בזמן שאתם רואים את המונדיאל, עמותות האוהדים רואות קדימה

בהפועל קטמון מפעילים ליגת שכונות וליגת נשים ומלמדים יהודים ערבית וערבים עברית, במקביל לגיוס חברים חדשים לעמותה. בהפועל רובי שפירא חיפה מקיימים פעילויות העשרה לילדים ומוציאים שחקנים צעירים למחנות אימונים בחו"ל. ככה זה כשלצד המטרות המקצועיות, יש יעדים קהילתיים חשובים לא פחות, אם לא יותר

אור בוקר
אור בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אוהדי הפועל רובי שפירא חיפה במשחק נגד קטמון, בשנה שעברה. מחכים ליואב כץ
אוהדי הפועל רובי שפירא חיפה במשחק נגד קטמון, בשנה שעברה. מחכים ליואב כץצילום: רמי שלוש
אור בוקר
אור בוקר

בזמן שכולם מגרגרים בהנאה בשלב הבתים ומשוויצים בעוד תמונה מעוצבת של מירי רגב מפוצצת בלון בדמותו של לאו מסי, מה שבכל זאת מתרחש בכדורגל הישראלי היבשושי משהו בתקופת המונדיאל הוא גיוס וחידוש חברות בקבוצות אוהדים. נכון, מדובר במספר מצומצם מאוד של יחידי סגולה, אבל בשעה שבעלי ממון עושים במועדוני כדורגל ככל העולה על רוחם, פעמים רבות למורת רוחם של יושבי היציע, נעים להכיר ולהתרשם מפועלם של אלה שהחליטו לתת לאוהדים להחליט.

בחוד החנית ניצבת הפועל קטמון מהליגה הלאומית, שתפתח את העונה ה־12 במספר מאז הוקמה כמחאה על התנהלותם של ויקטור יונה ויוסי סאסי בהפועל ירושלים. כ־400 איש חברים כיום בעמותה, שהחלה בגיוס הרשמי בתחילת החודש. בשיאה — לפני שנתיים, עם עלייתה של הקבוצה מליגה א' ללאומית — עמדה העמותה על כאלף חברים. תהליך הגיוס במכונה המשומנת מתבצע על ידי צוות ייעודי הנקרא, ובכן, "לשכת גיוס", הפעיל בעיקר בתקופה זו של השנה. 26 חברי הקבוצה פועלים בכל האמצעים העומדים לרשותם — החל בפניות אישיות, דרך טלפונים ועד מיילים, על מנת לגייס כמות גדולה ככל הניתן. בנוסף, קיים גם אתר ייעודי להצטרפות לעמותה, ולרשות חבריה מאגר מסודר בקובץ אקסל מתעדכן בו מתועד כל חבר שהצטרף או חידש חברות בעשור האחרון.

חברות רגילה עולה 1,200 שקלים, כאשר ישנו מחיר מותאם לחיילים, סטודנטים, נכים ופנסיונרים (750 שקלים), ומינוי זהב ב־2,000 שקלים שכולל תרומה לפעילות הקהילתית של קטמון. מחיר חברות זוגית זהה למינוי זהב, חבר שמצטרף לראשונה ישלם 960 שקלים וחברות להורה ונער או נערה (גילי 8–18) תעלה 1,400 שקלים. כל חבר מקבל את הזכות להצביע למוסדות העמותה ומינוי לעונת המשחקים. מעבר לתשלום, בתוך טופס ההצטרפות ישנן שאלות הנוגעות למשך זמן שאותו חבר או חברה מוכנים להתנדב במהלך השנה, כאשר הטווח נע בין שעה בשנה עד ארבע שעות שבועיות.

1,500 ילדים, ילדות, נערים, נערות, גברים ונשים נוטלים חלק בפעילויות המקצועיות והחברתיות של קטמון. פרויקט הדגל הוא ליגת השכונות, המתקיימת זו השנה השמינית וכוללת 44 קבוצות מלמעלה מ־30 בתי ספר ברחבי ירושלים, בכיתות ג' עד ח'. הילדים עורכים אימון שבועי עם מאמן בתוך בית הספר, ובנוסף זוכים למרכז למידה שבועי המותאם לצורכי המוסד הלימודי. אחת לחודש נפגשות כל הקבוצות לטורניר משותף חגיגי במגרש "קשת" בקטמונים. הטורנירים, אגב, מתנהלים ללא שופטים, מתוך רצון שהפתרונות לקונפליקטים במשחק יגיעו מהילדים עצמם, על פי עקרון ה"פייר פליי". בנוסף, ישנה ליגה בת שש קבוצות עירוניות של נשים בגיל 18–65, שמתאמנות אחת לשבוע ומקיימות טורניר ביניהן אחת לחודש וחצי.

פעילות משמעותית נוספת במסגרת חברתית־קהילתית נקראת "אחד על אחד": קבוצות מיישובי קו התפר, דוגמת בית צפפא או קטמונים, זוכות ללימודי "שפת כדורגל" — את היהודים מלמדים ערבית ואת הערבים עברית — ולאחר מכן מערבבים את הקבוצות ומקיימים משחקים בשתי השפות.

מועדון אוהדים נוסף שיצאו לו מוניטין טובים הוא הפועל רובי שפירא חיפה מליגה א' צפון, שתציין בעונה הקרובה שנת פעילות חמישית. עמותת "עיר הפועלים" מונה כיום 150 חברים, כשבשיא אשתקד היו 400, כולל משפחות שלמות ואף תינוקת בת חודשים ספורים. בעונה החולפת חברות פלוס מנוי עלתה 900 שקלים לבוגרים, 650 שקלים לחיילים, סטודנטים ובני נוער ו־250 שקלים לילדים. בעונה הקרובה, בשל העובדה שלא מעט אוהדי הפועל חיפה תומכים בפעילות הקהילתית הענפה של קבוצת האוהדים אך לא תומכים בקבוצה הבוגרת, תינתן האפשרות לרכוש חברות בלבד, ללא מינוי, במחיר של 750, 500 ו־250 שקלים בהתאמה.

גאוות הפעילות הקהילתית היא תוכנית "קידום דרך הרגליים", המונה 400 ילדים מ־19 בתי ספר באזור חיפה, הקריות ואף כפרים ערביים דוגמת ג'סר א־זרקא ואעבלין. התוכנית, בניהולו של איתמר אלי, מגיעה לשכבות סוציו־אקונומיות חלשות באזורים האמורים ומקיימת עבור ילדים ונוער פעילויות העשרה אחר הצהריים — מסרטים והרצאות של שחקנים ועד סיוע בשיעורי בית על ידי מתנדבים. לצד אלה מתקיים אימון כדורגל דו־שבועי תוך שת"פ של העמותה עם אגף הרווחה בעירייה, אוניברסיטת חיפה, מכללת גורדון להוראה ועמותת "שער שוויון".

בשנה שעברה היתה עמותת "עיר הפועלים" אחת משלוש עמותות שזכו לאות הוקרה מעיריית חיפה בעבור פעילות קהילתית. אירוע מרגש נוסף הנוגע לקהילה התרחש במשחק גביע המדינה שנערך בנשר בין קבוצות האוהדים של רובי שפירא חיפה וקטמון, כשלפני שריקת הפתיחה נזרקו מאות בובות לכר הדשא לזכרו של יעקב פרנט, אוהד חיפה שמת ממחלת הסרטן שילדיו הנציחו את זכרו בפעילות קהילתית באמצעות עמותת "עיר הפועלים" — הבובות שנאספו חולקו לילדים במחלקה האונקולוגית בבתי החולים רמב"ם בחיפה ושיבא תל השומר. במקביל, העמותה מפעילה אקדמיה המונה 11 קבוצות ו־250 שחקנים. אשתקד יצאו שתי קבוצות — נוער ונערים א' — למחנה אימונים בבולגריה, כשאת עיקר ההוצאות מממנת העמותה. השנה יזכו שתי קבוצות נוספות לקיים מחנות אימונים טרום עונתיים בפולין ובגרמניה.

ומה קורה כשהאידיליה לא בשיאה והגיוס פחות מאסיבי? "הפגיעה היא בעיקר במוטיבציה, וככל שהעונה פחות מוצלחת יש פחות מתנדבים ופחות מתגייסים", אומרת יו"ר העמותה של הפועל קטמון, דפנה גולדשמידט־כהן, "אנחנו עובדים נורא נורא קשה כדי לא להוריד הילוך ומגייסים בכל שנה תקציב מאפס. אנחנו בני מזל שיש לנו שותפים נהדרים לדרך וזה ממש לא מובן מאליו. אנחנו לא קופצים מעל הפופיק והאחריות הכלכלית מאוד מחושבת, בטח כשקהילה גדולה כל כך הולכת אחרינו".

"כשאין גיוס מאסיבי זה משפיע על הקבוצה מבחינת הכוח והנראות, וכמובן גם מורלית וכלכלית", מוסיפה קארין חן, חברת הוועד המנהל של עמותת "עיר הפועלים" בשנתיים האחרונות, "המטרה היא שעיקר התקציב לא יגיע מספונסרים אלא מהאוהדים. בעונה שעברה שחקנים הגיעו אלינו בסכומים נמוכים יותר כי שמעו על הניהול הטוב שלנו ועל מסת האוהדים שתומכים בקבוצה מליגה א'. זה משמעותי מאוד".

הכוח הנשי בחיפה ובירושלים התייחס גם למטרות האדומות העתידיות, אשה אשה בקבוצתה. "המטרה היא לקיים קהילה אדומה, ספורטיבית ותחרותית בירושלים", אומרת גולדשמידט־כהן. "יש יעדים מקצועיים מצד אחד, כמו להעלות שחקני נוער לבוגרים — ואנחנו גאים בארבעה שהיו ראויים לכך ועשו את זה בעונה החולפת — אבל גם יעדי קהילה מצד שני, וצריך ללמוד לשלב אותם בסינרגיה".

"המטרה שלנו היא להצמיח דור אדום חדש, והמוטו הוא שאין ילד שרוצה לשחק כדורגל ולא יעשה זאת", מצטרפת חן. "לפני דברים כמו תחרותיות וניצחונות חשוב לנו להשריש ערכים של קבלת האחר ללא אלימות וללא גזענות, ללחוץ יד ליריבים ולדעת להפסיד בכבוד. אנו רוצים להמשיך לצמוח ולמשוך אוהדים, אבל חשוב להדגיש שכולנו אוהדי הפועל חיפה וקמנו במטרה לתת קרקע ובסיס ליום שאחרי יואב כץ. כשנוכל לקבל את הפועל חיפה במתכונת שאנחנו רוצים — 51% של האוהדים ו־49% בעלי ממון, נגיע עם יכולות ניהול ועוצמה קהילתית ונפעיל את הקבוצה".

כתבות מומלצות

סופה בחצי הכדור הדרומי

מחקר: התחזקות סופות שמדענים חזו ל-2080 מתממשת כעת

מארק צוקרברג

בין פייסבוק למדינה, אני מעדיף לחיות במדינה ושיסגרו את פייסבוק

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

Hand drawn pregnant woman belly, Vector sketch isolated on white background, Line art illustration

בניגוד לכל מה שדמיינתי, יש לי ילד אחד חי וכך זה יישאר

ביידן עם ראש ממשלת יפן, השבוע בטוקיו

שני אירועים דרמטיים קרו בטוקיו. העולם התרכז במה שפחות חשוב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"