הגזענות בבית"ר |

בנעליהם של קדאייב וסדאייב

שני השחקנים הצ'צ'נים ראו בשהות הקצרה שלהם בישראל את כל מה שמכוער בה. אך בירושלים יש גם כאלה שמסרבים לוותר על השפיות

יואב בורוביץ', כל העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יואב בורוביץ', כל העיר

זאור סדאייב מצא עצמו לבד לרגע אחד. עם מבט מפוחד בעיניים הוא חיכה לריינג’ רובר הלבנה. “ספאסיבה”, הוא השיב לעיתונאי שאיחל לו הצלחה. הוא נראה מעט מופתע. מפתיע גם היה לראות אותו לבד. אך לאחר רגע קט הגיע הרכב המהודר. ג’יבראיל קדאייב הגיע במקביל לרכב, והופ - מקפיצים את שניהם פנימה. תחקירנית התוכנית “עובדה”, דוברת רוסית, עוד ניסתה להגניב אליהם שאלה או שתיים. לא נתנו לה. ימים ספורים קודם לכן נפגשה איתם בחטף. כשנשאלה האם הם מפוחדים, העידה, “לא, הם צ’צ’נים”. צוות של ערוץ הספורט השקיף על הריינג’ רובר מתרחקת. “שום מילה לא נתנו לדבר איתם”, הפטיר הכתב, בעוד הצלם לא עוזב את צמד הצ’צ’נים לרגע. דקות מעטות קודם לכן ניסו לצוד את סדאייב וקדאייב צוותי טלוויזיה של סי.אן.אן, בי.בי.סי. אן.טי.וי (ערוץ טלוויזיה ברוסית) וגם צוותים מגרמניה, שוודיה וספרד. “בחיים לא היתה בנו התעניינות כזו”, אומר דובר בית”ר אסף שקד, “בחיים לא היה כאן טירוף כזה”.

השבוע הראשון של סדאייב וקדאייב בעיר הקודש היה לא טוב. הוא התחיל במסיבת עיתונאים רבת משתתפים בחדר דחוק, כאשר עוזר המאמן ז’אן טלסניקוב נאלץ לתרגם את דבריהם. הם כמעט לא אמרו דבר. יום לאחר מכן באימון הראשון הם כבר הרגישו את נחת זרועו של הקהל. ביום שישי האימון כבר ממש היה כר פורה של קללות גזעניות ושירי נאצה. בנוסף, סדאייב, החלוץ שממנו היו ציפיות כי יחזק את ההתקפה, החליק וקרע את שריר הירך האחורי. בשבועות הקרובים הוא לא צפוי לשחק.

אך הציפיות המקצועיות כמעט מאבדות מחשיבותן לנוכח ההתנהגות של הקהל בבית וגן ובמשחק נגד רמת השרון. “אתה לא מצפה שזו תהיה קבלת הפנים”, מתאר היו”ר איציק קורנפיין, שכידוע קללות רבות הופנו גם אליו. “אנשים באים למדינה שלך, הם אורחים, אתה מצפה שכבני אדם תהיה קבלת פנים יפה. לצערי זה לא מה שקרה. לבית”ר יש המוני אוהדים שתומכים בהחתמת שני הצ’צ’נים אבל לצערי הם פחות הגיעו לאימון. הגיעו לאימון כמה עשרות מתנגדים”.

קדאייב (משמאל) וסדאייב. מושכים תשומת לב מרחבי העולם

קורנפיין ניגש אל האוהדים המקללים וביקש מהם לא לבוא יותר. “מבחינתי הם לא אוהדי בית”ר, סתם חבורה של פרחחים גזענים”, אומר היו”ר. לראשונה זה שנים המשטרה גם עצרה שלושה אוהדים באימון. “אחד כי פרץ למגרש ורצה להרביץ לשחקנים, השני כי זרק אבנים והשלישי כי בעט לי באוטו”, מסביר קורנפיין, “לא זכור לי אימון כזה. לא זכורה לי כזו התנהגות זוועתית”.

בתחילת השבוע קורנפיין כבר החליט לכתוב מכתב ולהעביר אותו לסמכויות הבכירות במדינה - היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, מפכ”ל המשטרה יוחנן דנינו ופרקליט המדינה משה לדור. “המאבק הינו קשה”, נכתב במסמך, “הוא ארוך ומתיש ומתמקד בקבוצה קטנה של אוהדים, אם כי לא בלתי מבוטלת, החוזרת על התנהגות בזויה, פעם אחר פעם”.

קורנפיין מספר השבוע ל”ספורט כל העיר” כי “פרקליט המדינה יהודה וינשטיין חזר אלי. הוא אמר שהוא נחוש לעזור לנו. מעכשיו סוף סוף תתחיל האכיפה”. לקורנפיין גם היתה שיחה עם מפקד מחוז ירושלים ניצב יוסי פריינטה. “הוא מאה אחוז”, אומר היו”ר, “מעכשיו שוטרים יתחילו לבצע מעצרים בטדי או במגרשי האימונים אם אוהדים יתנהגו באופן גזעני. המשטרה תלך עם זה עד הסוף ואנחנו נלך עם זה עד הסוף. נעשה מה שצריך כדי לנקות את הקבוצה הזו מגזענות”.

קדאייב וסדאייב. הפכו להיות סלבסצילום: רויטל טודרס

קורנפיין אמנם לא שיחק בחו”ל, אך הוא שמע עשרות חברים שעברו את החוויה והוא גם קלט עשרות אם לא מאות זרים בימיו בבית”ר. “זו חוויה קשה לבוא למדינה חדשה ולתרבות חדשה ולכדורגל חדש ולנסות להתאקלם”, אומר השוער לשעבר, “ראיתי את זה מקרוב הרבה שנים וזו חוויה מאוד מאתגרת ולא פשוטה. אבל שום דבר שראיתי לא מתקרב לחוויה שסדאייב וקדאייב עוברים. הם לא רק באים למקום לגמרי חדש, אלא נאלצים גם להתמודד עם כל הדברים מסביב - עם קללות של אוהדים ועם תקשורת מכל העולם. לכן אנחנו לא רוצים שהם ידברו ורק רוצים שהם יהיו בשקט ושלווה ככל הניתן, למרות כל הקשיים”.

בבית”ר, שבהוראת ארקדי גאידמק גם תקלוט את שתי האמהות של הכדורגלנים, טוענים כי שני השחקנים הם “קודם כל שחקנים טובים”. קורנפיין מוסיף ומציין כי אמנם “סדאייב נפצע וזה מאוד חבל, אבל עוד לפני זה ראינו שהוא שחקן חזק עם נגיעה בכדור, שיודע לשחק כדורגל נכון. גם קדאייב בינתיים מאוד מרשים באימונים. כולם צריכים להבין שאלה שני השחקנים שאלי כהן בחר. לדעתי הם יתגלו כשחקנים טובים מאוד כשהם יקבלו הזדמנות לשחק. אבל ברור שכדורגל זה לא רק מה שנעשה על המגרש, ולכן התפקיד שלנו זה לעזור להם ככל הניתן מחוץ למגרש. כמו שאמרתי - עם הסיפור הזה אנחנו הולכים עד הסוף”.

בית”ר גם הולכת עד הסוף עם אבטחת הכדורגלנים. חברת השמירה צופן נשכרה בהוראת גאידמק כדי להעניק שמירה צמודה לסדאייב וקדאייב. לשניים מוצמד מאבטח דובר רוסית שנמצא איתם כל הזמן, גם כשהם משתכנים במלון אלדן. מלבד האימונים והטיפולים והמנוחה במלון, השניים גם מסתובבים בעיר. הם כבר אכלו במושבה 54 ובמסעדה גרוזינית בשוק, ועד מוצ”ש הם גם אמורים לנשנש סושי בפרנג’ליקו בעקבות הזמנה אישית של הבעלים. “כשאתה מסתובב איתם בעיר אתה רואה כמה אהבה ותמיכה הם מקבלים”, מסביר הדובר שקד, “נכון שיש את מיעוט הגזענים שלא אוהב אותם, אבל בעיר עצמה אנשים מאוד תומכים בהם. כולם רוצים להצטלם איתם. הם הפכו להיות סלבס וכולם גם רוצים להזמין אותם אליהם. אז אני חושב שגם את זה הם מזהים”.

אבל ביום שני קדאייב וסדאייב חוו עוד חלק מכוער מההוויה הישראלית־בית”רית. לאחר האימונים שבהם חוו קללות, הם נאלצו לראות את זה בסדר גודל הרבה יותר משמעותי במשחק ליגת העל ברמת השרון. למרות שסדאייב הפצוע ישב ביציע וקדאייב לא עלה מן הספסל, הם שמעו את הקללות ממאות אוהדים, שלא הסתפקו בהם, ובמשך כל 90 הדקות לא הפסיקו לנאץ את קורנפיין, אלי כהן ואריאל הרוש. בית”ר, ככל הנראה בהשפעת הקהל, שיחקה גרוע ומפוחד והפסידה בפעם השנייה ברציפות.

“בהחלט יש קשר בין כל הסיפור סביב השחקנים החדשים ובין ההפסדים”, מודה קורנפיין, “הקבוצה היתה בפורמה מאוד טובה ופתאום היה שינוי. אף אחד מאיתנו לא יכול היה לשלוט על התזמון. זו היתה החלטת הבעלים להביא אותם, אבל זה גם בעקבות בקשה של המאמן. מבחינתנו כל זה לא משנה. אנחנו מחויבים להוראת הבעלים ואנחנו מחויבים להתנהל כקבוצה מקצוענית. חבל מאוד שיש חלקים בקהל שרק מקללים ורק הורסים ולא מבינים שצריך לתמוך בקבוצה”.

לא רק קורנפיין רותח מהתנהגות הקהל. גם ערן לוי, אחד הפייבוריטים של האוהדים, אמר למקורביו לאחר המשחק ש”עם קהל כזה שכל הזמן מקלל מבאס לשחק”. גם דריו פרננדז, הפייבוריט הגדול של האוהדים הצהובים־שחורים, ניגש אליהם בסוף המשחק והוכיח אותם על כל הקללות.

“כך צריך להתנהג”, פוסק קורנפיין, “אם הקהל מקלל את החברים שלך לקבוצה אז אתה צריך לא לשתף איתו פעולה ולא לרוץ אליו אחרי גול או בסיום המשחק. כשסטיבן כהן הוחלף והלך לקהל להודות לו, למרות שהקהל קילל במשך כל המשחק את החברים שלו, זו התנהגות שלא מקובלת עלי. עד היום, כשהאוהדים קיללו אותי כל הזמן, אמרתי שאסור לערב את השחקנים. הם לא צריכים להילחם בשבילי. אבל ברגע שקהל רב מקלל את החברים שלהם לקבוצה ואת המאמן שלהם - כאן נחצה קו אדום. לכן אמרתי בסיום המשחק לשחקנים שאני לא אקבל יותר את הפחד שלהם מהקהל. קהל שיהיה חיובי ויתמוך - בהחלט נרוץ אליו. אבל כשיש הרבה אוהדים שמקללים אז אסור לשתף איתם פעולה. אסור להתחנף אליהם. כל שחקן שיעשה דבר כזה וירוץ לאוהדים במשחק כשהם מקללים, יקבל ישר 5,000 דולר קנס. השחקנים צריכים לדעת שהם קודם כל עובדים של הקבוצה והם קודם כל מחויבים לחברים שלהם לקבוצה ולמאמן שלהם”.

לאחר ההפסד לרמת השרון אלי כהן כינה את האוהדים, “פוגרומיסטים”. העובדה כי המאמן תמך בהבאת הצ’צ’נים, ואף צויר בתקשורת כמי שביקש אותם, עולה לו ביוקר ביציעים, היכן שהיה נערץ עד לא מזמן. כהן מתלבט בימים אלו אם להמשיך בבית”ר. הפועל תל אביב כבר אותתה שהיא מעוניינת - הקהל בבלומפילד גם זוכר לו חסד נעורים מהעונה שבה הפסיד תואר רק בגלל משחק השרוכים. מנגד, בבית”ר יש לכהן לא מעט מתנגדים מבית. במשך כל העונה הוא מעביר ביקורת על הניהול וההתנהלות וגם חלק מהשחקנים אינם משתגעים עליו, בלשון המעטה. הדבר היחיד שעבד לטובתו עד עכשיו היו התוצאות. אך גם הן מתחילות להיות פחות טובות. תוצאה לא טובה מול סכנין ביום שני הקרוב - ומעמדו של כהן יספוג מהלומה מסוג חדש. אל תתפלאו אם בבית”ר יתחילו לחשוב מאוד ברצינות על האפשרות שז’אן טלסניקוב יקבל בעתיד הלא רחוק את הקבוצה.

חאלד חלאילה הוא קפטן סכנין כבר קרוב לעשור. הקשר ההגנתי הוא אחד השחקנים היציבים והסולידיים בליגת העל זה שנים. ביום ראשון הוא יגיע לטדי (20:15) למשחק שאינו רק יוקרתי ביותר לנוכח כל סוגיית המוסלמים הצ’צ’נים, אלא מהווה גם קרב חשוב מאוד של סכנין במאבקי ההישרדות.

השבוע נאסר על שחקני סכנין להתראיין באופן גורף, אך הקפטן הוותיק בכל זאת אומר ל”ספורט כל העיר” כי “אנחנו מגיעים במורל מאוד גבוה לאחר שצברנו שלוש נקודות וניצחנו במשחק מצוין את הפועל חיפה בקרית אליעזר. מצד שני, אנחנו ממשיכים להיות בסכנת הסתבכות בתחתית ולכן חובה עלינו לחזור עם נקודות מטדי”. בנוגע לסדאייב, ובעיקר לקדאייב, שמול סכנין עשוי לקבל דקות משחק ראשונות, מבקש חלאילה שלא להרחיב: “כשחקן וקפטן אני קורא לכל האוהדים בכל הקבוצות לכבד את השחקנים כאנשי מקצוע ולעודד אותם בכל התנאים. מעבר לזה, תרשה לי בבקשה להימנע מלהתייחס לסוגיה הזאת. יש מספיק אנשים חשובים במדינה שנתנו דעתם עליה”.

האם היית יכול לראות את עצמך משחק בבית”ר?
“באופן עקרוני אני מאמין בשיתוף של שחקנים משתי הדתות בכל הקבוצות. בנוגע לשחקן ערבי בבית”ר - אני חושב ששחקן כזה יוכל להצליח, למרות שכל ההתחלות קשות. פשוט יידרשו ממנו הרבה אומץ ואמונה עצמית”.

למרות כל ההצהרות, בבית”ר עדיין לא משוכנעים כיצד ייראה העתיד. הרי מתישהו, בקבוצה שוב יצטרכו לחזור להתייחס לסוגיה: מתי יגיע שחקן ערבי למועדון? “זה כמעט קרה לא מזמן”, חושף קורנפיין ומתייחס לעניין הרב שגילה אלי כהן באחמד סבע. “לצערי זה לא הסתייע”, הוא מוסיף. ובנוגע לעונה הבאה? “יש סיכוי לכל דבר, ובהחלט אני חושב שיש כעת יותר פתיחות וגם יותר רצון מצדנו שבית”ר תהיה פתוחה לכולם. אנחנו לא פוסלים שום דבר. אם יעלה שחקן רלוונטי וכזה שיתאים מקצועית, אז הוא יגיע, למרות כל הבלגן. אנחנו נראה לכולם שהמטרה שלנו היא ליצור בית”ר חדשה. במאבק הזה אני מבטיח לנצח”.

קורנפיין. מבין השורות אפשר היה לשמוע את הכאב שלו, בעיקר על חוסר העזרה שקיבל

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ