מלה של בוקר |

אסור לאלי כהן להיכנע לחוליגנים

ארגון לה פמיליה, שטופח על ידי ההנהלה החדשה, קורא לפיטורי המאמן. האם טביב מסוגל - או כלל מעוניין - להתייצב לצדו מולם?

משה בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה בוקר

אלי טביב הוציא ביום שני האחרון הודעה לתקשורת: "אני פגוע מאוד מהאוהדים". אם חוזרים לאחור ובודקים את התנהלות הבעלים של בית"ר ירושלים, יחד עם מנהל השיווק שלו אבנר קופל, מבינים כי הכתובת היתה על הקיר. האוהדים מקללים, משתוללים ודורשים לשלוח את המאמן אלי כהן הביתה. טביב מופתע? מאוכזב? כועס? פגוע? הרי הוא הזמין את זה עם העצות שקיבל מקופל ושאר מקורביו.

איציק קורנפיין ניהל בעקשנות ובגבורה מאבק בראשי ארגון לה פמיליה, ואף תבע עשרות אוהדים על נזקים בבית המשפט. למרות שהם ירדו לחייו, היו"ר הקודם נלחם ולא ויתר. כאשר עמותת האוהדים הצטרפה להנהלה, היא הציבה כתנאי להזרמת הכספים מכיוונה את ביטול התביעות הכספיות נגד חברי הארגון האלים והגזעני. קורנפיין דחה את ההצעה על הסף, גם במחיר מניעת שילובם של האוהדים במבנה הבעלות החדש - ובצדק.

טביב נקט סגנון שונה מול לה פמיליה. עם השתלטותו על המועדון, ביטלה בית"ר את התביעות נגד האוהדים, ואף הזמינה את ראשי הארגון לטקסים ולאירועים רשמיים של הקבוצה. אותם אוהדים שהעלימו את התמונות של קורנפיין מהמתחם בבית וגן, אותם אוהדים שקיללו במשך חודשים את השחקנים, הפגינו באימונים, הציתו את משרדיה ועודדו את היריבות - הפכו לחלק מה-VIP שזכו לאירוח כיד המלך. "רק ככה נחזק את בית"ר ירושלים, זו הדרך שלי ללכד את כולם כדי לצאת לדרך חדשה", הסביר קופל את המהלך לקירוב הלבבות הקיצוניים. "אני בא בגישה חדשה", תרם טביב הסבר משלו, "אמרתי לאוהדים שאני מוחק את מה שהיה ופותח דף נקי".

כהן, אל תסטה מדרכך

עכשיו טביב ואנשיו מאוכזבים ופגועים מאותם אוהדים. ולמה שיופתעו? אם ראשי לה פמיליה הבזויים קיבלו חסינות, למה שלא יחליטו עבור בעל הבית כי הגיע הזמן לפטר את המאמן. הרי טביב כבר נענה לכל דרישותיהם.

זהו המבחן האמיתי של הבעלים. כאמור, הוציא אתמול טביב הודעה לתקשורת ובה ציין עד כמה הוא פגוע. הקיצוניים, מצדם, מתכננים להמשיך לקלל את אלי כהן במשחק החוץ הקרוב באשדוד מתוך תקווה כי הלחץ יוביל לפיטוריו. אם חלילה בית"ר תפסיד, זוממים ביציעים להמתין למאמן בסיום המשחק. טביב, כהגדרתו, כבר הוכיח כי הוא "לא סופר אף אחד ולא מתרגש מאיש". השאלה היא האם התייצבות נגד האוהדים הקיצונים והמזיקים כלולה בהוכחה.

במשך שנים חלם אלי כהן להגיע למועדון גדול. כמי שצמח מלמטה, עבד בהצלחה בקבוצות קטנות וזכה פעמיים בגביע המדינה עם הפועל רמת גן, ראוי כהן ליותר הערכה - ולא רק ביציעים. לא מעט גורמים בתקשורת סברו כי המינוי יגרום לו להיות סחבק של כולם, אחד שישמח לשתף פעולה. כהן, למגינת לבם, חשב אחרת: "באתי לעבוד ולא מעניין אותי שום דבר מעבר לזה. אני איש עבודה, נקודה". ההצהרה לא מצאה חן בעיני חלק מהקהל והעיתונאים המסקרים את הקבוצה. "תקשיב אלי, השטח בוער", פנה לפני מספר שבועות עיתונאי בכיר למאמן, "האוהדים רוצים מישהו שידבר איתם, שייתן להם מלה טובה וקצת כבוד. זה יהיה גם טוב בשבילך. כדאי לך". התגובה של כהן היממה אותו: "חנפנות אינה התחום שלי. אני לא עובד אצל האוהדים ואצל העיתונאים. אני עובד בבית"ר ירושלים ואין לי כוונה לעשות משהו שאיני מאמין בו רק כדי למצוא חן בעיני מישהו". האוהדים ואנשי התקשורת קיבלו את המסר, והחלו לפעול. את התוצאות אפשר לראות ביציעים במחזורים האחרונים.

"מה לעשות שאיני מחובר לברנז'ה", התבטא כהן בשיחות עם חבריו הקרובים, "אף אחד לא מתעסק בהכנה הלקויה, בבעיות ברכש ובעזיבת השחקנים הבכירים. לו זה היה קורה למאמנים שמקבלים תקשורת אוהדת, כתבות שלמות היו מנקות את המאמן מאחריות ומדגישות את מצב הקבוצה בקיץ ואת העובדה שנבנתה כאן קבוצה חדשה".

האמת, אפשר להבין את כהן. איש לא מציין את העובדה שהכוכב אבי ריקן עזב לשווייץ ושקובי מויאל – מעמודי התווך של הקבוצה – עבר למולדובה. אף אחד לא מזכיר את הקפטן עמית בן שושן, את המגן חיים מגרשווילי או את חן עזריאל שאינם. נכון, כהן עשה מספר טעויות בבחירת חלק מהסגל, אולם במצב שבית"ר היתה נתונה בו בפגרה, כאשר שוק השחקנים מעבר לים הכיל רק שאריות, אין הגיון בהאשמת המאמן. "עונת מעבר", הגדיר זאת טביב, אבל האוהדים – בדומה למה שאירע בחיפה עת הכריז יעקב שחר על "עונה פיננסית" - לא מוכנים לשמוע.

כהן הגשים חלום והגיע למועדון גדול. עכשיו, כדי שיישאר ראוי למועדוני הצמרת, עליו להיות חזק, לשמור על העקרונות שלו ולא להיכנע לחבורת החוליגנים שביציעים. גם לא לאנשיו של טביב. אם הוא ייאלץ ללכת הביתה, עדיף שזה יהיה אחרי שעמד על העקרונות שלו ולא נתן לאיש להתערב מקצועית בהחלטותיו ולגרום לו לסטות מהמסלול בו הוא הולך שנים ארוכות.

טעות אחת עשה אלי כהן בשבוע האחרון. השיחה שהודלפה בינו לבין חיים רביבו, נציגו של טביב בהנהלה ואחיו של קשר הקבוצה דוד, היתה צריכה להוביל לשינוי בהחלטותיו לקראת המשחק בשבת נגד קרית שמונה. כזכור, רביבו אמר לכהן כי אופיר קריאף חלש ושאחיו ראוי להחליפו בהרכב. אחרי שאופיר סער פרסם את תוכן השיחה ב"וואלה! ספורט", כהן היה חייב להשאיר את קריאף ב-11. העובדה שחזר ממלותיו הקשות כעבור יומיים בלבד גרמה לאוהדים להבין כי קולו של חיים רביבו הוא שקובע. העובדה שכהן עצמו תכנן להדיח את קריאף מההרכב במטרה לזעזעו, לא משנה - המהלך פורש ככניעתו ללחצים של רביבו.

יציעי טדי. תקשיב, אלי, השטח בוער

לשחקני הפועל נמאס לספוג
העצבים של רן בן שמעון בסיום המשחק נגד מכבי חיפה בבלומפילד הוכיחו עד כמה מאמן הפועל ת"א לחוץ. עם השריקה לסיום, צעד בן שמעון לעבר חדר ההלבשה, שומע ומרגיש היטב את רחשי הקהל. אלפי האוהדים של הפועל עוד נותנים קרדיט וכבוד למאמנם, הרבה יותר מלקודמיו בתפקיד, אולם הקרקע כבר החלה לזוז תחת רגליו.

עם כניסתו לחדר ההלבשה, פרק בן שמעון את תסכולו על השחקנים. לטענת המאמן, השחקנים לא נתנו הכל על המגרש. "כולכם ביזיון", הטיח - וכולם השתתקו. התגובות החלו לטפטף אל התקשורת בצורת פרסומים עלומי שם, הן מקרב השחקנים והן מפי גורמים בהנהלה. אלה ואלה הביעו את חוסר שביעות רצונם מבן שמעון.

עד עכשיו העניק בן שמעון גיבוי לשחקניו, הגן ודחה כל ביקורת עליהם. מלבד שחקנים בודדים שנמחקו אצלו, דוגמת סלים טועמה, נהנה המאמן מתמיכה רחבה בחדר ההלבשה. עד המשחק נגד מכבי חיפה. ההתפרצות ביום ראשון שינתה את כללי המשחק. "יש גבול כמה אנחנו יכולים לספוג, גם לנו יש כבוד", אמר אחד השחקנים, "כמו שאנחנו טעינו והיינו חלשים נגד חיפה, כך גם רן צריך להסתכל איפה הוא טעה".

"חיים (רמון) נתן לו סמכויות נרחבות", התבטא אחד הגורמים במחזיקים באחוזי בעלות במועדון, "הוא חשב שהמשיח הגיע וקיבל יד חופשית, שאף מאמן לא זכה לה כאן, אך לא התקדמנו לשום מקום. בושה איך שאנחנו נראים".

לזכות בן שמעון ניתן לומר שכנראה היה בסערת רגשות, וביקש להעביר את האשמה ממנו לשחקנים. בכל מקרה, ההתקפה אחרי המכה מחיפה היתה מוטעית, והפנתה את חצי הביקורת מהשחקנים – כמה אירוני – כלפיו. "כולם מדברים על המחדל בבניית הקבוצה, על ההרכבים המשונים והיעדר הביטחון של השחקנים", הודה שחקן בהפועל.

בהנהלה הבינו סופית כי הקבוצה לא תתמודד השנה על האליפות, ושאין כוונה לפתוח את הארנק בחלון העברות. עד המפלה במחזור האחרון, המטרה בהפועל היתה לנסות להפתיע את מכבי בדרבי ולהגיע לינואר עם הפרש של 6-5 נקודות מהפסגה, שהיה מאפשר שחרור שחקנים וצירוף חדשים בהשקעה גבוהה יותר. נכון לעכשיו, בודקים בהפועל איך אפשר להוזיל בעלויות – בעיקר על ידי דילול הסגל. איש גם לא מוכן להתחייב אם רן בן שמעון יסיים את העונה.

בן שמעון, אמש בבלומפילד. הפקרות מאחור, חוסר משמעת בכל מקום

בלתי לחיץ
משה דמאיו נחשב לאחד המנהלים המוערכים בכדורגל הישראלי, אחד שהולך עם העקרונות שלו. הבעלים של בני יהודה נתפש כקונצנזוס בקרב מאמנים ושחקנים ששיחקו אצלו. ראשי קבוצות אחרות אף לוחצים עליו לעזוב את שכונת התקווה ולקבל תפקיד ניהולי בכיר אצלם.

הלחץ האדיר מצד האוהדים והתקשורת לפטר את דרור קשטן לא מזיז לו. מדובר באדם חזק, בלתי לחיץ, לא חובב תקשורת ואנטי-תזה מהלכת לאלה המשתפים פעולה עם המדיה. "מועדון בני יהודה לא מנוהל על ידי הרחוב ולא על ידי התקשורת", הוא מתגאה.

מעמדו של קשטן איתן כשהיה. בדומה לקו העבר של המועדון, בבני יהודה לא יפטרו מאמן אלא אם יאבד את ההשפעה שלו על השחקנים. לדברי גורמים בהנהלה, זה לא המצב כרגע, אולם "יש מי שמנסים לפגוע במאמן וממציאים דברים".

הבוס של השכונה אינו מבין את ההתקפות עליו. לדבריו, ללא טייקון וכיסים עמוקים, הוא הפך את בני יהודה למועדון בכיר, שהשתתף לא מעט שנים במפעלים האירופיים. עכשיו הוא שומר על שתיקה. דמאיו רוצה לבצע שינויים בסגל בחלון העברות הקרוב, ואז לבוא לאוהדים באומרו: אם אתם לא מרוצים ממני, אני נותן לכם הזדמנות קצובה בזמן - תביאו רוכש, ואעביר לו את בני יהודה מיד. אם לא תצליחו, שבו בבקשה בשקט.

משה דמאיו. "מועדון בני יהודה לא מנוהל על ידי הרחוב ולא על ידי התקשורת"

בנאדו, נמני, ייטב
לא ברור עדיין האם ייטב לוזון יצליח כמאמן מכבי פתח תקוה, איש לא יודע האם הוא יסיים את העונה בתפקיד, או האם בכלל יצליח להשאיר את הקבוצה בליגת העל. ואולם, העובדה שמדובר בבנו של יו"ר ההתאחדות לכדורגל, אבי לוזון, גרמה לרבים להרים גבה ולבקר את המינוי בטענה שאין לו ניסיון. איך ייתכן, אמרו וכתבו, שקבוצת תחתית ממנה מאמן שעלה מן הנוער.

רק בעונה שעברה קיבkו אריק בנאדו וברק בכר את המפתחות למכבי חיפה ולקרית שמונה, בהתאמה. לשניהם אין ניסיון, שניהם אימנו רק קבוצות נוער. למעשה, בנאדו לא השלים שנה כמאמן נוער. אבי נמני, אחד השחקנים הגדולים בתולדות מכבי תל אביב, מונה למאמן המועדון הכי גדול והכי לחוץ בכדורגל הישראלי בלי דקה אחת של ניסיון. איש לא הלין על המינוי של שלושתם. ייטב לוזון, שהדריך מספר שנים את צעירי המועדון ועובד במקביל כעוזר מאמן בקבוצה הבוגרת, התקבל בביקורת והרמת גבה. "אוכיח לכולם שיש לי יכולת לאמן בליגת העל", אמר מחליפו של משה סיני, "אני כאן לא בגלל שם המשפחה שלי". עתה, חובת ההוכחה עליו, ללא קשר למי אבא שלו או דוד שלו.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

כתבות מומלצות

דיוקנאות של כתבת אל-ג'זירה שירין אבו אקלה בתערוכה לזכרה בעיר ג'נין, לפני כשבוע

חדשות היום, 25.5

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

אבידר בכנסת, אתמול

המסר האמיץ של אלי אבידר

להקת BTS

מעריצות BTS? אסור לכן למחוא כפיים בהופעות

מייסדים

מוותרת על הבורסה: חברת חיזוי מזג האוויר Tomorrow.io ביטלה את הספאק

פליטים אוקראינים נוחתים בישראל, שלשום. כל אזרח אוקראיני שאינו יהודי יהיה רשאי להגיש בקשה מקוונת באתר משרד החוץ, ולהציג את האישור בעת העלייה למטוס

איך המתווה לקליטת פליטים מאוקראינה משנה את המצב ומה הביקורות עליו?

הפגנה במוסקבה

"סיקרתי הפגנות במוסקבה ונדהמתי מכמות הצעירים - עכשיו הם בהלם"