"כל ההיסטוריה של בית"ר נמחקה ביום אחד"

בבית"ר ירושלים עדיין מנסים לעכל את ההחרפה ביחסים עם האוהדים ואת המתקפה הקשה על המועדון: "נמשיך להילחם בגזענות"

משה בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה בוקר

בוקר קשה עובר על אנשי בית"ר ירושלים. מי שחשב שהתנגדות האוהדים להבאת השחקנים המוסלמים לקבוצה נרגעה קצת, מי שחשב שתוך זמן קצר אפשר יהיה לחזור לשגרה ולהתעסק בכדורגל, התבדה היום, כאשר לפנות בוקר הציתו אוהדי הקבוצה את ארון הגביעים של המועדון, ובכך סימנו עליית מדרגה נוספת במלחמתם נגד הקבוצה, והחרפת היחסים עם המועדון.

הימים הלא פשוטים שעוברים על בית"ר, הביאו לכך שלאחר משחק ההפסד מול רמת השרון בתחילת השבוע, הוחלט במועדון לקיים את אימון הבוקר בטדי, על מנת להימנע מעימותים עם האוהדים, ולאפשר הכנה מקסימלית למשחק מול בני סכנין ביום ראשון, לאור התנאים שנוצרו.

אולם בפועל, לא כך קרה. אחרי התייעצות לקראת סוף השבוע, ובעקבות ההחלטה של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, כי המשטרה והפרקליטות תצאנה למלחמה נגד תופעת הגזענות, הוחלט לקיים את האימון במגרש האימונים בית וגן, כרגיל. להחלטה זו היו שתי מטרות: האחת, להבהיר לקומץ הקיצוני כי החיים בקבוצה מתנהלים כרגיל וכי אין בכוונת הקבוצה להיכנע לתכתיבים של הקהל, ושנית, מהלך כזה מאפשר לשוטרים להגיע לאימון בבית וגן בכוחות גלויים וסמויים, וכך לבצע מעצרים של האוהדים שיפרו את הסדר במהלכו.

הגביעים המפויחים של בית"ר ירושלים לאחר ההצתה. את כתם הגזענות השריפה לא מחקה

האוהדים הגיבו בדרכם שלהם. "מתברר כי האוהדים הקיצוניים פחדו לבוא לאימון, כיוון שהם הבינו שהמשטרה תארוב להם, ולכן הם החליטו להגיע בלילה, בחשאי, ולהצית את המועדון", הסבירו בבית"ר ירושלים.

בקבוק התבערה שנזרק היום בחמש לפנות בוקר, גרם כאמור לנזק כבד מאוד בחדרי ההלבשה של המועדון, כאשר ארונות הגביעים של הקבוצה ב-40 השנים האחרונות נשרפו. "כל ההיסטוריה של בית"ר ירושלים נמחקה ביום אחד", אמרו ראשי המועדון בהודעה שהוציאה הקבוצה. "אולם, אנחנו לא ניכנע. יחד עם המשטרה נפעל על מנת להגיע לאותם אוהדים ולטפל בהם בחומרה רבה. למרות המקרה, אנו נמשיך במלחמתנו כנגד החלק האלים והגזעני שפוקד את יציענו", נאמר בהמשך ההודעה. לדברים אלו התווספו גם הגינויים של ראשי ההתאחדות לכדורגל ושל שרת הספורט לימור לבנת.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, גינה אף הוא את האירועים בבית וגן הלילה: "ההתנהגות הזאת מבישה. אסור לנו להשלים עם התנהגות גזענית שכזו. העם היהודי סבל מחרמות ונידוי צריך לשמש אור לגויים".

הודעת גינוי חמורה הגיעה גם מכיוונה של עמותת האוהדים: "אנו מרכינים ראשינו היום, לנוכח המראות הקשים של שריפת המועדון, ובראשם גביעים היסטוריים, חולצות ופרטים יקרי ערך. אנו מגנים בשאט נפש את המעשה הנתעב, ומקווים שרשויות החוק יביאו את האשמים לדין במהרה. אנו רואים במעשה פשע חמור לכל דבר. עמותת האוהדים אינה רואה באחראים לפשע כחלק ממשפחת אוהדי בית"ר ירושלים".

משרדי בית"ר ירושלים לאחר ההצתה הלילה. "יחד עם המשטרה נפעל על מנת להגיע לאוהדים ולטפל בהם בחומרה", נאמר בהודעת המועדוןצילום: רשף משנה אסף אברס, דובר כבאות והצלה ירושלים

בשיחה שהתקיימה הבוקר בין יו"ר ההתאחדות, אבי לוזון, לבין יו"ר בית"ר, איציק קורנפיין, הודיע לוזון כי ההתאחדות תשלח למשחק ביום ראשון מול בני סכנין את צוות העובדים הלוגיסטי של ההתאחדות, בראשותו של מנהל האגף הלוגיסטי ואיצטדיון ר"ג, משה עגייב, על מנת לסייע בעבודות השיקום והשיפוץ של המתקן שעלה באש והחזרתו לתפקוד מלא.

לוזון עצמו, כמו גם בעלים רבים של קבוצות, בהם יעקב שחר, ג'קי בן זקן, אלונה ברקת, איזי שירצקי ומספר שחקנים מהמגזר. גם השרה לימור לבנת, שהעבירה אתמול תמיכה כספית לקבוצה, לצורך מאבקה בגזענות, הודיעה כי תגיע למשחק כדי לחזק את בית"ר.

המלחמה של המשטרה

לאחר החלטת היועץ המשפטי לממשלה להמשיך להילחם בגזענות, והנחיית השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ' בעניין, הורה לאנשיו מפקד מחוז ירושלים של המשטרה, ניצב יוסי פריינטה, לבצע את כל הפעולות הדרושות על מנת להביא למעצרם של האוהדים הגזענים.

המשטרה העלתה הילוך בעניין, והחלה לעבור על כל התמונות וצילומי הווידאו של התקשורת מאימוני הקבוצה בשבוע שעבר, ומהמשחק ברמת השרון, והחלה בגל של מעצרים, שאף כלל ביקורים בבתיהם של האוהדים. הנהלת בית"ר מסייעת למשטרה לצורך קידום המהלך, תוך שיתוף בפרטים של ראשי האוהדים, העברת כתובות ונתונים נוספים, וכן העברת מסרים מהפייסבוק, שם עוקבים ראשי המועדון אחרי ראשי 'לה פמיליה'.

יש לציין, כי עד לתחילת השבוע שעבר, הרגישה בית"ר כי היא לבד במערכה הזו, וכי המשטרה אינה מתאמצת כדי לסייע לה בלחימה בגזענות. לאורך השנים ספגה הקבוצה עונשים כבדים בבית הדין של ההתאחדות לכדורגל בעקבות גילויי גזענות, לרבות קנסות גבוהים, אך המשטרה לא נרתמה לעזרתה.

ניצב יוסי פריינטה. מפקד מחוז ירושלים צפוי להיות נוכח במשחק מול בני סכנין בעצמו

גם במהלך משחק ההפסד מול בני יהודה לפני שבועיים, סירבה המשטרה להיכנס ליציע ולהוריד את השלט המביש: "בית"ר טהורה לעד", ואנשיה אף סירבו להיענות לבקשת הקבוצה, לאפשר הכנסת מאבטחים ליציע לצורך הורדת השלט.

בבית"ר אמרו היום, לאחר ההצתה: "מכיוון שהיציע המזרחי סגור במשחק מול בני סכנין ביום ראשון, על המשטרה להכניס ליציעים שוטרים סמויים, וכך, כל אוהד שישמיע קריאות גזעניות ייעצר במקום. יותר מכך, אם יהיה מדובר בקבוצה של עשרות או מאות אוהדים, על המשטרה לעצור את המשחק לכמה דקות, להכניס כוחות גדולים יותר של שוטרים, ולבצע גל מעצרים גדול. זה הפיתרון לאותם אוהדים קיצוניים".

במשטרה אכן מתכוונים להגיע למשחק המדובר כל כך בכוחות גדולים מאוד, כאשר מפקד המחוז בעצמו יהיה נוכח במשחק, וההכנה תהיה זהה לזו שהיתה במשחק הגביע נגד אום אל פאחם, אלא שהפעם כמות השוטרים תגדל. בנוסף, תיעזר המשטרה במספר רב של מצלמות, על מנת לצלם את הקהל ביציעים, כאשר ההנחיה היא לנסות ולעצור תוך כדי המשחק, וכמובן גם לאחריו, את אותם אוהדים גזעניים.

המלחמה של אלי כהן

ולמי ששכח, ביום ראשון על כר הדשא בטדי יתקיים גם משחק כדורגל. מעבר לכל הבעיות מסביב, ייאלץ מאמן בית"ר, אלי כהן, להתמודד גם עם העובדה שיש לו שחקנים להכין למשחק, והראש שלהם - מה לעשות - לא כל כך בכדורגל בימים האלו.

כהן, שהכין השבוע קטעי וידאו אותם תכנן להקרין לשחקנים באימון היום, עודכן הבוקר ב-6 על ההצתה בשיחה עם מנהל הקבוצה, מנחם נידם, ומיד הבין כי התכניות הולכות להשתנות במעט. כשהגיע לבית וגן, ראה כהן את פניהם של שחקני הקבוצה, והבין שהעבודה שלו צריכה להתרכז יותר בצד הפסיכולוגי והמנטאלי ופחות בצד המקצועי.

כהן אסף את השחקנים ואמר להם: "אל תילחצו, תשאירו את העבודה והלחימה בגזענות למשטרה. היועץ המשפטי לממשלה והפרקליטות הוציאו למשטרה הנחיה לצאת למלחמת חורמה נגד האוהדים הגזעניים, וזה תפקידם. אני יודע שקשה לכם להתנתק מכל האירועים האלה, גם לי זה קשה, ואני סופג הרבה אש ומשלם מחיר יקר, אבל אני לא נכנע, לא נשבר ואמשיך להילחם".

מאמן בית"ר הוסיף: "תהיו חזקים, תהיו מלוכדים, וככל שנהיה יחד תראו שאף אחד לא יוכל לשבור אותנו. אני מזכיר לכם שאנחנו משחקים כדורגל, ויש לנו משימה להגיע לפלייאוף העליון, שאנחנו בהחלט יכולים לעמוד בה. עשינו בינתיים עונה מצוינת, בואו לא נהרוס את מה שבנינו. הקומץ הזה רוצה לראות אותנו שבורים, נכנעים, הם רוצים להכתיב לנו את המציאות. אנחנו נראה להם שאנו יותר חזקים מהם".

אלי כהן. חייב לנצח את הפועל ר"ג כדי להבטיח את ההישארות בליגה

השחקנים שהגיעו לבית וגן היו המומים. הם ראו את הגביעים וצלחות האליפות של המועדון לאורך ההיסטוריה שרופים, את קירות החדרים בהם הם נחים בין האימונים מפויחים, ואת חדרי ההלבשה מוצפים במים לאחר פעולות אנשי כיבוי האש.

לאחר שייוועצו היום באנשי המשטרה, יקבלו אנשי בית"ר החלטה אם לאפשר לאוהדים בעלי המנויים מהיציע המזרחי להיכנס למשחק מול בני סכנין ליציעים אחרים, או למנוע מהם להיכנס. הסיבה להתבלטות היא שמצד אחד רוצים בבית"ר להעניש את אותם אוהדים, אולם מצד שני, המשטרה רוצה להיתקל בהם ולעצור אותם.

ובצל הבלגאן עם האוהדים, יש לזכור שבית"ר תגיע למשחק לאחר שני הפסדי ליגה רצופים. אלי כהן ושחקניו, שכבר הפסידו לבני יהודה ורמת השרון, מוטרדים מהאפשרות של תקלה נוספת, בבית מול סכנין, וחוששים כי יפספסו את הפלייאוף העליון ממש על קו הסיום.

כהן: "המשחק הקרוב הוא משחק של עונה שלמה עבורינו, משחק על החיים, הן מבחינה מקצועית והן מבחינה קיומית. זה המשחק שיקבע אם נהיה בפלייאוף העליון, והוא גם יקבע סופית אם הצלחנו לנצח את הקומץ הגזעני. שני ההפסדים האחרונים נגרמו אך רק כתוצאה מהתנהגות האוהדים, ולא היו קשורים למה שקורה על הדשא. היינו במומנטום טוב, אחרי ניצחון על הפועל תל אביב, והניצחון הזה היה אמור להעניק לנו דחיפה גדולה לעבר הצמרת הגבוהה.

"אני קורא לאוהדים השפויים של בית"ר ירושלים להגיע ביום ראשון לטדי, למלא את היציעים ולעודד אותנו. אנחנו זקוקים לכם. אותם אלפי אוהדים שמילאו את טדי לפני מחאת הקומץ לא יכולים להשאיר את הבמה ל-200 עבריינים פורעי חוק גזענים שכל מטרתם היא להרוס את הקבוצה. השחקנים החדשים שהבאנו הם טובים מאוד ויעזרו לנו מבחינה מקצועית".

כהן סיכם: "היום הקבוצה מורכבת בעיקר משחקני בית. במשך שנים השחקנים האלה היו מחוברים לאוהדים, הרגישו כי הם חברים שלהם, ולפתע הם סופגים מהם קללות. זה מאוד מעליב, ואני רואה על פני השחקנים כמה קשה להם. מה שמחזק אותי זה העובדה שמיום ליום יותר אנשים מצטרפים למאבק שלנו. הקומץ הגזעני אולי חשב שאנחנו ניכנע, אבל זה רחוק מכך. הם גורמים לנו לנזק דמיתי אדיר במדינה ובאירופה, ומגמדים עונה ענקית שלנו על הדשא. הלב כואב, אבל בסוף אחרי שננצח אותם נגיד שהכל היה שווה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

איור: עמוס בידרמן

דלתות מסתובבות: הנוטש, החוזרת באופן חלקי והיושב על הגדר

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים. דרעי היה ונשאר המורה הרוחני שלו

לא מת, לא גוסס, ולא בבית חולים: תיק 4000 חי ונושם

מצעד הדגלים באזור שער שכם, בשנה שעברה. מה יחשבו אזרחי ישראל הערבים אם הממשלה תמנע מאזרחי היהודים לחולל ברחבת שער שכם תוך שירת "מוות לערבים", "שיישרף לכם הכפר" ועוד נעימות באותו הסגנון?

נילחם על זכותו של כל יהודי לקלל את האמ־אמא של כל ערבי

יהודים נכנסים לחווארה כשהם מניפים דגלי ישראל, החודש

כשמתח בשטחים ומצעד הדגלים נפגשים, נוצרים תנאים לסערה מושלמת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?