המלחמה של בית"ר ירושלים נגד הקומץ

בעקבות מחאת האוהדים הגזעניים, הורה היו"ר קורנפיין לשחקניו לנתק מגע עם האוהדים ודרש מהם לדבר בתקשורת בעד צירוף המוסלמים

משה בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה בוקר

היום (שלישי) הגיב היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, למכתבו של קורנפיין. "

כזכור, התנהגות אוהדי בית"ר ירושלים במשחק מול רמת השרון, גרמה לראשי המועדון לקבל החלטות משמעותיות. אחרי התייעצויות ושיחות עם אנשי הקבוצה, הורה היו"ר איציק קורנפיין לשחקני הקבוצה לנתק כל מגע עם האוהדים, ובנוסף דרש מהם לדבר בתקשורת ולחזק את החלטת הקבוצה להביא את שני השחקנים המוסלמים מצ'צ'ניה.

קורנפיין כינס את השחקנים, אמר כי התנהגות האוהדים היתה מבישה וסיפר כי החליט לטפל בתופעה. השחקנים קיבלו הנחייה לא לרוץ לאוהדים לפני או אחרי משחקים ובעת כיבוש שערים. קורנפיין אמר עוד כי על השחקנים להתראיין לכלי התקשורת השונים ולחזק את החלטת המועדון. ההוראה היתה חד משמעית ומי שלא ימלא אותה יספוג קנס של חמשת אלפים דולר, ללא ועדת משמעת. היו"ר אמר לשחקנים כי מי שלא מסכים עם החלטותיו רשאי לעזוב את הקבוצה או לשבת ביציע.

אוהדי בית"ר. גם הערב הם צפויים למחות נגד הבעלים והיו"ר

מאז החתמתם של ג'בראיל קדאייב ואזור סדאייב בבית"ר, יצאו כמאתיים אוהדים קיצוניים של הקבוצה נגד ההחלטה לצרפם. אחרי האלימות והקריאות באימון בבית וגן בסוף השבוע, הגיע המחזה המכוער והמביש אתמול ברמת השרון, במשחק בו נוצחה הקבוצה 1-0. האוהדים קיללו לאורך כל המשחק את הבעלים, ארקדי גאיידמק, קורנפיין, המאמן, אלי כהן, וקפטן הקבוצה, אריאל הרוש. שחקן הקבוצה, דריו פרננדס, התקשה לסבול את הקריאות וצעק לעבר האוהדים: "לכו הביתה".

ההחלטה של קורנפיין שהשחקנים ידברו בתקשורת נגד הגזענות, גרמה לרגשות מעורבים בקבוצה. השחקנים לא תומכים בהתנהגות האוהדים, אולם חוששים מהם מאוד. מאז הצטרפותם של קדאייב וסדאייב, קיבלו השחקנים וצוות האימון טלפונים והודעות ובהם מסרים קשים ומאיימים. קובי מויאל התראיין לתכנית "עובדה" בנושא וזכה למטר של מסרים מאיימים מאוהדים' מה שגרם לו להתקשר למערכת התכנית ולבקש לא לשדר את הקטע. "אתם צריכים להיות חזקים. כמו שהנהלת הקבוצה מתמודדת עם הבעיה, כך גם אתם תתמודדו". אמר קורנפיין

ארבע תחנות טלוויזיה, שלוש מהן זרות, הגיעו למשחק וערכו מעקב אחרי התנהגות אוהדי בית"ר. כוחות אבטחה רבים ליוו את קורנפיין וכהן ביציאה מהמגרש, כאשר המאמן אף נסע הביתה עם קב"ט המועדון. שני השחקנים הצ'צ'נים הוכנסו לג'יפ בליווי משטרתי כבד ונסעו לירושלים בחסות המשטרה. "זה מהמאורעות המכוערים ביותר שראיתי במגרשי הכדורגל בחיי. שני שחקני כדורגל שבאים למדינה אחרת וצריכים לחוות את האירועים האלה. מדובר בשני שחקנים חזקים מאוד מבחינה מנטלית אבל האירועים הללו מכתימים קבוצה שלמה, עיר שלמה ומדינה שלמה. לראות את שני השחקנים יוצאים בליוו משטרה ומאבטחים זה אבסורד, מכוער ומביש", אמר היום כהן.

כהן שוחח היום עם השחקנים בחמי יואב, שם שוהה הקבוצה. "בואו נשתדל להתנתק מכל מה שקורה ולהתרכז בכדורגל, אני יודע שזה קשה לכם אבל בואו לא נהרוס עונה שלמה אחרי כל מה שעשינו עד כה. אנחנו צריכים להיות מרוכזים מלוכדים ויחד נצליח". אמר כהן, "אנו עושים עונה מצויינת, בה הצלחנו ללכד את כולם אחרי הרבה שנים ועכשיו נותנים לחבורה מצומצמת של אנשים צעירים להרוס הכל. אני קורא לקהל האמיתי של בית"ר לאלה שהמועדון באמת חשוב להם, להשמיע את קולם ולחזק את הקבוצה ברגעים הקשים. הפסדנו שני משחקים ואיבדנו 6 נקודות חשובות במאבק על הפלייאוף העליון".

"אם הקהל השפוי לא יהיה מאחורינו אנו יכולם לאבד עונה שלמה וחבל. מאות אלפי האוהדים שיש לבית"ר לא יכולים לשבת בצד ולתת לקומץ מסוכן, אלים וחסר תרבות להמשיך לפגוע בקבוצה. לא יתכן שמיציע בית"ר יקללו ללא הפסקה את השוער שאמור להיות השחקן הכי מרוכז במגרש. אני אומר בצורה חד משמעית בגלל התנהגות הקומץ הקטן הפסדנו שני משחקים. אני קורא לקהל להתעורר ומהר שלא נבכה על כך שנמצא את עצמנו פתאום בפלייאוף התחתון. קדאייב וסדאייב הם חלק מהקבוצה. לא תעזור שום מחאה ושום צעקה. אף אחד לא ישנה לנו את ההחלטה ולא יפחיד אותנו, הקומץ לא מנהל את בית"ר ולא יפחיד אותנו". סיכם כהן את דבריו.

כהן (משמאל) וקורנפיין."אם לא איציק בית"ר היתה העונה בליגה הלאומית"

בבית"ר האמינו כי הרחקתם של 50 האוהדים מהמגרשים על ידי בית המשפט בשבוע שעבר, תסיים את המחאה המבישה. אולם ברמת השרון הבינו בקבוצה שמדובר בחבורה נוספת של אוהדים. שלושה מהמובילים הקיצוניים הורחקו השבוע מהמגרשים על ידי בית המשפט, אולם בבית"ר אומרים כי הם מפעילים את חבריהם הצעירים גם באמצעות הרשתות החברתיות.

קורנפיין שיגר היום מכתבים ליועץ המשפטי לממשלה, לפרקליט המדינה ולמפכ"ל המשטרה וביקש מהם להתערב בנעשה בקבוצה כדי להילחם בתופעת הגזענות. "לא יכול להיות שאוהד התפרץ מעל הגדר, ניסה לתקוף שחקן באימון ובית המשפט ירחיק אותו לשנה וחצי בלבד. אוהד שניסה לפגוע בקורנפיין וחיבל במכוניתו הורחק לשנה וחצי מהמגרשים? זה עונש זה? הרי לא מדובר באוהדים שאכפת להם באמת מהקבוצה". נכתב בהודעת המועדון.

קורנפיין כתב בין השאר במכתבים ששיגר לרשויות החוק: "אני מבקש בכל לשון של בקשה שתסייעו למועדון במאבקו החשוב ותנקטו בכל האמצעים הדרושים על מנת להילחם מלחמת חורמה בתופעות הנ"ל. למועדון אין כמעט הכלים והיכולת להתמודד עם מעשיהם של אותם פורעים. בית"ר ירושלים מונה מאות אלפי אוהדים בכל רחבי הארץ ואילו אותם פורעים מחזיקים את הקבוצה כבת ערובה".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ