משה הרוש

העונה שעוברת על עידן ורד מתמצתת את סיפור העונה הנוכחית של מכבי חיפה כולה - חוסר יציבות, תנודות קיצוניות ביכולת, מצבי רוח משתנים ואכזבה עצומה לצד רגעי שמחה בודדים. שלשום חווה ורד רגע נדיר שכזה, כשכבש את שער השוויון מול מכבי תל אביב, בדרך לניצחון היוקרתי. "נתתי את כל הלב והנשמה בבעיטה הזו", סיפר לחבריו דקות ספורות לאחר המשחק, כמו השתחרר ממנו לא מעט לחץ.

"זה היה שער חשוב מאוד בשבילי אישית, אבל זה היה חשוב יותר לקבוצה", אומר ורד בראיון ל"ספורט הארץ", "מצאנו את עצמנו שוב עמוק בתוך הבור, והשער הזה עזר לנו לצאת ממנו. אין לי תסכולים, יש לי את הדרך שלי שאני מאמין בה, אבל לא תמיד היא הולכת כפי שאני מצפה. אני חלק מקבוצה, וכשלא הולך לקבוצה גם אני לא טוב. לא שיש לי עונה חושך, אבל אני מצפה מעצמי להרבה יותר. צריך לזכור שעם כל הרעש שעושים סביבי, במספרים אני שלישי רק לעמאשה ולדוואלישווילי. אולי חטפתי קצת יותר אש, כי מצפים ממני ליותר - שאוביל, שאהיה יותר אחראי ויותר מעורב. למדתי בחיים שמה שלא הורג, מחשל".

הוא אמנם רק בן 22, אבל ראשי מכבי חיפה והמאמן אלישע לוי קיוו לראות את ורד סוחף אחריו את כל הצעירים. לא פעם שמע מלוי את המשפט "אני מצפה ממך לשמש דוגמה", וידע שאחריות כבדה מונחת על כתפיו. רק לפני פחות מחודש זימן אותו המאמן לשיחה אישית בה חידד לו את הנוהל לפיו על כל שחקן להגיע עצמאית לאימון, אחרי שהסיע את אייל גולסה ברכבו.

ורד הבין כי אתו מגלים קשיחות יתרה, רק בגלל הציפיות ממנו. "מגיל 18 אני רגיל לשחק ליד שחקנים ותיקים ומנוסים, והעונה יש פתאום המון צעירים לידי, ואני עוד לא בן 23. זו פעם ראשונה שאני חווה את זה ולומד להתמודד עם הציפייה ממני להוביל. זה היה שיעור מצוין להתבגרות שלי. פתאום אני צריך להיות המבוגר האחראי ולהבין שצריך לעשות שינוי בראש. זו בהחלט העונה הכי קשה שחוויתי מאז שעליתי לבוגרים, ברמה הקבוצתית והאישית. עברתי תקופה לא קלה, אבל אני לומד לקום מכל נפילה. יכול להיות שלא הייתי מוכן לזה מספיק, אבל זה עוד שלב בהתבגרות שלי. זה תהליך שאני עובר עם עצמי. בחצי שנה עברתי תהליך התבגרות שלא עברתי בארבע שנים".

לא כל אחד ניחן ביכולת להנהיג. אולי זה גדול עליך?

"אני מאמין ביכולת שלי לעמוד בציפיות. יעקב שחר ואלישע לוי מאמינים בי ומעריכים אותי מאוד. הם יודעים מה אני שווה ולמה אני מסוגל, וזה הכי חשוב לי. אחרים יכולים להגיד מה שהם רוצים, אבל כל זמן שיש לי גיבוי מהמאמן זה מספיק לי. תמיד היו כאלה שקישקשו שטויות וביקרו אותי על רקע אישי. ספגתי לא מעט אש השנה, אבל אני מקבל הכל בכיף. יש לי ביקורת עצמית ואני יודע שאני צריך להיות הרבה יותר טוב. זה לא פייר להפיל עלי הכל, אני רק חלק מהקבוצה".

מה השתבש העונה?

"לא הולך לנו כמו שקיווינו ורצינו. אם לא נזכה באף תואר ולא נגיע למקום ממנו מעפילים לאירופה, העונה הזאת תיחשב ככישלון. כל עונה בה מועדון כמו מכבי חיפה לא זוכה באף תואר נחשבת לכישלון. אבל צריך להמתין לסוף העונה לפני שאכן קובעים את זה".

הדבר עמו הכי קשה לוורד להתמודד הוא אי הכללתו בהרכב. בכל פעם ששמע שהוא לא בין 11 הפותחים, לא הצליח ורד להסתיר את המועקה בלבו. "אני אחד שמת לשחק כל משחק, כל המשחק", מסביר ורד את תגובותיו הבלתי נשלטות, "כשאני לא בהרכב קשה לי להסתיר את האכזבה. אני לוקח את זה קשה מאוד. זה לא כעס על המאמן, זה משהו עם עצמי, אכזבה מהסיטואציה. אני ווינר ורוצה להיות כל הזמן על הדשא. זה משהו שאני עוד צריך ללמוד להתמודד אתו".

ציפית בשלב זה של הקריירה להיות עם רגל וחצי באירופה. לא נראה שזה כרגע על הפרק.

"החלום לצאת לאירופה, ובמיוחד לגרמניה, עדיין קיים. זה יקרה מתישהו, אני בטוח. גם עכשיו, כשאומרים עלי שאני לא מספיק טוב ומאכזב, עדיין יש לי הצעות מקבוצות באירופה. אני רחוק מלהיות בשיא הכושר ועדיין יש לי הצעות, הרבה הצעות. כרגע טוב לי בחיפה וחשוב לי להתפתח ולהבשיל. אני מעדיף להמשיך להתפתח פה ולצאת לאירופה כשאני מוכן ובשל יותר מקצועית ומנטלית. זה לא מטריד אותי, גם זה יגיע".

מכבי חיפה. אחרי תקופה ארוכה של תסכול ואווירה קשה, העלה הניצחון על מכבי תל אביב חיוכים ושיחרר מעט לחץ במועדון, אך לכולם ברור כי "אין לנו הרבה מה לחגוג, כי כבר למדנו העונה כל פעם לקלקל אחרי ניצחון אחד". המאמצים של ראשי הקבוצה מתמקדים בצירוף חלוץ, כששני המועמדים הם הפיני בראט סדיק והקרואטי דניאל ססאריץ' מאריס סלוניקי. עם שניהם מתנהלים מגעים קדחתניים בניסיון להשלים את החתמת אחד מהם בימים הקרובים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ