מחאת האוהלים, גרסת לנדאו

האוהלים שהקימו אוהדי הפועל פ"ת מול איצטדיון ר"ג, היו לדברי המאמן מה שסחף אותו להאמין שהקבוצה עשויה להישאר בליגת העל

משה דב, "מלאבס" פתח תקוה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה דב, "מלאבס" פתח תקוה

כמה שבועות לפני סיום העונה שעברה שלפה הפועל פתח תקוה מן הנפטלין את גילי לנדאו, שחקן עבר, פרשן ומאמן, שגזר על עצמו הפסקה מכדורגל למשך קצת יותר משלוש שנים. לנדאו, שהוקפץ לעמדת המאמן לאחר התפטרותו המפתיעה של יובל נעים המצליח, הצליח לאחר תקופת התאקלמות קצרצרה לאחד את השורות בפתח תקוה ולהשאיר את הקבוצה בליגת העל במשחקי המבחן.

האם הפועל פתח תקוה תצליח לשרוד בליגת העל?

הוא לא שיער את גודל הצרות שעוד נכונו לו בהמשך, ואת תכיפותן. פרשת הכדור המרכזי והחקירות במסגרתה, היעדר בעל בית, ההליכה לפירוק, נטישת שחקנים, חוסר יכולת לרכוש אחרים במקומם, ביטול מחנה אימונים, הפחתה בשכרו. ולמרות זאת, לנדאו נותר יציב כסלע ובדרכו המיוחדת שידר אופטימיות ואמונה בעתיד ורוד.

"אני אופטימי". לנדאוצילום: ניר קידר

למעט עימות אחד - הניסיון לקצץ בשכרו שהוליד התפטרות זמנית - לנדאו הפך לעמוד התווך של הקבוצה, לסלע האיתן שעליו נשענו השחקנים. ואין כמו פרשיית גל כהן לשמש דוגמה לחיבור המנטלי שיצר בין השחקנים התוהים לבין הקבוצה המפוררת: שחקן שהוצע לו חוזה טוב יותר, לשנים רבות יותר, בקבוצה עם עתיד ברור יותר, התעקש להישאר בקבוצה שכמו החלה להיבנות יש מאין.

ציניקנים יגידו שהקבוצה הזאת היא הזדמנות עבורו לחזור לבמת הכדורגל. אחרים יגידו שלנוכח המצב אין לו מה להפסיד. לגילי לנדאו עצמו אין ספק שהחלטתו לאמן בהפועל פתח תקוה היא החלטה מצוינת שהוא שלם איתה לאורך כל הדרך.

למה עזבת את הכדורגל?

“לקחתי הפוגה של שלוש שנים. אחרי פעילות של 40 שנה מגיל עשר, כמאמן, שחקן, פרשן ואיש טלוויזיה, החלטתי לעשות אתנחתא מכדורגל, לקבל פרספקטיבה של מקום וזמן ולמלא את המצברים”.

איך העברת את הזמן?

“נסעתי לחו”ל ולא רק בפגרה באוגוסט או בינואר. גם בתקופות אחרות ולפרקי זמן ארוכים יותר. גם ביליתי את השבתות באופן אחר”.

היה ברור לך שתחזור?

"קבוצה שיש בה רוח צוות ולכידות, יכולה להצליח". שחקני הפועל פתח תקוהצילום: ניר קידר

“לא היה לי ספק. יש לי מזל גדול. הפכתי את התחביב שלי למקור פרנסתי. מגיל צעיר הבנתי שאם אתה אוהב משהו בכל רמ”ח אבריך, אם אתה נהנה מאד לעשות אותו, בעצם זה לא עבודה אלא הגשמה עצמית. ולכן היה לי ברור שבזמן כזה או אחר אחזור למקום שבו אני מגשים את עצמי”.

בחרת בהפועל פתח תקוה. למדת משהו על המועדון?

“לא חפרתי בהיסטוריה של המועדון. הגעתי בנקודת זמן קשה. מבחינתי זו היתה החלטה אמיצה. הבנתי שאני צריך לקפוץ למים העמוקים אם אני רוצה לחזור והיום אני מבין כבר שזאת היתה החלטה מוצלחת. עברו רק כמה חודשים ואני מרגיש שלם איתה. נכון שהיו לא מעט קשיים בדרך. יש אנשים שרואים בכל הזדמנות קושי אני רואה בקושי הזדמנות. נכון שהמועדון הגיע לפירוק אבל בעצם הפירוק קיבלתי הזדמנות ליצור משהו חדש. יש לנו עוד דרך ארוכה אבל אנחנו יוצרים משהו חדש”.

מה קשר אותך למועדון?

“אימנתי בכמה סוגים של מועדונים, גדולים, בינוניים וקטנים. הייתי בכמה מועדונים עם אלפי אוהדים וגם פתח תקוה כזאת. זה מועדון שרוצה לשחזר הצלחות שהיו לו. זה מועדון עם הילה מועדון חשוב בכדורגל הישראלי, ובעיניי, בנקודת הזמן הנוכחית, זה אתגר מאוד גדול להשאיר את הקבוצה בליגת העל”.

ולא היו בכל זאת רגעים בלתי אפשריים לך כמאמן?

“לאורך כל הדרך הקרנתי אופטימיות. אני תמיד רואה אור בקצה המנהרה. והעברתי מסרים כאלה גם בזמן ששחקנים לא רצו בכלל להגיע. ביקשתי מהשחקנים להסתכל מעבר לאופק, כי יום אחד הם יקומו למציאות חדשה ושהם יכולים להיות שותפים משמעותיים לבניה של משהו חדש ושונה”.

אבל כששכרך קוצץ החלטת לעזוב?

“הפועל פתח תקוה הפכה במהירות ליותר מעוד מועדון עבורי. בשעות הכי קשות שידרתי מקצועיות ואמונה וחשבתי שמגיע לי יותר, לאו דווקא בהיבט כספי. בסופו של דבר, אחרי פרידה קצרה חזרנו ואני מרוכז עכשיו בביצוע המשימה”.

המשימה היא גם הקריירה והזדמנות שלך לחזור למרכז הבמה?

מחאת האוהדים באוגוסט האחרון. אקט שחיבר את כל ההמערכתצילום: שרון בוקוב

“לא הסתכלתי על זה. אני מסתכל רק על המשימה הקרובה. נהניתי מרגעי המנוחה שלי. היו לי לא מעט הצעות בתקופה שישבתי בבית, ביניהן גם מהפועל פתח תקוה. כשהחלטתי לחזור זה היה בכל המרץ על מנת להצליח. קידמת הבמה או מרכז הבמה לא מעניין כרגע אף אחד”.

צוות קטן וחכם

אתה רואה איזו נקודת מפנה מחשלת בקיץ החולף?

“היו הרבה קשיים לאורך הדרך, אבל המשבר שבו לא היה ברור אם הקבוצה תשחק בליגת העל, האוהלים שהוקמו ליד איצטדיון רמת גן בזמן הדיונים בבית הדין, זה משהו שחיבר את המועדון, חיבר בין האוהדים לקבוצה. החיבור הזה סחף גם אותי. הוא דבר נהדר, דבר שהוא תנאי הכרחי להצלחה. נכון שהתחלנו עם מינוס תשע נקודות, אבל יש 111 בקופה”.

וגם מגבלות אדירות בבניית סגל.

“נכון ולכן התחלנו להרכיב את הקבוצה כצבא קטן של שחקנים חכמים שרוצים להצליח. ניסינו בכל כוחנו לשמור על בסיס מסוים אבל נגרעו מאיתנו שחקנים בגלל אילוצים כאלה ואחרים. ולמרות כל העזיבות והקשיים יצרנו שלד של צוות קטן וחכם שרוצה להתקדם, ואנו עובדים ומשפרים תוך כדי תנועה. הקפדתי לאורך כל הדרך לא להתלונן על מה שחסר ועל הבעיות. יש לנו סגל חדור אמונה וחדווה. אנחנו רק בתחילת המסע אבל יש צוות מגובש שמגלה חריצות ורצון עז להצליח”.

מוטיבציה לבד תספיק?

“יש ארבעה סוגי הכנה: גופנית, טכנית, טקטית ומנטלית. אנחנו מנסים לעבוד על כמה שיותר דברים במגבלות הזמן. השבוע למשל שיחקנו שלושה משחקים בשבעה ימים והנטל נפל על 11-12 שחקנים. למרות הקשיים אני משוכנע שהשבוע הזה חיבר אותנו והקפיץ אותנו”.

עושה רושם שאתה מאד נהנה מהקבוצה.

“יש משהו מרתק בעשייה. יש דברים שהם שווים יותר מכסף. קבוצה שיש בה רוח צוות ולכידות, יכולה להצליח. בכל המשחקים גילינו התקדמות. הקטנו את מספר השגיאות והגדלנו את הזמן הטוב שלנו. היכולת הקצבית שלנו משתפרת. אנחנו עוד לא בארבעים אחוז מהיכולת הפוטנציאלית שלנו. זאת חבורה של שחקנים שרוצה בכל מאודה להצליח וזאת האופטימיות הגדולה שלי”.

"ביקשתי מהשחקנים להסתכל מעבר לאופק". לנדאו (במרכז) באימון הפועל פתח תקוהצילום: ניר קידר

מדברים על זה שחסר לקבוצה חלוץ.

“אני מאמין שנתחזק בחלוץ נוסף. אנחנו מחפשים. גם המנכ”ל וגם המפרקים מבינים שהקבוצה צריכה להתחזק בחלק הקדמי. אני מאמין שנמצא שחקן חופשי שיצטרף אחרי סיום מועד העברות. כבר הצלחתי להביא שחקנים כאלה בעבר. היה לנו שחקן שמאוד הרשים אותנו אך לצערנו הוא שבר רגל ולכן החיפוש נמשך. זה לא מוריד מההתקדמות של החלוצים הטובים שיש לנו”.

עץ שנותן צל ופרי

לנדאו בן 53, נשוי ואב לשניים וסבא לנכד אחד. הוא ללא ספק אחת הדמויות הנעימות בכדורגל הישראלי. לא רק אופטימיות אין קץ אלא כושר התבטאות ומשפטי חוכמה שאינם דבר רגיל במקומותינו. דמות שבזכות הליכותיה הנעימות קל להתחבר אליה ולהתאהב בה.

המשפחה היתה איתך בהחלטתך לחזור לכדורגל אחרי שנתת לה סיבות ליהנות ממך?

“כל ההחלטות שלי הן החלטות משותפות עם המשפחה שלי והם היו מאחוריי. כפי שאמרתי היו לי לא מעט הזדמנויות לחזור. חזרתי בזמן שהרגשתי שאני מוכן”.

משפחה קודמת לכדורגל בסדר העדיפויות שלך?

“זאת שאלה שהתשובה עליה בלתי אפשרית ואין לי מה להוסיף על זה”.

הילדים שלך ממשיכים בספורט?

“הבנים שלי כבר ילדים גדולים. אחד עורך ספורט באתר אינטרנט והשני לומד מנהל עסקים ותקשורת. כך שלמרות שהם מתעניינים בספורט הם לא המשיכו בדרכי במתווה הקלאסי”.

מה הכי מפריע לך בחברה הישראלית?

“גדלתי בבית מסורתי, שיחקתי כדורגל בבקרים ואחר כך הלכתי לצופים ומשם לבני עקיבא וביום שני גם מדריך בנוער העובד. אני יכול לקום בשבת בבוקר ללכת לבית כנסת ובצהריים לבלות בים. אני חושב שיש ושצריך למצוא חיבור בין כולם בלי שאחד יפריע לשני”.

מה היית עושה במקומו של מליקסון?

“אני לא רוצה להיכנס לזה. מהצד הכי קל להעביר ביקורת. אני מאמין שכל אחד צריך לפעול על פי צו מצפונו”.

אם נדבר בעוד שנה, הפועל פתח תקוה תהיה עדיין בליגת העל?

“אני מאמין שכן. השאיפה שלי היא לעשות יחד עם כל אנשי הפועל פתח תקווה ואוהדיה את הבלתי יאומן ולהישאר בליגת העל למרות הקשיים והמינוס בקופה. ואם יורשה לסיים במטאפורה אומר: השאיפה שלי היא שבסוף השנה הפועל פתח תקוה תהיה עץ גדול, עץ שנותן צל ופרי שהוא גם טעים וגם יש לו ריח טוב. אם זה יהיה כך, אז הצלחנו בגדול”.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ