האם קבוצת האוהדים המצליחה בישראל יכולה באמת לעלות לליגת העל?

אחרי שלושה מחזורים התבססה הפועל קטמון בפסגת הליגה הלאומית, וראשיה לא חוששים להצהיר על המטרה - עליית ליגה תוך ניפוץ תקרת הזכוכית של קבוצות האוהדים. האם זה באמת יכול לקרות, והאם הקבוצה תצליח לשמור על הצביון הייחודי שלה בדרך?

אור בוקר
אור בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שחקני הפועל קטמון מודים לקהל
שחקני הפועל קטמון מודים לקהל ברבע גמר גביע הטוטו. רוצים לעלות לליגה של הגדולות צילום: עמוד הפייסבוק של הפועל קטמון
אור בוקר
אור בוקר

שלושת הניצחונות הרצופים של הפועל קטמון מתחילת העונה וההתבססות בפסגת הלאומית גרמו לראשיה להאמין שבעונה הבאה תירשם היסטוריה, בדמות קבוצת אוהדים ראשונה בליגת העל. אם וכאשר, מדובר בניפוץ תקרת זכוכית עבור קבוצות שלצד רצון טבעי להצלחה מקצועית, קמו בראש ובראשונה למטרות קהילתיות, ובמלים פשוטות - עבור האוהדים שלהן.

במקרה של קטמון – ייסודה בקיץ 2007 נבע ממחאה חריפה של האוהדים והתנגדות להתנהלותם של בעלי הפועל ירושלים יוסי סאסי, המחזיק בתפקיד עד היום, לצד היו"ר דאז ויקטור יונה. בשנתיים האחרונות היתה קטמון קרובה מאוד לעלות ליגה כשהגיעה בעמדת זינוק מצוינת לבית העליון, אך כשלה פעם אחר פעם במאני טיים, מה שהעלה ספקות לגבי רצונם של ראשיה לעשות את קפיצת המדרגה לליגה של הגדולות.

"כולנו מאוד רוצים לעלות לליגת העל, שם מקומנו ואנחנו יודעים שזה יקרה", מבהיר חבר הוועד המנהל ודובר המועדון, ברק בן יעקב. "אין קבוצה שרוצה וצריכה את זה יותר מאיתנו. זה החלום והשאיפה של כולם וכל מי שיטען אחרת טועה ומטעה. התקווה היא שהמטרה תושג כבר השנה, אבל גם אם לא, זה יקרה בשנים הקרובות. זה לא סוד שיש תקרת זכוכית לקבוצות אוהדים ורואים את זה אצל קבוצות אחרות בארץ, שלא מצליחות להתרומם מעבר לליגה א'. ברור שאף פעם לא נעמיד תקציבים בסדר הגודל של באר שבע, מכבי תל אביב או מכבי חיפה, אבל בבוא היום נוכל בהחלט להעמיד תקציב ראוי לקבוצת אמצע טבלה בליגת העל".

בקטמון מדגישים שהפעילות הקהילתית הענפה של המועדון לא צפויה להיפגע כהוא זה גם במקרה שהקבוצה תמשיך לרוץ בצמרת ותשאף להתחזק משמעותית בינואר על מנת להגשים את חלום העלייה; בד בבד הם מציינים שם כי במהלך הקיץ הספונסרים של הקבוצה זיהו ככל הנראה את העתיד לבוא והשקיעו סכומים גדולים יותר מן המתוכנן. "ככל שהתקדם הקיץ, גם הספונסרים הבינו שיש כאן הזדמנות גדולה לעלות ונתנו קצת יותר", מאשר בן יעקב. "לעולם לא ניגע בתקציב המיועד לפעילות חברתית, אבל ברור שכל כסף 'חדש' שמגיע - מספונסרים, תורמים או הכנסות מגביע הטוטו ומכירת כרטיסים - יופנה לקבוצה הבוגרת. בסופו של דבר היא חוד החנית של המועדון, שהציב לעצמו יעד להקים קבוצה אדומה וחזקה בירושלים".

קצת מספרים: תקציב השחקנים של קטמון הוא למעלה מ-3 מיליון שקלים. התקציב הכולל הוא כ-10 מיליון שקלים, בכלל זה צוות מקצועי וכאלף ילדים וילדות, נערים, נערות, גברים ונשים הנוטלים חלק בפעילויות מקצועיות וחברתיות מגוונות - בהם 250 שחקנים במחלקת הנוער, 100 שחקניות במחלקת הנערות ו-300 שחקנים בבית הספר לכדורגל של האגודה.

פרויקט הדגל של קטמון הוא ליגת השכונות, המתקיימת זו השנה השמינית וכוללת 44 קבוצות מלמעלה מ-30 בתי ספר ברחבי ירושלים, בכתות ג' עד ח'. הילדים עורכים אימון שבועי עם מאמן בתוך בית הספר וזוכים בנוסף למרכז למידה שבועי המותאם לצורכי המוסד הלימודי. אחת לחודש נפגשות כל הקבוצות לטורניר חגיגי במגרש "קשת" בקטמונים. הטורנירים מתנהלים ללא שופטים, מתוך רצון שהפתרונות לקונפליקטים במשחק יגיעו מהילדים עצמם, על פי עיקרון ה"פייר-פליי". מיזם מבורך נוסף הוא ליגת נשים בת שש קבוצות עירוניות לנשים בגילאי 65-18, המתאמנות אחת לשבוע ומקיימות טורניר ביניהן אחת לחודש וחצי. פעילות משמעותית נוספת במסגרת חברתית-קהילתית נקראת "אחד על אחד": קבוצות מיישובי קו התפר דוגמת בית צפפא וקטמונים זוכות ללימודי "שפת כדורגל" - את היהודים מלמדים ערבית ואת הערבים עברית - ולאחר מכן מערבבים את הקבוצות ומקיימים משחקים בשתי השפות.

תהליך הגיוס לעמותה מתבצע על ידי צוות ייעודי הנקרא "לשכת גיוס". 26 חברי הצוות פועלים בכל האמצעים העומדים לרשותם - מפניות אישיות, דרך טלפונים ועד מיילים, על מנת לגייס כמות גדולה ככל הניתן. בנוסף, קיים גם אתר ייעודי להצטרפות לעמותה ולרשות חבריה מאגר מסודר בו מתועד כל חבר שהצטרף או חידש חברות בעשור האחרון. חברות בעמותה עולה 1,200 שקלים, לצד הנחות לחיילים, סטודנטים, נכים ופנסיונרים, ומנוי זהב במחיר גבוה יותר שכולל גם תרומה לפעילות הקהילתית של קטמון. החברות בעמותה כוללת מנוי למשחקי הקבוצה, וגם זכות הצבעה למוסדותיה. בשיאה, עם העלייה לליגה הלאומית, מנתה הקבוצה אלף חברי עמותה. היום, אגב, חברים בה רק 750.

"בניגוד לעונות קודמות שבהן היתה בליגה הלאומית לפחות קבוצה אחת שהיא מעל הליגה כמו הפועל תל אביב או מכבי נתניה, העונה מרבית הקבוצות שוות ברמתן, ולכן יש לנו סיכוי טוב לעלות", מעריך תומר ענתבי, אוהד קטמון מיום היווסדה. "יש לנו קבוצה חזקה ואנו מאמינים בה, אבל יחד עם זאת חשוב שנשמור על צניעות ונישאר מאוחדים גם בתקופות פחות טובות, כי הליגה הלאומית בלתי צפויה והדרך לליגת העל עוד ארוכה ומייגעת".

אוהדי הפועל קטמון במשחק מול הפועל רובי שפירא חיפה. "חשוב שנשמור על צניעות ונישאר מאוחדים"צילום: רמי שלוש

ומה בכל זאת השתנה העונה, ה-12 במספר בתולדות קטמון, ששלב הצהרת הכוונות הגיע בשלב כה מוקדם? "הדבר היחיד ששונה השנה הוא בעיקר התוצאות, יחד עם העלייה לגמר גביע הטוטו", מוסיף בחיוך בן יעקב. "יש כאן קבוצה איכותית ורצינית עם צעירים שרעבים להצלחה. אנחנו לא הפועל תל אביב או מכבי נתניה, אבל כן מבינים שאנחנו פייבוריטים ובולטים. קטמון תשחק בליגת העל במהרה בימינו".

הערב (19:00) תתארח קטמון בעכו במטרה לשמור על מאזן מושלם גם בתום המחזור הרביעי. בשלישי הבא (19:45, אצטדיון רמת גן) היא תפגוש את הפועל מרמורק לגמר גביע הטוטו של הליגה הלאומית, בתקווה לזכות בתואר ראשון בתולדותיה. אם היכולת המשכנעת וקצב צבירת הנקודות המרשים יימשכו, עשויים בקטמון לגלות בתום העונה שהוא לא האחרון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ