ההצתה בבית וגן, שלב אחר שלב

כך תוכננה מראש שריפת מתחם האימונים של בית"ר ירושלים. המשטרה: "ארגון לה פמיליה הוא שנושא את דגל הגזענות כיום"

ספורט כל העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ספורט כל העיר

שבועיים חלפו מאז הצתת מתחם האימונים בבית וגן, ובצוות החקירה המיוחד שהוקם במשטרת המחוז יכולים לחייך בשביעות רצון. שלושה חשודים בהצתה ובמעורבות בה - מתן נבון, אליאור מלול ואביתר יוסף - נעצרו בימים שלישי ורביעי השבוע. גורמים במשטרה מעריכים כי במהלך השבוע הבא ייערכו מעצרים נוספים.

ביום שלישי קיימה משטרת המחוז תדריך מיוחד ובו הודיעה כי עצרה שני חשודים בהצתה – נבון ומלול – שניהם חברי ארגון האוהדים לה פמיליה. לדברי המשטרה, נבון, תושב קרית גת, הודה במעשה ואף שיחזר אותו. כמו כן, במשטרה מספרים כי נבון אף קשר לאירוע את מלול, תושב גדרה. השניים הובאו עוד באותו היום לבית משפט השלום בעיר ומעצרם הוארך – מעצרו של נבון עד ליום שני וזה של מלול עד ליום שישי (היום). במשטרה מייחסים לנבון עבירות הצתה של מבנה במזיד, קשר לפשע וכמו כן קריאות גזעניות.

בהחלטתה להאריך את מעצרו של נבון כותבת השופטת שרון לארי בבלי: "עיינתי בחומר החקירה ובפעולות החקירה הנדרשות. אין ולא יכולה להיות מחלוקת כי קיים למעלה מחשד סביר שהמשיב עבר את העבירה המיוחסת לו בפרשה. למעשה המשיב מודה בכך. מעיון בפעולות החקירה שעל המשטרה לבצע - הן דורשות את היות המשיב עצור".

אחד החשודים מובל להארכת מעצר, השבוע

למלול מייחסים במשטרה עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, החזקת פרסום גזעני ועבירות אלימות לפי החוק למניעת אלימות בספורט. עו"ד עופר אשכנזי, שייצג את מלול מטעם הסנגוריה הציבורית בדיון על הארכת מעצרו ביום שלישי, מסר כי "המשיב הכחיש כל קשר להצתה או לתכנון ההצתה. הוא טען כי בשלושת החודשים האחרונים לא היה כלל במשחקי הקבוצה ומכחיש כל קשר למיוחס לו".

בהחלטתה להאריך את מעצרו של מלול כותבת השופטת לארי בבלי: "עיינתי בראיות ומצאתי כי קיים חשד סביר ומעלה שהמשיב ביצע את המיוחס לו. מרשימת הפעולות הנדרשות עולה כי ישנן פעולות שלא ניתן יהיה לבצען, זולת אם ייוותר המשיב במעצר בשל חשד לשיבוש".

יממה לאחר מכן נעצר חשוד שלישי באירוע, אביתר יוסף, תושב חיפה, שאף הוא משתייך לארגון לה פמיליה. לטענת המשטרה, יוסף חשוד בהצתה עצמה, וכמו כן מיוחסות לו עבירות קשירת קשר לעשות פשע ועבירות ממניע גזענות או עוינות. מנגד, טוען פרקליטו של יוסף, עו"ד דוד הלוי' כי "מרשי מכחיש כל קשר לחשדות המיוחסים. מרשי מציין כי כלל לא היה במועד האירוע בירושלים. במהלך החקירה הוא מסר הסברים ברורים על אודות מעשיו בכל שלב. אנו מקווים שהמשטרה תבדוק את הדברים והדבר יביא לשחרורו בתוך זמן קצר". למרות זאת, מעצרו של יוסף הוארך עד ליום שני הקרוב. בהחלטה כותב סגן הנשיאה השופט יצחק שמעוני: "שוכנעתי כי קיים חשד סביר לביצוע העבירה המיוחסת למשיב".

גורמים במשטרה המקורבים לחקירה מציינים כי "צוות החקירה המיוחד נעזר בין השאר במעקבים אחר איכון של הטלפונים הסלולרים של החשודים. בנוסף, בזירה נלקחו דגימות של DNA, שלפי החשד שייכות לאחד החשודים המרכזיים. ההערכה היא שהיה קשר ברור וחזק בין החשודים להצתה והכל על רקע גזעני".

בתדריך שנערך ביום שלישי ציין מפקד משטרת המחוז ניצב יוסי פריינטי כי "מדובר בשני חשודים שמשויכים לגרעין הקשה של ארגון לה פמיליה. צוות החקירה המיוחד שהקמתי עצר את אחד החשודים, שהודה ושיחזר את המעשה ויובא להארכת מעצר. יש ראיות רבות שקושרות את החשודים למעשה וצפויים מעצרים נוספים. משטרת מחוז ירושלים נחושה להמשיך ולהילחם בתופעת הגזענות במגרשי הכדורגל".

בית וגן לאחר ההצתה. החשודים מוכרים למשטרה

מפקד מרחב מוריה, ניצב משנה חיים בלומנפלד, הוסיף: "מדובר בהצתה על רקע גזעני, שמטרתה להטיל אימה ולשנות את החלטת בית"ר להביא שני שחקנים מוסלמים. ארגון לה פמיליה הוא שנושא את דגל הגזענות כיום. אין לנו בעיה עם אוהדי כדורגל כאלה ואחרים, אלא רק עם אלו שקוראים ומסיתים לגזענות או פועלים באלימות. אני לא חושב שהשחקנים הצ'צ'נים נמצאים בסכנה, אך ביקשנו שיסתובבו כרגע עם מאבטחים. לה פמיליה נמצאת זה שנתיים וחצי תחת המעקב שלנו. עצרנו שניים שהם ראשי ההתארגנות וזה איפשר לנו מעצרים נוספים".

ראש צוות החקירה המיוחד, רב פקד אלי כהן: "מדובר בתכנון מוקדם של המקרה והם התכוונו לשרוף את כל מתחם האימונים. ההתארגנות נעשתה כמה ימים קודם, נעשו כמה פעולות מקדימות, הן לביצוע ההצתה והן לטשטוש עקבות. הכיוון שלנו כרגע הוא הצתה על רקע לאומני. מדובר באוהדים שנעצרו בעבר בקשר לעבירות כאלה ואחרות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ