עופר עיני: "בחרתי להוביל את הכדורגל מתוך אמונה בכוחו החברתי"

ברוב מוחץ, נבחר המועמד היחיד ליו"ר ההתאחדות לכדורגל. אבי לוזון נפרד מהתפקיד, לימור לבנת נפרדה מאבי מלוזון, והעסקנים? הם המשיכו בשלהם

אריה ליבנת
אריה ליבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריה ליבנת
אריה ליבנת

בתום ישיבתה הראשונה של הנהלת ההתאחדות לכדורגל החדשה, יצא עופר עיני שליו ורגוע, והוציא הודעה לקונית לתקשורת: "אני מבקש להודות לחברי הנהלת ההתאחדות על הבעת האמון ועל הבחירה בי לתפקיד היו"ר", מסר המועמד היחיד לתפקיד, שנבחר ברוב של 23 חברים לעומת מתנגד בודד וחמישה נעדרים. "בחרתי להוביל את הכדורגל הישראלי מתוך אמונה גדולה בכוחו החברתי, בהיותו גורם מלכד ומתוך הכרה ביכולתו להוות מקור לגאווה לאומית".

בניגוד לעיני, קודמו בתפקיד חזר מהר מאוד לעסקנות. עם יציאתו מהאודיטוריום של קיבוץ שפיים, ניהל אבי לוזון ויכוח סוער עם מנכ"ל מרכז הפועל, יורם אורנשטיין, בנוגע לסוגיה הרת הגורל - הבחירה ביעקב שפי לקדנציה הנוספת בראשות ועדת הביקורת של ההתאחדות.

קודם לכן, נשא לוזון נאום פרידה במסגרת האסיפה הכללית, ובו מנה את הישגיו בשבע השנים האחרונות. "הגשמתי כמעט את כל החלומות שלי, אלו היו שנים של עשייה. הקמנו את בית הנבחרות, מתקן שמספק לנבחרות ישראל את האפשרות להגיע הכי רחוק. הוקמו ושופצו איצטדיונים לרמה אירופית גבוהה; אירחנו את אליפות אירופה עד גיל 21, שכל מי שאמר שזו מסיבה פרטית של משפחת לוזון ודיבר על יציעים ריקים, אכל את הכובע; ישראל לבשה חג, האיצטדיונים היו מלאים, וקיבלנו מאופ"א ציון 9.5. לראשונה, הכדורגל הישראלי זכה שהיו"ר שלו נבחר לוועד המנהל של אופ"א, והמעמד שלנו בארגון מעולם לא היה טוב יותר. בשנה הבאה נארח את אליפות אירופה לנערות עד גיל 19, ואני מאמין שנקבל לארח בית ביורו 2020".

זה שנכנס וזה שיוצא. עופר עיני ואבי לוזון, היוםצילום: ניר קידר

בין מחמאה למחמאה, ניצל לוזון את הבימה כדי לעדכן ולעדן כמה מן האמירות שהשמיע בשנים האחרונות: "אנחנו לא הליגה השישית באירופה, אין לנו נבחרת שמעפילה לכל מונדיאל או יורו, אין לנו שחקנים שמובילים את הכדורגל העולמי, אבל זה הכדורגל שתמיד אהבתי ותמיד אוהב. אני חייל של הכדורגל הישראלי. באתי מאהבה, פעלתי מתוך אהבה ועכשיו אני זז הצדה עם המון אהבה".

מי שבירכה על המוגמר היא שרת הספורט, לימור לבנת, 13 חודשים אחרי פרסום דו"ח ועדת זליכה שהצביע על ניגודי עניינים ואי שקיפות בהתאחדות. לוזון ("אני משאיר לעיני התאחדות שקופה ונקייה"), ששימש בעבר כיו"ר מכבי פתח תקוה ועדיין מגדיר את עצמו כאוהד שלה, הלך הביתה לטובת האדם שניסה לתווך בינו לבין לבנת. "דווקא היום חשוב לי לחזור ולהבהיר כי לא היה ואין לי שום עניין אישי נגד אף אחד", כתבה השרה בדף הפייסבוק שלה, "עמדתי, ואני עדיין עומדת על כך, שלא יהיו ניגודי עניינים בספורט. במסגרת הרפורמה אף נקבעה ועדת כשירות בראשות שופט בדימוס שתבחן ניגודי עניינים. אני מאחלת לעופר עיני הצלחה ומאמינה כי הודות לניסיונו הרב וכישוריו יש ביכולתו להבריא את הענף ולהצעיד את הכדורגל קדימה יחד עם מנהלת הליגה ומשרד הספורט לעבר עידן חדש, עידן שבו אמון האוהדים חוזר, עידן של שקיפות מלאה, יותר עניין וגם יותר הישגים".

לא רק המועמדות היחידה לתפקיד יושב הראש הוציאה את העוקץ מהבחירות, אלא גם העובדה ששלושת המרכזים - הפועל, מכבי ובית"ר - הרכיבו את ההנהלה החדשה מבעוד מועד. וכך, ברוב של 755 מ-837 הקולות הכשרים קיבלה הפועל 14 נציגים, מכבי 12 ובית"ר 3. לפני הבחירות הסתודדו ביניהן נציגים של מספר מועדונים ושקלו להחרים את ההצבעה, בטענה כי בהנהלה החדשה יש רק נציג אחד לקבוצה קטנה, שמעון מימון ממכבי חולון. מאחר ודרוש רוב של שני-שליש מהצירים כדי לאשר קיום של בחירות, מהלך כזה היה יכול למנוע מינוי של הנהלה חדשה – ואף להוביל להחלפת היו"ר.

בסופו של דבר, הסתפקו הנצים בהצבעת נגד; ההנהלה אושרה, עיני נכנס לתפקיד והכדורגל הישראלי יתעורר מחר למציאות חדשה-ישנה.

חגיגה לדמוקרטיה. 755 מ-837 הקולות הכשרים היו בעד ההנהלה החדשהצילום: ניר קידר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ