לאלי טביב חוקים משלו

הסובבים לו מוגדרים "לא יותר מדולרים מהלכים" ובתוך שנה הוא עשוי לעזוב. בעלי הפועל ת"א מקצץ ומסתכסך ושום תביעה לא תעצור אותו

משה הרוש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה הרוש

עוד לפני שסרב לבקשתו של נוסה איגייבור להשתחרר למשחקי נבחרת ניגריה הצעירה בטורניר הקדם אולימפי - ולו למשחק אחד - רבים במועדון סברו שעל בעלי הפועל תל אביב להיענות בחיוב לבקשה. טביב שמע, התייעץ עם סביבתו ושמע כי "חבל להתעקש. זה חשוב לשחקן, ובשביל משחק אחד מיותר לתסכל אותו. זה לא יוסיף כלום לאף אחד".

כבר הצבעתם בסקר הדרבי בעמוד הפייסבוק של ספורט הארץ?

טביב אמנם ביקש מאיגייבור לילה אחד של מחשבות לפני שישיב, אך ההחלטה, משוכנעים בהפועל, נפלה עוד קודם. "זה האיש", אומרים במועדון, "כשהוא ננעל על משהו, אי אפשר להזיז אותו מילימטר. הוא עקשן באופן בלתי ברור. אפשר לנסות להסביר לו, אבל לפעמים זה נדמה כאילו אתה מדבר לקיר. בסוף הוא מקשיב רק לעצמו".

גם שחקנים בקבוצה לא הסתירו את מורת רוחם מהחלטת הבוס. "זה ממש לא לעניין", אמר שחקן בקבוצה, "היו יכולים לשחרר את איגייבור אחרי הדרבי (הערב, 20:50, ערוץ 1) ולהחזירו לקראת מכבי חיפה. לא ברור מה טביב משיג בזה".

כחצי שנה אחרי שבית המשפט העניק לו את המושכות לבעלות על הפועל תל אביב, אפשר לקבוע כי מדיניותו של טביב שולטת במסדרונות מתחם חודורוב. הפועל תל אביב של טביב הפכה למופע של איש אחד. אוהדי הקבוצה מנהלים נגדו מסע מחאה כבר שבועות ארוכים, אבל קשה להבחין בסימני שבירה אצלו בעקבות כך. יש הטוענים כי "הוא רואה בכל מי שסובבים אותו לא יותר מדולרים מהלכים".

כך משאיר מאחוריו בעלי הפועל שובל הולך ומתארך של שחקנים/מאמנים/עובדי מועדון, שלא רקדו על פי חלילו ושילמו את המחיר. החל מגבי קצרה, יד ימינו במשך שנים ועד העונה שעברה, כלה באלי גוטמן ויוסי אבוקסיס, מנהלי הקבוצה לשעבר ארז הורוביץ וניר בן אנו ועד יוסי שבחון, דדי בן דיין, סלים טועמה, שי אבוטבול ואביחי ידין.

לפני כחודש הצטרף לרשימה הארוכה הזו גם האיש הקרוב ביותר אליו, היו"ר דורון אוסידון, שחש מושפל לאחר שנחשד בהדלפות נגד המאמן דרור קשטן ונדרש לנתק כל מגע עם התקשורת. אוסידון, מבהירים מכריו, לא יישאר בהפועל בעונה הבאה. אולי יעזוב עוד העונה. "הוא לא מהסס לחתוך אנשים, גם כאלה שהלכו אתו שנים", סיפר אחד מנפגעי טביב, "הכל אצלו נמדד ביכולת להפיק תועלת מכאלה ואחרים לטובתו האישית, כשלא פעם הוא נוהג בשיטת ‘הכושי עשה את שלו, הכושי יכול ללכת'. מי שלא מתיישר עם הקו שלו, נחתך. אין לו בעיה להפנות גב גם לקרובים ביותר אליו".

בדרך החוצה?

קשיחותו של טביב מתעצמת כשעל השולחן מונחים עניינים כספיים. עד היום, מאז הצטרף רשמית למוני הראל כבעלים ב-2010, טביב לא השקיע כספים במועדון. תקציב הפועל העונה עומד על כ-65 מיליון שקל, שמקורו ברזרבות ובהכנסות שנחו בקופת המועדון. אפילו ההמחאה בסך שישה מיליון שקל ששלח להראל, במסגרת רכישת חלקו בהליך הבמבי, טרם נפרע בגלל העיקולים על חשבון שותפו לשעבר.

טביב (משמאל) והמנכ"ל אוסידון בימים טובים יותרצילום: שרון בוקוב

"הוא יחסוך איפה שהוא רק יכול, יקצץ איפה שרק אפשר לקצץ", אומר מקורב למועדון, "כשהוא כבר משלם, הוא דואג שתצא לבעל החוב הנשמה". טביב נהג כך במקרים רבים. עירוני קרית שמונה חיכתה חודשים לתשלומים עבור רכישת אלרואי כהן, כמוה מכבי נתניה (אחוזים ממכירת איתי שכטר) והפועל רעננה (עבור רכישת המגן עמרי עטיה). כל השלוש עדיין תובעות מהפועל הפרשים בגין האיחורים בתשלומים וגם ספקים וסוכני שחקנים מכירים את הייאוש שברדיפה אחרי הצ'קים של טביב.

"מהפועל הייתי מצפה לנהוג בהתאם למועדון בסדר גודל הזה", מספר גיל לב, נשיא נתניה, שממתין לטענתו לחיסול חוב של כ-150 אלף שקל, "החוויה איתם לא היתה מוצלחת, חלק מהכסף ראינו רק אחרי פנייה לבוררות. נאלצנו לרדוף אחריהם ולמדנו לקח. בעסקות עתידיות, נדרוש יותר בטוחות וערבויות". גורמים ברעננה, שמנהלת תביעת בוררות מול הפועל בגין הפרשים, שכר טרחה וריביות בגובה של כ-170 אלף שקל, הבהירו כי "התנהלות טביב היא בושה וחרפה. הרבה קבוצות כבר יודעות שלא כדאי לעשות אתו עסקים".

התנהלותו של טביב בחודשים האחרונים חושפת דפוס פעולה ברור. הרצון שלו לנקות את השולחן מההתנהלות הפזרנית שהיתה נהוגה בשנתיים האחרונות, הביא אותו לסמן את בעלי החוזים הכבדים: שבחון נדד לבאר שבע, בן דיין נזרק ליציע כי סרב לקצץ, וטועמה עבר סדרת חינוך וטען כי הדבר הוכתב לקשטן על ידי טביב, בעקבות הסרוב לקצץ.

עד היום ממתינים השחקנים למענק המובטח על ההעפלה לליגה האירופית. כמה מהם, שחוזהם המשודרג טרם נחתם, התבקשו לקזז ממענקיהם. משסרבו, גילו כי הכספים לא הופקדו. כשגילה לאחרונה כי הוצאות הדלק של רכבי השחקנים חורגות מהמקובל עליו, החליט טביב להגביל את התקציב החודשי ל-1,500 שקל לשחקן. "קמצן חסר תקנה", מעיד גורם במערכת על הבוס.

קשה להמר כמה זמן יישאר טביב כבעל הבית בהפועל. בסביבתו יש הטוענים כי "ביום שיצטרך להכניס יד לכיס, יהיה זה הסימן של טביב לחפש רוכש". אלא שכבר היום ישנם גורמים, אם בידיעתו ובעידודו של טביב ואם כיוזמה אישית, שתרים אחרי רוכשים שיניחו לטביב הצעה על השולחן. רבים מעריכים כי "בתוך שנה הוא מוכר", ונוקבים בסכום של 15-20 מיליון שקל עבור הבעלות על המועדון.

את תגובתו של טביב לא ניתן היה להשיג.

טביב. "ניסה לעשוק את קופת המועדון", טוענים במטה המאבקצילום: ניר קידר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ