משה בוקר

המזוודה הצמודה של אובמה וגוטמן

נשיא ארצות הברית ברק אובמה הגיע בשבוע שעבר לישראל ביחד עם מזוודה שבה הצופן להפעלת הנשק הגרעיני של מדינתו. אלי גוטמן, מאמן הנבחרת הלאומית, מסתובב מאז תחילת ההכנות למשחק נגד פורטוגל עם מזוודה סודית משלו ובה הצופן להרחקת מרגלים והסתרת מידע מהאויב. בעידן האלקטרוני של היום, גוטמן ממשיך להילחם נגד האויב ובשיטותיו מנסה להעלים כל מידע מהיריב. על פי התנהלותו בשבוע האחרון מול התקשורת, נדמה שהאימונים הם סוד מדינה כשהתקשורת על תקן משתפת פעולה עם האויב.

גוטמן נחשב למאמן מסודר וחשדן. לפני המשחק נגד רוסיה, ביקש גוטמן ממאבטחי הנבחרת לוודא שאין מרגל רוסי בסביבת מתחם האימונים. כאשר ראה מרחוק אדם לא מזוהה, הוא שאל: "מי זה שם בפינה, משלנו? אם לא תוציאו אותו בבקשה". לנבחרת יש השבוע שלוש יריבות - פורטוגל, צפון אירלנד והתקשורת. המאמן הלאומי החליט להרחיק את התקשורת הישראלית מהנבחרת ואף שוחח עם יו"ר ההתאחדות אבי לוזון וביקש ממנו למנוע מהעיתונאים לטוס עם הנבחרת לבלפסט. ואכן, ביום ראשון טסה הנבחרת לצפון אירלנד, לראשונה ללא עיתונאי אחד שמלווה אותה. מעבר להכנות המקצועיות, המאמן החל לעסוק באובססיביות באיתור מרגלים והרחקתם מהטריטוריה של הנבחרת. שבוע פורטוגל החל כבר ביום שני והתקבלו בו כמה החלטות, חלקן חדשות, חלקן מוכרות. אבל אצל גוטמן השבוע הן קיבלו חיזוק קיצוני. ערב המשחק נגד פורטוגל גוטמן החמיא לתקשורת על הסיקור סביב הנבחרת, אך זה לא מתיישר עם ההחלטות שקיבל.

שפיים הפך לאחד המתחמים המאובטחים ביותר

המאמן הורה לאנשי האבטחה של הנבחרת שלא להכניס יותר עיתונאים למתחם בית הנבחרות שבשפיים דרך הכניסה הראשית, אלא בדרך עפר צדדית ולהיכנס ליציע כאשר סרטים בצבעי אדום ולבן, שמזכירים זירות פליליות, מסמנים את דרכם כדי שחלילה העיתונאים או המאבטחים לא יתבלבלו בכיוון הנכון. החלטה זו חייבה גם להגדיל את מספר המאבטחים בשפיים, ואפשר היה להתבלבל בקלות ולחשוב שהנשיא אובמה בדרכו לאימון הנבחרת.

גוטמן. מה הוא מחביא במזוודה?צילום: ניר קידר

שישה אימונים נקבעו על פי התכנית שהכין גוטמן. שלושה מהם היו סגורים לתקשורת למעט רבע השעה הראשונה. גוטמן החליט לשנות את התכנית וקבע ליום רביעי אימון צהריים שגם אותו סגר. כלומר, מתוך חמישה אימונים רק שניים היו פתוחים לתקשורת כאשר הראשון שביניהם היה ביום שני וכלל אימון שחרור שלא קבע דבר מבחינה מקצועית. ההנחיה שקיבלו המאבטחים בכניסה לאצטדיון רמת גן הייתה למנוע גם מהאוהדים להיכנס לאימון. בשנים האחרונות ההתאחדות מעסיקה לא מעט אנשי מקצוע בשיווק ויחסי ציבור שפועלים להבאת אוהדים למשחקי הנבחרת, את גוטמן זה פחות מעניין.

"האימון סגור, למעט רבע שעה ראשונה שפתוחה לתקשורת", זו ההודעה ששלחה ההתאחדות לעיתונאים במהלך השבוע האחרון. ההחלטה הזו למעשה כמוה כאימון סגור לחלוטין. הרי באותן 15 דקות המאמן הלאומי לא עושה דבר באימון למעט חימום, תרגילי ריצה ולפעמים אסיפה מרוחקת במרכז המגרש שלא ניתן לשמוע ממנה דבר. בקיצור, רבע שעה שלא תורמת דבר מבחינה מקצועית לתקשורת.

מה שווה אימון סגור בעידן המדליפים

בעידן המדליפים אין טעם לאימונים סגורים. דקות אחדות לאחר האימון הסגור כבר התפרסמו בכלי התקשורת השונים פרטיו, את האימון הטקטי שהיה בו וההרכב הצפוי. ניתן היה לקרוא את כל התרגולים הסודיים, אמירות המאמן והשיטה הצפויה. הפרטים המלאים יצאו מאותם שחקנים שגוטמן תרגל באימון הסגור ובעצם אמורים לשתף פעולה בהסתרת המידע הרגיש. באימון המסכם ביום חמישי, כבר היה כוח אבטחה מתוגבר.

במהלך מסיבת העיתונאים עם המאמן והקפטן יוסי בניון, בלט הלחץ אצל אנשי האבטחה. הוראות עברו ביניהם במערכת הקשר, כאשר עיקר הדאגה - כיצד למנוע מהעיתונאים להישאר במתחם ולראות את האימון הסגור. "להוציא אותם מהיציאה הראשית או הצדדית"? שאל אחד המאבטחים את המנהל שלו. "לא הבנתי מאיפה בדיוק להוציא אותם", אמר המאבטח אחרי שקיבל את ההוראות שוב. "אנחנו כאן כדי לוודא שלא תראו את האימון. בגללכם אנו כאן", השיב לי אחד המאבטחים בתשובה לשאלה מדוע נראים המאבטחים כה לחוצים. "לפי ידיעתי אובמה בירושלים", אמרתי לו. "כאשר אתם מוציאים את העיתונאים מהמגרש תלוו אותם עד הרכבים ותוודאו שהם עלו לרכבים ועזבו את המתחם. שימו גם לב שהם לא מנסים ללכת מהצד האחורי כדי לראות את האימון מהגדר האחורית", אמר אחראי המאבטחים למאבטחים בשחור. חתיכת מבצע אבטחה.

מצעד האילמים לפני הטיסה לצפון אירלנד

ההחלטה של גוטמן לסגור את מרבית האימונים, כולל שנייים לאחר המשחק מול פורטוגל, אינה מובנת וגורמת בעיקר לתחושה של פאניקה. מדובר בפגיעה ממשית בתקשורת ובעיקר בציבור הקוראים והצופים. מישהו באמת חושב שמאמן פורטוגל היה משנה משהו במערך או בהנחיות שלו אם גל שיש היה פותח במקומו של רמי גרשון בעמדת המגן השמאלי? גוטמן מאמין כי הפעולות שלו גרמו להעלמת מידע והסתרת הטקטיקה ממאמן היריב? אשרי המאמין. ניצחון על פורטוגל והוא היה יכול לרשום על זה פטנט.

אגב, גם מאמני העבר דוגמת דרור קשטן ואברם גרנט נהגו לקיים אימונים סגורים, אולם מספרם היה מצומצם ולרוב היה זה האימון המסכם ערב המשחק. בשבוע האחרון גוטמן לקח את זה לקיצוניות שלא היתה כאן. בסופו של דבר, גם עם האימונים הסגורים נחלנו כישלונות מול היריבות. למרות האימונים הסגורים התקשורת ידעה איזה הרכב יעלה גוטמן מול פורטוגל, באיזה מערך ומה ההנחיות לשחקנים. אז למה לעזאזל צריך אימונים סגורים?

60 אלף אוהדים בשבוע

40 אלף צופים היו במשחק של הנבחרת הבוגרת נגד פורטוגל ברמת גן ועוד קרוב לרבבת אוהדים הגיעה ביום חמישי בערב למשחקה של הנבחרת הצעירה נגד נבחרת הולנד במושבה, בה הפסידה 2-1, ועוד 9,600 הגיעו ביום ראשון למשחק של הצעירה נגד גרמניה בבלומפילד. אין ספק כי מדובר בהישג גדול מאוד של הנבחרות. נכון שכריסטיאנו רונאלדו היה משמעותי בהגעת ה-40 אלף לר"ג, אבל אין ספק כי משהו טוב קורה לכדורגל הישראלי. התאחדות לכדורגל החליטה כי הכניסה למשחקי הצעירה תהיה חינם וכעשרים אלף צופים נענו והגיעו לשני משחקי ידידות, ללא מסע שיווק, ועם סיקור תקשורתי זניח. רבים טענו כי במשחקי היורו עד גיל 21 שייערך בארץ הקיץ, יהיו יציעים ריקים. אבל אם כמות כזו הגיעה למשחקי הכנה, אין ספק כי המשחקים בקיץ ישוחקו מול יציעים מלאים.

מאמן הנבחרת גיא לוזון קיבל נבחרת ללא שחקנים. השחקנים שהיו תחת המאמן הקודם, מוטי איוניר, סיימו שנתון ולוזון נאלץ לבנות נבחרת חדשה. "אני אבנה מחדש נבחרת טובה חזקה שגם תשחק כדורגל חיובי. יש לי סבלנות", אמר לוזון עם כניסתו לתפקיד. רבים פקפקו בסיכוייו, אך אחרי המשחקים נגד הולנד וגרמניה, למרות ההפסדים, יצא הקהל מרוצה. כולם ראו נבחרת טובה, מוכשרת, מחוברת נבחרת שמחה שעובדת על המגרש ולא נחה דקה.

האוהדים ממלאים את בלומפילד במשחק הצעירה נגד גרמניה

לוזון חולם על עלייה לחצי גמר היורו בקיץ והדבר יהווה מבחינתו הגשמת חלום. ללא קשר למה שיקרה, הוא החליט לעזוב את הנבחרת אחרי אליפות אירופה בגלל רצונו לחזור ולאמן בקבוצת צמרת בליגת העל. שלב מאוחר יותר בתכנית של לוזון הצעיר הוא קבלת המפתחות לנבחרת הבוגרת מהדוד, השאלה רק מתי.

לוזון במשחק הצעירה מול גרמניה. מתי יקבל את הבוגרת?

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

כתבות מומלצות

יצחק לבני, 2016

מדובר בכישרון מפתיע של סופר גדול. זה הספר שאני הייתי רוצה לכתוב

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

Businesswoman and businessman HR manager interviewing woman. Candidate female sitting her back to camera, focus on her, close up rear view, interviewers on background. Human resources, hiring concept

לפני ראיון עבודה בזום, היא קיבלה מייל: "מגזר ערבי, גם קושי בשפה"

קניות בגדים באינטרנט

אייפון בשקל: איך זה ששיטה של האקרים מהניינטיז עוד עובדת?

לואיס המילטון

מרצדס ייצרה מכונית ש"קופצת כמו קנגורו". גם המילטון סובל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"