כך שינתה מכבי ת"א את הכדורגל הישראלי

ג'ורדי קרויף יצר מציאות חדשה: צוות מקצועי זר, סגל רחב, אין שחקן שגדול יותר מהמועדון והתעלמות מהתקשורת. אגב, זה עובד יופי

משה בוקר
// מלה של בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה בוקר
// מלה של בוקר

ארבעה מחזורים בלבד הספיקו לפאולו סוזה כדי להראות לנו פעם נוספת את החובבנות של תקשורת הספורט הישראלית. עוד לפני שנחת בארץ, דאגו רבים מהכתבים המסקרים את מכבי תל אביב לכתוב על רמתו הבינונית של המאמן החדש של הקבוצה, על רזומה חף מהישגים ובעיקר על אופי בעייתי. היו אף מי שהגדירו את הגעתו במקום אוסקר גרסיה כמכה קשה לאלופה. "זהו מינוי של ברירת מחדל", ציינו הפרשנים השונים.

אמרו כי הוא מאמן אפור, כזה שלא מצא קבוצה באירופה, ניסו לחפש עליו הכפשות ברחבי היבשת. הכל כדי לשרטט לאוהדים הצהובים את דמותו של המאמן הנחות שהנחיתו עליהם. "יהיו לו בעיות עם השחקנים", "הוא לא מכיר את מכבי והמנטליות של הכדורגלן הישראלי", "הוא לא יודע לאן הגיע", היו רק חלק מהאזהרות.

סוזה לא קורא ולא מבין עברית, אבל העקיצה שלו בסיום המשחק נגד קרית שמונה אתמול ("רק בישראל אתם יודעים מי יהיה בהרכב לפני המאמן") היתה במקום והוכיחה כי גם אם אינו מבין את השפה, יש מי שדואג לעדכן אותו.

שבוע קודם לכן הגיע הניצחון המשכנע של האלופה בקרית אליעזר. סוזה - זה שלא מבין בטקטיקה ויכול ללמוד משהו מקודמו אוסקר גארסיה - העביר שיעור לאריק בנאדו והשתיק את הביקורות שגרסו כי הסגל של מכבי גדול מדי וייצור חיכוכים וריבים בחדר ההלבשה. פצצה מתקתקת על הספסל, כינו זאת. אבל סוזה וג'ורדי קרויף עשו בסך הכל את מה שהם מכירים מאירופה - בנו סגל רחב.

פאולו סוזה וג'ורדי קרויף. גם אם אפשר לקנות אליפות בכסף, האליפות הזאת היא בזכותם

ועדיין, בתקשורת יש מי שטרם הפנים את המציאות החדשה. אולי האהדה העיוורת למועדונים אחרים משבשת את קו המחשבה בכל הנוגע להתנהלות מקצועית. רק אצלנו התקשורת דואגת לחמם את האווירה כאשר מאמן מחליט להוציא שחקן מההרכב או להושיב אותו ביציע למשחק או שניים. אך המציאות הנוכחית בכדורגל הישראלי היא שעל הספסל של מכבי אין פצצה, יש שם בסך הכל שחקנים. זה לא שהשחקן הישראלי השתנה פתאום - הוא היה ונשאר אינטרסנט וחובבן - אבל הוא בהחלט לא טיפש.

בעבר היו ארבע קבוצות גדולות, ולשחק עבור כל אחת מהן היה נחשב כבוד גדול, שלווה במשכורת נדיבה. בשנתיים האחרונות, נותרו שתי קבוצות גדולות בלבד שמנוהלות ברמה גבוהה - מכבי תל אביב ומכבי חיפה. בית"ר ירושלים כבר מזמן נחשבת לקבוצה גדולה רק על הנייר והפועל תל אביב ירדה מנכסיה מבחינה מקצועית, ניהולית וכלכלית. הפועל באר שבע יכולה להיות הקבוצה השלישית, אך עדיין מתקשה להביא שחקנים בכירים לבירת הנגב.

במציאות הזו, רק מכבי תל אביב מסוגלת לשלם חוזים בסטנדרטים אירופיים ויכולה להיות מועמדת ודאית כל עונה לאליפות. החגיגה הסתיימה. מארבע נותרה אחת, והשחקן הישראלי הפנים זאת היטב.

סיום החגיגה של השחקנים, היא תחילת המסיבה של סוזה. הפורטוגלי נהנה מסגל שחקנים רחב, בו על כל עמדה יש שניים-שלושה שחקנים. לזכות המאמן יש לומר כי בפרק זמן קצר הצליח להכיר מקרוב את היכולות של שחקניו, למד היטב את היריבות שלו, משקיע עבודה רבה בסקאוטינג, נוסע לראות משחקים ולא מסתפק רק בקלטות.

סוזה היה אמיץ מספיק כדי לבצע שינויים בהרכב למשחק מול חיפה, וגם לא חשש להושיב חמישה מכוכביו על הספסל מול קרית שמונה. אבל אצלנו נדהמו מכך שיואב זיו פתח בהרכב אחרי שאת הזמן האחרון בילה בעיקר בין הספסל ליציע. "יש לי סגל רחב וכל שבוע אני בוחר את הסגל למשחק וקובע את ההרכב לפי היריבה", ניסה להסביר סוזה, "לאף שחקן אין מקום קבוע בהרכב".

סוזה חוגג את הסגל הרחב שעומד לרשותוצילום: באדיבות האתר הרשמי מכבי ת"א

אבל בכדורגל החובבני שלנו, כבר התרגלנו לכך שהשמות משחקים. בעבר לא היה חשוב כמה אימונים ערכו אבירם ברוכיאן, ברק יצחקי או ערן לוי. השם היה מספיק כדי לסדר להם את המקום בין ה-11, גם אם התאמנו פעמיים בשבוע ובשאר הימים בילו בבית או שיחקו שש-בש במועדון.

באחת משיחותיי האחרונות עם אלי גוטמן, הוא נפגע מאוד מהלינץ' התקשורתי שנעשה בו, בעיקר על ידי אותם פרשנים שלא דיברו אתו ולא ראו את אימוני הנבחרת. "אין לי בעיה עם ביקורת, אבל הביקורת לא מקצועית, לא רצינית ולא עניינית, אם אתה לא רואה את האימונים ולא יודע איך השחקן עובד באימון", אמר המאמן הלאומי.

גוטמן צודק. כותרות העיתונים ואתרי האינטרנט מלאות מדי שבוע בשמות שחקנים שאינם בהרכב. המאמנים מבהירים כי ההרכב נקבע על פי רמת האימון והיכולת של השחקנים באותו שבוע, אבל אף אחד לא מגיע לאימונים כדי לראות מקרוב את רמתם של הכוכבים, מידת השקעתם ומספר האימונים בהם השתתפו, או חלילה החסירו בגלל פציעה מדומה או עומס אחרי שניים-שלושה מחזורים. לכן, במציאות של היום, שחקנים במכבי ת"א יודעים כי עדיפה ישיבה על ספסל האלופה מאשר להיות שחקן הרכב קבוע בקבוצה אחרת ואובדן החוזה השמן.

קרויף הבהיר היטב כי אף שחקן אינו גדול יותר מהמועדון. ההחלטה לשלוח את יצחקי לגלות בקפריסין בעונה שעברה, מכירת אלירן עטר בשיא כושרו וההחלטה לשלם 630 אלף יורו לעונה לרוברטו קולאוטי בתור שחקן פוסטר, לא מרתיעה מועדון עשיר בקנה המידה של מכבי. דן אייבינדר, למשל, נרכש על ידי מכבי מקרית שמונה והגיע עם הרבה תקוות להיות שחקן הרכב. אך למרות שהקשר בקושי רואה דשא העונה, הוא סרב לעבור לקבוצה אחרת לפני סגירת מועד ההעברות. "אצלנו תהיה שחקן הרכב מוביל, גם לא תיפגע בשכר", נאמר לו, אולם אייבינדר העדיף את החממה של מכבי גם במחיר של מיעוט דקות משחק.

קרויף, באדיבות גולדהאר, גרם לליגה הישראלית להפוך למכבי ועוד 13 - לא רק בנושא המקצועי, אלא גם מבחינת מעמדו של המועדון, שרק לפני שלוש שנים חיפשו שחקנים בכירים דרך מילוט ממנו. אין מה לעשות, ההבדל העיקרי שחל במכבי הוא קרויף והפיכת הצוות המקצועי והניהולי לזר. גם לפני כן היה כסף גדול במכבי, אך תואר לא ראו שם.

ההישג של קרויף גדול יותר מכל תואר. מאז הגיע לישראל שינה ההולנדי סדרי עולם. מעבר ליכולות הניהול המוכחות שלו, ההולנדי מרשים בבחירתו להתעלם מהתקשורת. המוטו שלו: התקשורת תבקר, ואני אקצור תארים.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

ח"כ רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה, היום

חדשות היום, 22 במאי

בית החולים איכילוב, ב-2021

משרד הבריאות: הגבר שאושפז באיכילוב אומת כחולה באבעבועות הקוף

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

אבידר בכנסת, אתמול

המסר האמיץ של אלי אבידר

להקת BTS

מעריצות BTS? אסור לכן למחוא כפיים בהופעות

מייסדים

מוותרת על הבורסה: חברת חיזוי מזג האוויר Tomorrow.io ביטלה את הספאק

פליטים אוקראינים נוחתים בישראל, שלשום. כל אזרח אוקראיני שאינו יהודי יהיה רשאי להגיש בקשה מקוונת באתר משרד החוץ, ולהציג את האישור בעת העלייה למטוס

איך המתווה לקליטת פליטים מאוקראינה משנה את המצב ומה הביקורות עליו?

הפגנה במוסקבה

"סיקרתי הפגנות במוסקבה ונדהמתי מכמות הצעירים - עכשיו הם בהלם"