הגענו לגארבג' טיים |

ישראל הפסידה 3-1 לרוסיה

אחרי מחצית ראשונה מאופסת הרוסים השתלטו על המשחק ושתי דקות הספיקו להם כדי לפצח את הבונקר הישראלי. זהבי צימק בדקה ה-90

משה בוקר
שליח "ספורט הארץ" לסנט פטרסבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה בוקר
שליח "ספורט הארץ" לסנט פטרסבורג

ייני או ורטה, עזרא או רפאלוב, ראדי או אלברמן, חלוץ אחד או שניים, גוטמן או מאמן אחר. בכדורגל הישראלי, ובנבחרת ישראל בייחוד, מדברים כל הזמן על בחירות, על אופציות, כאילו שבאמת יש הבדל משמעותי בין אפשרות אחת לאחרת. ספק גדול אם זה יקרה, אבל אולי השבוע האחרון יעזור לפחות לכמה אנשים להתפכח. בחירת המערך ואיוש ההרכב לא יכולים לשנות יותר מדי. מבלי לגרוע מהטעויות של המאמן אלי גוטמן, והן בהחלט נעשו נגד אזרבייג'אן, המצב הוא שלישראל פשוט אין שחקנים ברמה אירופית, כאלה שמסוגלים להתגבר על נחיתות מקצועית בעזרת אופי, כאלה שמתקרבים לרמות של נבחרות מהדרג השני לפחות.

ההבדלים בין הנבחרות שהתמודדו הערב בסנט פטרסבורג לא מתחילים במאמן או בשחקנים. במשלחת הישראלית דיברו על איצטדיון קטן עם 22 אלף מקומות בלבד, אבל איזו דחיפה הוא סיפק לשחקנים הרוסים מהחימום ועד לשריקת הסיום. כשישראל מארחת נבחרת חלשה ויורדת להפסקה בתיקו מאופס, שריקות הבוז נשמעות היטב. ברוסיה, סיפק הקהל גלים, קריאות ממושכות ועידוד שלא נפסק גם כשהמארחת התקשתה במחצית הראשונה לפרוץ את ההגנה הישראלית.

ישראל עמדה יפה ב־45 הדקות הראשונות. השחקנים מילאו את ההוראות הטקטיות, מליקסון ורפאלוב סגרו באגפים, דוידזאדה הפתיע ואלברמן כרגיל לא חצה את עיגול האמצע. אמנם זהבי ונאתכו לא הסתדרו עם המהירות הרוסית ומהלכי הנבחרת בהתקפה הסתכמו בבעיטות מרחוק, אבל 0–0 בהפסקה הותיר תקווה.

רוסיה חוגגת, ישראל שוב תופסת את הראש, הערב בסנט פטרסבורג

בהפסקה, מסתבר, היא כבתה. בזמן שגוטמן חילק מחמאות וביקש להמשיך בכך עוד 45 דקות, בחדר ההלבשה הסמוך נשמעו הצעקות של פאביו קאפלו, מאמן רוסיה. עם פתיחת המחצית השנייה ביצע קאפלו שני חילופים. שבע דקות אחר כך, כבר יכול היה לסמן וי כשרוסיה היכתה פעמיים ועלתה ל־0–2. מאותם רגעים, נעלמה האמונה מהנבחרת. כשערן זהבי נגח לרשת בתוספת הזמן כדי לצמק ל־3–1, זה כבר היה מאוחר מדי. אבל היי, עכשיו גם לזהבי וגם לאיתי שכטר יש שער במוקדמות. גוטמן יכול להגיש כתב הגנה כי שני השחקנים איתם הלך בקמפיין כבשו במשחקים האחרונים.

לפני המשחק פגש גוטמן את שלמה שרף, מאמן הנבחרת לשעבר, שהציע לו לשחק עם שני חלוצים, אליניב ברדה ועומר דמארי. לטענת שרף, הרוסים בכל מקרה טובים יותר כך שעדיף להטריד את הבלמים שלהם ולהציג כדורגל פתוח ואטרקטיבי. אולי שרף צודק. מילא כדורגל טוב, חמישה קשרים נגד אזרבייג'אן ורוסיה גם לא הביאו תוצאות. אין מערך ואין שיטה שיביאו נבחרת כזו לגביע העולם. אם כבר להישאר בבית, לפחות שנהנה בדרך.

“שיחקנו נגד נבחרת יותר טובה מאתנו, אחת הטובות בעולם”, סיכם מאור מליקסון, “אנחנו במקום הריאלי שלנו. אנחנו מאמינים שנגיע למונדיאל יום אחד, אבל רוסיה ופורטוגל גדולות מאתנו”.

“איבדנו את הסיכוי”, הודה המאמן אלי גוטמן, “רוסיה ופורטוגל גדולות עלינו. אם יגידו שנכשלתי, אז אומר שנכשלתי בשני המשחקים נגד אזרבייג’אן. אנחנו במקום הריאלי שלנו, שלישי. לא הגענו לשני המשחקים בצורה אופטימלית, עם שחקני המפתח. אין מאמן ישראלי שיכול לשלוף שחקנים לכל העמדות. נקודת האור היחידה היא שנבחרת ישראל גילתה מגן שמאלי, אופיר דוידזאדה”.

על שחקניו העביר גוטמן ביקורת עקיפה: “הדרך שהם קיבלו את התיקו וההפסד חשובה, אבל לא אומר את זה פה, רק בסיום הקמפיין. כל שחקן בנבחרת הולך לקבוצה שלו. אני נשאר עם הנבחרת. כל שחקן שנותן גול או בישול מקבל כותרות חיוביות ואז מתרחק מהרגע הזה. אני נשאר עם הרגע הזה, אני חווה אותו עוד הרבה זמן”.

מאוחר יותר ניסה גוטמן לרכך את דבריו. “זה טבעו של העולם שהשחקנים ממשיכים הלאה ואני כמאמן נשאר עם התוצאות”, אמר גוטמן וניסה לחדד את המסר בשיחות עם שחקניו, בחשש שיטענו בתקשורת שהוא מנסה להפיל עליהם את תיק הקמפיין. המאמן גם טען אחרי המשחק כי יש דברים בנבחרת שאבי לוזון לא יודע עליהם והתכוון להיבטים שליליים, אולם מאוחר יותר טען שמדובר דווקא בדברים חיוביים. כך או כך, גוטמן עוניין לקבל קדנציה נוספת בתפקיד, כמו כל קודמיו הישראלים, ומאמין שבדרכו יוכל להביא את הנבחרת ליורו הבא.

בינתיים, המשיכו בנבחרת לסכם את ההפסד הערב, משלושה שערים שהובקעו אחרי ההפסקה. “את המחצית השנייה פתחנו בחוסר ריכוז ובחוסר מזל”, אמר ביברס נאתכו, “מצד שני, מעודד אותי שב־3–0 המשכנו לשחק ולא התפרקנו. שתי הנבחרות שיותר טובות מאתנו ממוקמות מעלינו”. גל אלברמן: “נגד נבחרות מהסוג הזה אסור לאבד את הריכוז לשנייה וזה מה שקרה”.

מהלך המשחק:

דקה 90 - 3-1. דוידזאדה מרים כדור לתוך הרחבה הרוסית וזהבי כובש, שער שספק אם ינחם מישהו מהנבחרת הישראלית.

דקה 74 - 0-3. זו כבר תבוסה של נבחרת ישראל. זהבי נודע בישדו בתוך הרחבה ולשופט לא נותר אלא להבציע על הנקודה הלבנה. שירוקוב בועט לקורה אבל גולשאקוב מגיע ראשון לריבאונד וכובש את השלישי לרוסיה.

דקה 52 - 0-2. הבליץ הרוסי נמשך. קוקורין בועט בנגיעה אחת כדור מסובב ומ דויק שלא משאיר שום סיכוי לאוואט המסכן. שער נהדר לחלוץ הצעיר

דקה 50 - 0-1 לרוסיה. הרוסים פותחים טוב מאוד את מהחצית השנייה ומשיגים את שער היתרון חמש דקות מפתיחתה. הרחקה רעה של ההגנה הישראלית מאפשרת לבלם הוותיק ברזוצקי לבעוט מתוך הרחבה ולכבוש את שער היתרון לרוסיה

דקה 47 - על סף השריקה להפסקה הרוסים מתמסרים להם בנחת בתוך הרחבה הישראלית, יציאה טובה של אוואט מצילה את ישראל ממצב מסוכן.

דקה 23 - התקפה מהירה של רוסיה מסתיימת בבעיטה מהאוויר של שירוקוב, אך אוואט סוגר טוב והכדור פוגע ברשת החיצונית.

דקה 21 - נגיחה של שירוקוב פוגעת במשקוף של אוואט ויוצאת החוצה. ישראל נחלצת בשלום מדקות טובות של הרוסים.

דקה 12 - כדור חופשי לישראל, 20 מטר משערו של אקינפייב. נאתכו מרים טוב, השוער הרוסי תופס אוויר אבל ייני מפספס במעט את הכדור.

הרכבים:
נבחרת רוסיה: איגור אקינפייב, אלכסיי קוזלוב, ואסילי ברזוצקי, דניס איגנשביץ', דמיטרי קומברוב, איגור דניסוב (46, דניס גלושאקוב), ויקטור פאיזולין (46, אלן דזאגוייב), רומן שירוקוב, אלכסנדר סמדוב, אלכסנדר קרז'אקוב ואלכסנדר קוקורין (77, ולדימיר ביסטרוב).

נבחרת ישראל: דודו אוואט, שרן ייני, טל בן חיים, דקל קינן, אופיר דוידזאדה, ביברס נאתכו, גל אלברמן (71, מהראן ראדי), ערן זהבי, ליאור רפאלוב, מאור מליקסון (46, חן עזרא) ואליניב ברדה (65, איתי שכטר).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אדולף אייכמן. "פנינים" מתועבים

חשבתי שכבר שמעתי הכל. ההקלטות של אייכמן טלטלו אותי

הפגנת מחאה נגד פסיקת העליון, מול בית הנבחרים של יוטה

למה מתכוון בית המשפט העליון בארה"ב כשהוא מדבר על "ניטרליות"

"שבב של אהבה 2". נקודת מבט מקורקעת במציאות

העונה הראשונה היתה מצוינת. השנייה משונה ומהנה לא פחות

גדי סוקניק, חדשות ערוץ 2

המרוויח הגדול ביותר מההתבטאות של גדי סוקניק הוא סוקניק עצמו

צביקה הדר ומירי מיכאלי. לא נתנו לבוט האנושי לפצוח במונולוג

בעולם מלא פייק ניוז, דווקא צביקה הדר התגלה פתאום כעיתונאי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ