכניקה ומהשקט של הבלם. כשהוא הוצע לקבוצה בקיץ, עבר גדי כרמלי על כל הקלטות של משחקיו האחרונים בנבחרת והתרשם כי הוא בדיוק סוג השחקן שמתאים למכבי. "הוא הבלם הטוב ביותר שנחת בארץ אי פעם", מהלל גורם בצוות המקצועי, "תוך שנתיים-שלוש הוא כבר לא יהיה בישראל. מבחינת הנתונים הפיסיים והמהירות יוצאת הדופן יחסית לגובהו, הוא מושלם".

איוול סיסק, מאמנו בנבחרת הצעירה, ממשיך את הסופרלטיבים, כולל לגבי הבחירה בצהובים: "אני נהגתי לכנות אותו סופר פונצ'ץ'. הוא עשה נכון כשעבר למכבי שמשחקת בליגה האירופית. משם הדרך לליגות המשנה של אירופה כמו בלגיה ופולין קצרה יותר מאשר מווארטקס".

הבעיה היחידה בחיבור בין פונצ'ץ' לקבוצתו החדשה היא בתקשורת. האנגלית של הקרואטי לוקה בחסר והוא מתקשה להבין את ההוראות מהמאמנים ומראשי המועדון. במכבי שוקלים להצמיד לו מורה לאנגלית, כאשר בינתיים הוא זוכה לסיוע מצד סאבו פאביצ'ביץ' והאריס מדוניאנין. "סאבו והאריס עוזרים לי מאוד", מאשר פונצ'ץ'. "העובדה ששיחקתי הרבה בנבחרות - כך שאני יודע מה זה לחיות רחוק מהבית - תסייע לי בהמשך הדרך".

בינתיים, פונצ'ץ' הספיק להרשים את הצוות המקצועי, אבל גם להיפצע כמעט בכל משחק בו פתח, כולל שבר באף שמחייב אותו לשחק כרגע עם מסכה. "זה חוסר מזל", אמר פאביצ'ביץ' לגורם בצוות המקצועי, "בכדורגל אתה יכול לא להיפצע כל הקריירה ופתאום להיות פצוע עונה שלמה. הוא בחור חזק שמתאושש מהר". ופונצ'ץ' אכן התאושש ויהיה כשיר למכבי חיפה. לא בטוח שהוא יפתח ובאימון המסכם לא תורגל בהרכב הראשון, אבל סוכנו הקרואטי, דינקו גרגיץ', מבהיר עד כמה הוא רעב לעלות לדשא הערב בבלומפילד: "רוברטו מאוד רוצה לשחק מול חיפה. הוא שמע שזה כמו דרבי ושזה המשחק המבחן המשמעותי הראשון העונה בליגה".

פונצ'ץ' עצמו מבטיח לתת הכל לא רק במשחקים גדולים. "אני יודע שמכבי לא זכתה כבר הרבה זמן באליפות", הוא אומר, "אני מאוד מקווה שהעונה נעשה את זה. הדבר היחיד שאני יכול להבטיח לאוהדים זה שאשאיר על המגרש את כל מה שיש לי עד טיפת הכוח האחרונה בגוף, הכל בשביל להביא להם את האליפות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ