היום שאחרי |

כיף שבאתם, אולי תישארו?

אווירה נעימה, מחירים שפויים ואיצטדיונים חדשים משכו את הקהל הישראלי למשחקי היורו. איך מביאים אותם גם למשחקי ליגת העל?

משה בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה בוקר

חגיגות הזכייה של ספרד הסתיימו, נשיא אופ"א מישל פלאטיני עזב את הארץ ויו"ר ההתאחדות לכדורגל אבי לוזון הודה לכל מי שנטל חלק בארגון היורו לנבחרות צעירות. ועדיין, אפילו אחרי שאבק הכוכבים שקע, באוויר נותרה תכונה מיוחדת שמקורה ביציעים.

176 אלף צופים נכחו בכל משחקי הטורניר, מספר שיא של אוהדים ביורו לנבחרות צעירות. שני שיאים נוספים ששופרו בטורניר היו מספר צופים במשחק בשלב הבתים (ישראל - אנגליה, 27 אלף) ובמשחק גמר (29,320). פלאטיני, כך מספרים, היה המום מהמספרים. הוא שוחח על כך עם לוזון ותהה כיצד הצליחה ההתאחדות להביא כל כך הרבה אוהדים למגרשים. הוועדה המארגנת של אופ"א כבר ביקשה מיו"ר הוועדה המארגנת של הטורניר, רונן הרשקו, להגיש דו"ח שיפרט את הסיבות להצלחה.

הייתי במשחקים בנתניה, בפתח תקוה ובירושלים. נכחתי בשני חצאי הגמר וכמובן בגמר בטדי. מעבר לכמות המפתיעה, אי אפשר היה להתעלם ממאפייני האוהדים ביציעים; משפחות שלמות, נשים, ילדים וילדות, קהל בוגר וצעיר, חובבי כדורגל אינטליגנטים. כולם באו ליהנות מכדורגל איכותי ותו לא. באף משחק לא נרשמו תקריות אלימות, ביציעים לא נשמעו קללות וגם הכניסות והיציאות היו רגועות. אפילו בדרך למזנונים ולשירותים נשמר הסדר עם תורים ארוכים ומדודים, ממש כמו באירופה.

בהתאחדות מתמודדים כעת עם שאלה אחת מרכזית: כיצד ניתן לשמר את הקהל הגדול והמגוון שהגיע בהמוניו למשחקים. יו"ר ההתאחדות כבר הנחה את אנשיו לפעול למען מטרה זו. "המשימה החשובה שלנו היא להשאיר את האוהדים האלה בכדורגל הישראלי", אומר לוזון, "החלום שלי תמיד היה לראות ביציעים משפחות שלמות. ראינו קהל מדהים במשחקים, אווירה של כיף מצד כאלו שבאו לראות כדורגל ולא לריב או להתפרק במגרש".

האוהדים במשחק הגמר. "אפילו אם נרוויח 20% מהאוהדים שהיו ביורו, זו תהיה ברכה", טוען אבי לוזוןצילום: ניר קידר

משרד הכרטיסים "לאן" שיווק את מכירת הכרטיסים למשחקי היורו. אבי מסינג, מבעלי המשרד ואחד האנשים הוותיקים בתחום, מספר כי מאגר שכולל פרטים מלאים של רוכשי הכרטיסים למשחקים יועבר לידי מחלקת השיווק של ההתאחדות, שתנסה לטפל בנושא שימור הקהל. במקביל ינסו בהתאחדות לשתף פעולה עם הקבוצות.

"מדינת ישראל אוהבת כדורגל", אומר מסינג, "זו עובדה שהיתה ידועה לי עוד לפני הטורניר. בגמר ליגת האלופות בלונדון היו 10,000 אוהדים מישראל, חלקם נשים וילדים. רוכשי הכרטיסים ליורו היוו קהל שונה מזה שמגיע למשחקי ליגת העל. זה היה קהל ברמה סוציו־אקונומית גבוהה. לאוהדים האלה, שהיו רעבים לכדורגל, היתה הזדמנות לראות את הכוכבים של מחר ולצפות במשחקים משובחים ללא המחלות הקבועות שיש ביציעי הכדורגל הישראלי. הם היו יכולים לצפות בכדורגל נטו, נטול אלימות וקללות". מסינג טוען כי מלה טובה בעניין מגיעה גם ליו"ר ההתאחדות. "בזמן שכולם דיברו על קרחות ביציעים וחששו מבושות שייגרמו בעקבות טורניר נטול אוהדים, לוזון הרגיע את כולם ואמר שלא יישארו כרטיסים. זה נשמע דמיוני, אבל אם היו לנו עוד 100 אלף כרטיסים, גם הם היו נמכרים".

היבטים נוספים בנושא קשורים לדת ולמתקנים. הקהל הדתי אוהב כדורגל, אבל לא מגיע למשחקים בשבתות. למשחקים ביורו, שהתקיימו באמצע השבוע, הגיעו משפחות שלמות של שומרי מסורת. בנוסף, העובדה שהמשחקים התקיימו באיצטדיונים חדשים ומפוארים סייעה לשיווק הטורניר. האוהדים, מצדם, זכו לחוויית צפייה שלא היתה מוכרת בארץ. "נגמר עידן האורווה והקופסה", מסביר לוזון, "העובדה שהגענו לרמה של אירופה בכל הקשור למתקנים שכנעה אותם להגיע למשחקים. ניתן לחבר לכך את הכוכבים הגדולים ורמת הנבחרות. כל זה עשה משהו לאוהדים, כולם רצו להיות שותפים לחגיגה".

אחת הסיבות לריבוי הקהל במשחקי היורו היא מחיר הכרטיסים הנמוך, שעמד על 60-40 שקלים, לעומת משחקים בליגת העל, שם המחירים מגיעים לעיתים למעל 100 שקלים לכרטיס. לפני שלוש שנים ניסה לוזון לשכנע את הקבוצות להוריד את מחירי הכרטיסים לסכום של 50-40 שקלים. קבוצות רבות התנגדו, הגדולות בראשן. למרות זאת, התעקשה ההתאחדות לנסות להוזיל מחירים, ובני יהודה נבחרה לשמש כפיילוט. על פי הסיכום בין לוזון לבני יהודה, אם הקבוצה תוזיל מחירים ותפסיד - ההתאחדות תממן את ההפרש.

הקהל הישראלי גודש את היציעים במשחקי היורו. משה דמאיו: "כדי לשמור על האוהדים הללו, צריך שיתוף פעולה מלא לא רק בין ההתאחדות לקבוצות, אלא גם עם המשטרה, הממשלה ובתי המשפט"צילום: ניר קידר

"לא הפסדנו", מספר הבעלים משה דמאיו, "ירידת המחיר העלתה את מספר האוהדים ביציעים בכ־25%. מבחינה כספית ההכנסות נותרו כשהיו, אבל ברור שעדיף לראות יציעים מלאים. עם זאת, כדי להביא את האוהדים של היורו למגרשים, הוזלת הכרטיסים לא מספיקה. איזי שרצקי מוכר בקרית שמונה כרטיסים בסכום סמלי של 30-20 שקלים. ג'קי בן זקן מאשדוד אפילו מממן לאוהדים חלק מהכרטיסים במשחקי חוץ. עדיין לא מגיע הרבה קהל".

דמאיו טוען כי שימור קהל היורו דורש שיתוף פעולה בין מגוון גורמים במספר חזיתות. "האוהדים רוצים לראות הצגה, הם לא רוצים לבוא ולסכן את חייהם. הם רוצים להגיע בשלום, לראות משחקים בכיף וללכת הביתה. כדי לשמור על האוהדים הללו, צריך שיתוף פעולה מלא לא רק בין ההתאחדות לקבוצות, אלא גם עם המשטרה, הממשלה ובתי המשפט. הקבוצות צריכות להוזיל מחירים, והאוהדים צריכים להתנהג בצורה מאופקת".

אריאל שיימן, בעלי מכבי הרצליה ואיש מכירות ותיק, מסכים עם הטענה לפיה הוזלת המחירים אינה המפתח היחיד למשיכת אוהדים. בהרצליה, שכרטיס למשחקיה בליגה הלאומית עולה 30 שקלים, הוא מוכר בממוצע 100 כרטיסים למשחק. “היורו ומשחקי הנבחרת הצעירה הוכיחו כי האוהדים שלנו אוהבים להזדהות עם הדור הצעיר. צריך לשלב יותר שחקנים צעירים במשחקים בליגה, וזה יכול למשוך אוהדים. בנוסף, יש את עניין הביטחון. הורים חוששים לשלוח את הילדים למגרשים, ובאמת יש משחקים בהם נשים וילדים עלולים לפחד. כשבמגרשים יהיה בטוח יותר, יחד עם ההיבטים האחרים, זה עשוי לתרום". ומה עם הרמה? "יש פתגם שאומר שאם זה לא שווה, אז גם שקל זה לא שווה. אם המחיר של הכרטיסים יהיה זול אבל לא יהיה מה לראות, אוהדים לא יגיעו. הקהל אוהב כדורגל, תנאים טובים, ביטחון ביציעים ומחירים זולים. צריך שילוב".

בעקבות ההזדהות של האוהדים עם הצעירים, ההצעה להוריד את מספר הזרים בלאומית ובליגת העל צפויה לעלות שוב לסדר היום בהתאחדות. גם מאמן הנבחרת הבוגרת, אלי גוטמן, תומך בה. "אני מאמין שמתוך הקהל שהגיע ליורו נראה אחוז מסוים גם בליגת העל", מסכם לוזון, "הטורניר עשה משהו לאוהדים והאיצטדיונים החדשים מושכים צופים. אפילו אם נרוויח במשחקי הליגה 20% מהאוהדים שהיו ביורו, זו תהיה ברכה לכדורגל שלנו. גם התקשורת צריכה להירתם למשימה ולהפסיק להלהיט את היצרים לפני משחקים מסוימים".

הלכתם למשחקי היורו? נהניתם? האם יש סיכוי שעכשיו תבואו גם למשחקי ליגת העל? ספרו לנו

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יצחק לבני, 2016

מדובר בכישרון מפתיע של סופר גדול. זה הספר שאני הייתי רוצה לכתוב

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

Hand drawn pregnant woman belly, Vector sketch isolated on white background, Line art illustration

בניגוד לכל מה שדמיינתי, יש לי ילד אחד חי וכך זה יישאר

מסעדת קוקו תאי

זו לא באמת מסעדה. זה מקום בחוף הים שבו מופיעים כוכבי ריאליטי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"