"לא ידוע האם ומתי הליגה תחזור": יו"ר ההתאחדות על השבתת הכדורגל הישראלי

אורן חסון התייחס במסיבת עיתונאים וירטואלית למשבר בכדורגל הישראלי בעקבות התפרצות נגיף הקורונה

עירד צפריר - צרובה
עירד צפריר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חסון. "ככל שתהיה דחייה ארוכה של הליגות, היכולת לנסות להשלים את הפער תהיה קשה יותר"
חסון. "ככל שתהיה דחייה ארוכה של הליגות, היכולת לנסות להשלים את הפער תהיה קשה יותר"צילום: ההתאחדות לכדורגל
עירד צפריר - צרובה
עירד צפריר

יו"ר ההתאחדות לכדורגל אורן חסון התייחס היום (ראשון) בהרחבה למשבר שעובר הכדורגל הישראלי בעקבות מגפת הקורונה. "כולנו מבינים שאנחנו בעיצומו של מגה משבר בסדר גודל עולמי שהשלכותיו הכלכליות והספורטיביות לא ידועות", אמר חסון במסיבת עיתונאים שהתקיימה באמצעות האינטרנט. "עד יום חמישי המצב היה לוט בערפל, כרגע כמעט כל הליגות באירופה נעצרו והשאלה היא מתי הן יתחדשו".

ביום שלישי תתקיים ישיבה וידאו של אופ"א בהשתתפותו של חסון ובה אמורים נציגי המדינות השונות להצביע ולקבל החלטות, כולל לגבי האם לקיים את משחקי הפלייאוף על עלייה ליורו 2020 ואת הטורניר עצמו שיועד להיפתח ב-12 ביוני. חסון הבהיר כי טרם התקבל מידע לגבי דחיית משחק הפלייאוף של הנבחרת מול סקוטלנד שתוכנן ל-26 במרס: "אני מעריך בסבירות לא קטנה שמועד המשחק ישתנה אבל טרם ידוע למתי".

"ככל שתהיה דחייה ארוכה של הליגות, היכולת לנסות להשלים את הפער תהיה קשה יותר", הוסיף חסון. "אנחנו ניכנס לתנאי מזג אוויר אחרים ולפגרת קיץ והבחנה בין עונה לעונה. בשלב זה אף אחד לא יודע מה יהיה, אבל לא ניתן לגלגל את טורניר היורו בחודש ימים. יתכן שהוא ידחה לאמצע העונה הבאה או לקיץ הבא ויש אפשרות גם שיבוטל לחלוטין".

אורן חסון ויורם באומן. "כרגע לא ברור אם יתקיים משחק או לא"צילום: שרון בוקוב

לגבי המשך הפעילות בישראל והכרעות לגבי עולות, יורדות, אלופה ונציגות באירופה, אמר חסון: "אנחנו לא יודעים אם ומתי נחזור, זו מגפה קשה אבל כולנו מאמינים ומקווים שבמוקדם או במוקדם פחות נתכנס מחדש. אנחנו חלק מהממשלה בשם פיפ"א ואופ"א, ובעונה רגילה כל הליגות צריכות להסתיים עד סוף מאי כדי שכל הקבוצות יירשמו לטורנירים האירופיים. אני לא חושב שתתקבל החלטה באופ"א לסיים את ליגות כבר עכשיו. ככל שיוחלט ביום שלישי שהמועד נדחה עד סוף יוני או יולי זה יאפשר לכל הליגות להשלים את העונה הסדירה ואולי להיכנס לעונה מקוצרת בעונה העוקבת. היינו רוצים לעשות כל מאמץ אפשרי כדי לסיים את העונה, להיכנס למתווה מזורז של משחקים פעמיים בשבוע ולהדביק את הפער כמה שיותר מהר. יש השלכות כלכליות שנצטרך לעמוד אבל שאיפתנו היא לסיים את העונה כדי שתהיה מינימום פגיעה ספורטיבית. האינטרס של אופ"א הוא שכל הליגות יסיימו בצורה ספורטיבית וכך יוכרע מי ישתתף בטורנירים האירופיים".

חסון סירב להתייחס לאפשרות של הקפאת ירידות. "אני רואה ושומע כל מיני רעיונות, נציגי קבוצות שמתבטאים, אבל אף אחד לא יודע מתי נחזור לשחק ומה האפשרויות שיעמדו לפנינו".

חסון נשאל על החששות של שחקני הכדורגל לגבי הקפאת שכרם. "יש קבוצות ששוקלות להוציא שחקנים לחל"ת אבל כל קבוצה מחליטה על עצמה. תהיה פגיעה קשה בכל הכדורגל הישראלי והעולמי, אבל כדי לא להיכנס להיסטריה צריך להבין את היקף הנזק ואז את ההשלכות. אין פה מדיניות אחידה, בעלי קבוצות נפגעים בסכומים אדירים, אנחנו בקשר רציף עם משרד האוצר והספורט כדי לעמוד את הנזקים ולקבל סיוע מהמדינה".

עוד אחת מהסוגיות המעניינות בפתחה של ההתאחדות היא החוזה של אנדי הרצוג אשר מסתיים בסוף החודש הנוכחי, והארכתו היתה מותנית בעליית הנבחרת ליורו. "אנחנו קשורים איתו בהסכם ומעוניינים שהוא יאמן את הנבחרת ככל שיתקיים משחק הפלייאוף, אבל ברור שאם יתברר שהמשחק יתקיים בעוד פרק זמן ארוך נצטרך לתת את הדעת גם על הארכת ההסכם של אנדי הרצוג".

חסון התייחס גם למכתב שהגיע מפיפ"א המאפשר לקבוצות לסרב לשחרר שחקנים למשחקים בינלאומיים. "קיבלנו אישור כזה מפיפ"א", אישר חסון. "היא מותירה את שיקול הדעת בידי הקבוצה והשחקן".

יו"ר ההתאחדות סיפר גם על סוף השבוע הדרמטי עם ביטול הליגות כמו מגדל קלפים, תחילה הליגות הנמוכות ולאחר מכן גם ליגות הנוער והילדים והליגות המקצועניות. "רצינו לשמור על שגרה עד כמה שאפשר, שילדים יצאו החוצה וישחקו כדורגל כל עוד המגבלות הבריאותיות מאפשרות. נקפו השעות וראינו איך רוה"מ מופיע כל ערב וההחלטות משתנות אפילו באותו ערב. רצינו לשמור על שגרה אפילו עם מגבלה של 100 איש, ואז שמענו על הורים שפוחדים לשלוח את הילדים, היינו קשובים למועדונים ולכן ההחלטות התקבלו בהדרגה".

חסון, אשר נמצא כמו רבים מראשי ההתאחדות בבידוד, לאחר שחזר מכנס של אופ"א בחו"ל סיפר גם על מצבו האישי: "אני בבידוד אבל עובד כמעט מסביב לשעון, גם עם משרד הספורט והאוצר. אני נראה ומרגיש מצוין, מקווה שתוך יומיים אוכל לחזור לעבוד כרגיל. יש אתגרים ולומדים לעשות דברים חדשים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ