ניצחון ראשון בעידן חוגג: 2-3 מלהיב לבית"ר ירושלים על סכנין

מחזור 4 בליגת העל: ורד, אינברום וטיירה העניקו לירושלמים ניצחון ראשון בעידן הבעלים החדש, על חשבון האקס בני בן זקן. גדיר ואקפביו כבשו לאורחים. באר שבע עדיין ללא ניצחון אחרי 0-0 ביתי מול בני יהודה, חדרה נצמדה לפסגה אחרי 0-2 על הפועל חיפה

אור בוקר
ספורט הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידן ורד
עידן ורד מאושר, הערב בטדיצילום: שרון בוקוב
אור בוקר
ספורט הארץ

טבילת האש הרשמית של משה חוגג במלחמתו בגזענות ביציעי טדי מול קבוצה ערבית הסתיימה הערב (שני) בהצלחה. הבעלים בחר בעמדה סופר אסטרטגית לצפייה בהתמודדות בין בית"ר ירושלים לבני סכנין, כשהתמקם עם בנו על הברזלים ביציע המזרחי, סמוך לאנשים החזקים בארגון האוהדים "לה פמיליה". פעם אחת, בדקה ה-51, בחן את תגובתם לשער השוויון הזמני של מוחמד גדיר אחרי דאבל פס נהדר עם שלומי אזולאי, ולשמחתו קיבל שירי עידוד במקום קללות גזעניות, חרף תנועת השתקה ליציע שביצע הכובש. בכלל, מופע העידוד של 18 אלף הצהובים היה טוב בהרבה מהיכולת של קבוצתם על כר הדשא, אבל הניצחון הראשון העונה - 2-3 על היריבה המושבעת - ישכיח כליל את הנתון הזה.

סכנין שכבה על השער של בית"ר מהפתיחה ואיימה פעם אחר פעם להעמיד למבחן את הרפרטואר המוכר של יושבי המזרחי, אבל מי שצלחו את המבחנים היו דודו גורש בהצלה גדולה מבעיטה של שלומי אזולאי (החמיץ ללא הרף) ודן איינבינדר שגלש ברגע האחרון ומנע שער בטוח מג'אבר עטאא. עוד לפני השריקה הצהובים ביציע שמרו על איפוק מרשים ולא הגיבו לעידוד וההקנטות של אלף אוהדי סכנין, שלא כיבדו את שירת ההמנון הלאומי.

בהזדמנות הראשונה שלה מצאה בית"ר את הרשת בדקה ה-13. אור אינברום העביר רוחב משמאל ועידן ורד הקדים את אמיר נסאר ונגח בעוצמה. מחמוד קנדיל כמעט הצליח להציל, אך הכדור חדר פנימה מתחת לבטנו, 0-1 לבית"ר בהפסקה. שתי דקות אחרי שאזולאי הוסיף עוד החמצה לאוסף עם כדור למשקוף הגיע השער של גדיר. האורחת המשיכה לתקוף אבל בדיוק כשביציע חששו מהתלהטות יצרים אופציונלית, הגיע אור אינברום בדקה ה-59 ועם פצצה קטלנית מחוץ לרחבה היישר לפינה החזיר לבית"ר את היתרון והרים את טדי באוויר, 1-2. איינבינדר (משקוף) ויאקוב סילבסטר (בעיטה נוראית מ-5 מליציע) עוד שמרו על מתח, אבל המבצע האישי ושער הבכורה בצהוב של אפונסו טיירה (80) רוקן את היציע האדום והוביל לשירה רבתי בפול ווליום של "שבחי ירושלים", כשברקע עשרות דכלי ישראל ביציע.

אור אינברום (משמאל) מול עלי עותמאן, הערבצילום: שרון בוקוב

גם השער המצמק של המחליף ג'ורג' אקפביו שתי דקות לסיום לא שינה את התמונה או הפזמון. דגל הפריסה המרשים של הענק הירוק, ששינה את גווניו לצהוב לצד סמל המנורה על חזהו, הזכיר לכולם שלמרות האיחור אופנתי, בית"ר ירושלים סוף סוף הגיעה לליגה.

דקה 1 - השופט איתן שמואלביץ' מוציא את המשחק בטדי לדרך.

דקה 3 - ראדי מגביה כדור קרן, שמגיע לפלאח בתוך הרחבה, אך הבלם לא מצליח להבקיע.

דקה 5 - הפתיחה הנהדרת של סכנין נמשכת. מוגרבי פורץ מצוין מימין ומעביר רוחב, אזולאי בועט מ-5 מ', אך גורש הודף.

שחקני בית"ר חוגגים עם עידן ורד את ה-0-1, הערבצילום: שרון בוקוב

דקה 7 - עוד הזדמנות גדולה לאזולאי. סכנין חוטפת כדור במרכז המגרש, גדיר מכניס לאזולאי בתוך הרחבה, אך החלוץ בועט חלש וברשלנות לידיים של גורש.

דקה 8 - קצב מצוין בפתיחת המשחק. עידן ורד דוהר כ-20 מ' עם הכדור, חותך לאמצע ובועט חזק ושטוח, קנדיל קולט.

מוחמד גדיר את ה-1-1 של סכנין עם סרי פלאח, הערב בטדיצילום: שרון בוקוב

דקה 10 - מוגרבי ממשיך להביך את הגנת בית"ר, מהתל בשחקני ההגנה ובועט מחוץ לרחבה, אך הכדור הולך ליד הקורה.

דקה 13 - שער! 0-1 לבית"ר ירושלים! אינברום מקבל כדור באגף שמאל ומעביר רוחב בחצי גובה, ורד מקדים את הגנת סכנין ונוגח חזק ופנימה. קנדיל, שהגיע לכדור, לא הצליח להדוף אותו ולמנוע את חדירתו פנימה. הקהל בטדי חוגג.

דקה 16 - קלאודמיר מגביה כדור חופשי לתוך הרחבה, עטאא מגיע ראשון, אבל מעמדה פנויה לגמרי בועט החוצה.

אור אינברום חוגג את השני של בית"ר, הערבצילום: שרון בוקוב

דקה 21 - סכנין ממשיכה להחמיץ. אזולאי מוסר למוגרבי, שנכנס לרחבה ומזווית קצת קשה בועט, גורש הודף היטב.

דקה 45 - האורחים ללא ספק נראים טוב יותר וראויים לשער. לאחר ערבובייה ברחבה הכדור מגיע לעטאא שבועט חזק ושטוח, אך רגע לפני שהכדור חודר פנימה, איינבינדר מציל מהקו ומשאיר את קבוצתו ביתרון.

דקה 50 - סכנין מתחילה את המחצית השנייה בדיוק מאיפה שעצרה בראשונה. עותמאן מוסר לאזולאי בתוך הרחבה, והחלוץ בועט חזק, אך הכדור פוגע בחלק העליון של המשקוף והולך מעל השער. חלוץ סכנין יכול היה להיות כבר לפחות עם שני שערים.

דקה 51 - שער! סכנין משווה ל-1-1! האורחת באה על שכרה. ראדי מוסר לגדיר, שמבצע דאבל פס עם אזולאי, מקבל ממנו הקפצה נפלאה בתוך הרחבה, ולבד מול גורש מגלגל פנימה. שוויון מוצדק בטדי

משה חוגג מתעד את חגיגות הניצחון, הערבצילום: שרון בוקוב

דקה 60 - שער! בית"ר עולה ל-1-2! ורד מוסר כדור עומק על פני כ-30 מ', אינברום משתלט עליו נפלא, עובר את עותמאן ובועט כדור חזק, שפוגע בבלם סכנין וחודר פנימה. הירושלמים חוזרים להוביל.

דקה 65 - איינבינדר בועט בנגיעה מ-20 מ', הכדור פוגע במשקוף

דקה 78 - פריצה מצוינת של ורד משמאל, מעביר רוחב מצוין, וסילבסטרה, לבד מ-5 מ', בועט גבוה גבוה מעל השער. החמצה גדולה של חלוץ בית"ר

דקה 80 - שער! 1-3 לבית"ר! טיירה מקבל כדור במרכז המגרש ויוצא לסלאלום נהדר דרך האמצע, מנער מעליו את כל מי שעומד בדרכו, ומול קנדיל מגלגל לפינה ופנימה. שער גדול לשחקן הרכש מקרית שמונה.

דקה 87 - שער! סכנין מצמקת ל-3-2! מוגרבי מנסה לבעוט מתוך הרחבה, אך הכדור פוגע בשחקן הגנה ומגיע למחליף אקפביו, שמקרוב ובעט לרשת, סכנין לא מרימה ידיים.

הרכבים: בית"ר ירושלים: דודו גורש, דוד קלטינס, טל בן חיים, טל כחילה, שמואל שיימן, אופיר קריאף, אפונסו טיירה, דן איינבינדר (89, לירוי צעירי), אור אינברום (92, עוז ראלי), יאקוב סילבסטר (89, ערן לוי), עידן ורד.

בני סכנין: מחמוד קנדיל, עלי עותמאן, אלבן פנישי, סרי פלאח, אמיר נסאר, מהראן ראדי, קלאודמיר פריירה (71, מוחמד כליבאת), עטאא ג'אבר (65, חאלד חלאילה), מוחמד גדיר (78, ג'ורג' אקפביו), שלומי אזולאי, פיראס מוגרבי.

צמרת הטבלה:
1. מכבי תל אביב (הפרש שערים: 3-9) 10 נק'
2. הפועל חדרה (2-6) 10 נק'
3. מכבי פתח תקוה (5-9) 8 נק'
4. מ.ס אשדוד (3-3) 7 נק'

הפועל באר שבע - בני יהודה 0-0
בפיגור של שמונה נקודות ממכבי תל אביב ועם דיא סבע בהופעת בכורה בהרכב, הפועל באר שבע פגשה את בני יהודה בניסיון להשיג ניצחון ראשון העונה. ההזדמנות הטובה ביותר של באר שבע במחצית הראשונה הגיעה בדקה העשירית, אבל דולב חזיזה הקריב את ראשו ועצר מהקו את הבעיטה החזקה של ג'ון אוגו. עם או בלי קשר, זה היה האות לשינוי מערך בבאר שבע, שעברה לשחק עם שלושה בלמים כאשר חן עזרא ומיחאי קורהוט (שחזר אחרי שמונה חודשים וחצי) מאיישים את האגפים. זה לא יהיה השינוי האחרון.

נייג'ל האסלביינק (באדום) הולך לאיבוד מול הגנת בני יהודה, הערבצילום: אילן אסייג

להבדיל מעזרא שתמך בהתקפה, קורהוט נראה מנותק מהנעשה על המגרש, ובדקה ה-38 הוחלף בניב זריהן ההתקפי יותר, שלתפישתו של ברק בכר הלם יותר את הצורה שביקש לקבוצה שלו. כוונות לחוד ומציאות לחוד – בפועל מה שהתקבל הוא בעיקר כאוס. עם או בלי קשר, האלופה שלטה בכדור כמעט לחלוטין אך לא הגיעה למספיק מצבים מסוכנים. סבע היה מעורב במשחק אך לא מדויק מספיק, בעוד על נייג'ל האסלביינק, שתפקד כחלוץ, אי אפשר לומר אפילו את זה.

דווקא בני יהודה, שפתחה עם שלושה בלמים ושאפה למתפרצות, הגיעה למצב הטוב ביותר במחצית הראשונה. הגבהה נהדרת של שי קונסטנטין מצאה את ירדן שועה שהסתנן בין חאתם עאבד אלחמיד ובן ביטון, אבל החלוץ הצעיר פספס את המסגרת.

המחצית השנייה היתה ברדק אחד גדול, כשבאר שבע הולכת ומתבלגנת עם כל דקה שחולפת ולא מוצאת את הדרך לפרוץ את ההגנה של בני יהודה. השינוי הקיצוני ביותר ארע בדקה ה-67, אז החליף מרואן קבהא את סבע ובאר שבע חזרה לשחק במערך של ארבעה שחקני הגנה, כשאלחמיד מתופקד לראשונה בחייו כמגן שמאלי – השישי של באר שבע מתחילת העונה והרביעי רק במשחק הזה. כמו במחצית הראשונה, גם הפעם זה לא עזר, כששוב את ההחמצה הגדולה רשמה בני יהודה, עת יובל אשכנזי נעצר מקרוב אצל אריאל הרוש.

זריהן, שכבר הספיק לעבור לאגף ימין, פרץ לרחבה ומסר נהדר להאסלביינק, אך זה בעט תוך כדי סיבוב והחמיץ את המסגרת מחמישה מטרים. זו היתה הדקה ה-82 וההמשך לא יהיה טוב יותר, כשגם כניסתו של בן שהר, אחרי חימום בן 35 דקות, לא סייעה להתקפה. 0-0 בסיום ומשחק רביעי ללא ניצחון לבאר שבע, שרחוקה כבר שבע נקודות ממכבי תל אביב.

מאור מליקסון, הערב. הפועל באר שבע עדיין ללא ניצחון העונהצילום: אילן אסייג

הפועל חדרה - הפועל חיפה 0-2
דברים רבים עברו על הפועל חיפה במהלך החג, ולא לטובה. ללא שון גולדברג וחן דילמוני הפצועים נותרה הקבוצה ללא מגן שמאלי, בעיה שניר קלינגר ניסה לפתור עם הסטתו של דור מלול מאגף ימין, שם הוצב גיא משפתי. אם לא די בכך, גבריאל תאמאש הוצא מההרכב ברגע האחרון ואת מקומו במרכז ההגנה תפס ריקי מיטרבסקי. עם חלק אחורי שכולל יותר פשרות מבחירות חופשיות היא פגשה בהפועל חדרה, שביצעה בעצמה שינוי בהרכב עם הגיעה לאצטדיון – מוחמד אבו פאני החולה לא עבר מבחן כשירות והוחלף באליאל פרץ שהגיע בהשאלה ממכבי תל אביב.

חדרה פתחה את המשחק בהתלהבות גדולה ואם לוסיו היה חד יותר היתה עולה ליתרון כבר אחרי שתי דקות. הפועל חיפה נכנסה למשחק בקצב שלה, ומשזה קרה בסביבות הדקה ה-15 היתה רק קבוצה אחת על המגרש. לצערה, ההגנה של חדרה לא התקשתה עם הבעיטה של ניסו קפילוטו או כדור הרוחב של נס זמיר, כשגם ניסיונות נוספים של גילי ורמוט ומקסים פלקושצ'נקו נעצרו אצל אוסטין אג'ידה. איום נוסף של האחרון מ-17 מטרים פספס במעט את המסגרת ועורר את חמתם של בן אז'ובל וזמיר, שהיו חופשיים לגמרי בקרבת השער. פלקושצ'נקו סגר מחצית ראשונה עם חמישה איומים על השער, כל אחד מהם מדויק פחות מקודמו.

אוסטין אג'ידה בטירוף. חדרה צמודה לפסגה עם 10 נקודותצילום: ניר קידר

המחצית השנייה כבר היתה שייכת לחדרה, שידעה מתי לשלוט ומתי להסתגר בתקווה לצאת למתפרצות. עלי חטיב ופרדי פלומיין חייבו את ארנסטס שטקוס להתמתח, ומנגד אלי אלבז הצליח לפספס את המסגרת מארבעה מטרים בדקה ה-86. אם דינו של מי שלא מבקיע לספוג, אז אין יותר "לא מבקיע" מההחמצה של אלבז. העונש מן העבר השני לא איחר להגיע – פלומיין איתר את לוסיו בתוך הרחבה וזה בעט נהדר לקורה הקרובה ופנימה, 0-1 לחדרה שנדבקת למכבי תל אביב בצמרת הטבלה. בדקה ה-90 הוסיף לוסיו בישול לחסן אבו זייד, שהבטיח שלחדרה יהיו כשליש מסך הנקודות הדרושות כדי להישאר בליגה כבר אחרי ארבעה מחזורים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ