מכבי תל אביב העפילה לליגת האלופות

תיקו 1-1 (שער של ערן זהבי) הספיק לאלופה כדי להדיח את פ.צ. באזל ולהגיע למפעל הבכיר ביבשת בפעם השנייה בתולדותיה. יוקאנוביץ': "יום גדול לכדורגל הישראלי"

דור בלך
דור בלך

רק לפני חודש מכבי ת"א כבר הוספדה, נקברה וכוסתה בעפר. שבעים, ג'ורדי איבד את זה, יוקאנוביץ' לא מתאים, טובים רק לרמה המקומית — כל זה בגלל מעידה מול היברניאנס. הערב (שלישי), מתי שלרוב אמור להיות טקס גילוי המצבה, הגיעה מכבי לגומלין מול באזל כמו כלה ביום חתונתה, רק ללא הבדיחה השחוקה. 13 אלף צהובים ביציע, חייטים שכבר לקחו מידות לקראת העפלה לליגת האלופות ואוהדים שמקווים שהמשחק האטרקטיבי בחוץ יפול על החגים. כבר היום היה יום חג בצהוב, שהמשחק אולי רק מפריע לו. וכמה שמתאים לקבוצה ישראלית, בעיקר כזו שחושבת שהיא אירופית, ליפול דווקא פה.

ההספדים כבר שככו, השבחים מקיר אל קיר, ומכבי כבר מוכתרת כאירופית לכל דבר. אבל אז, עם תחילת המשחק, אלופי ישראל מבצעים טעות ישראלית קלאסית. נלחצים לאחור, מחלקים מצבים נייחים וסופגים מבעיטה חופשית.

ואז הוכיחה מכבי שהיא דווקא כן אירופית. זה לא רק חוסר הלחץ, זה אפילו לא רק שינוי ההילוך המהיר. מי אם לא ערן זהבי, בנגיעתו השנייה בכדור, הצליח לנער את וולטר סמואל, אלוף אירופה ועולם לקבוצות בדימוס, ובדקה ה־24 להחזיר את מכבי לאירופה. "אין ספק שזהבי הוא המוציא לפועל שלנו עם הכריזמה והרעב שלו. הוא מושא ההערצה של כל אחד מאתנו"‎, יגדיר זאת גל אלברמן בסיום.

מכאן והלאה, מכבי הוכיחה חד משמעית שהיא קבוצה אירופית לכל דבר. בניגוד לציפיות של ישראלים רבים, קבוצה אירופית היא לאו דווקא ברצלונה או סן ז'רמן. קבוצה אירופית שמתאימה למידות של מכבי היא קבוצה כמו, ובכן, באזל. שאמנם הגיעה פצועה וחבולה, אבל עדיין עדיפה על הצהובים בכל יום נתון. רק שהיא נפלה למלכודת שהיא עצמה הניחה לקבוצות גדולות ממנה כל כך הרבה פעמים בליגת האלופות.

מכבי שיחקה על תוצאה, ועשתה את זה מושלם. החלטות נכונות של שחקנים, סגירה נכונה של כל הקבוצה, ניהול משחק מדויק של יוקאנוביץ', והבנה שאולי בארץ היא אימפריה, אבל באירופה היא צריכה להחליף פאזה. "אני גאה מאוד בבחורים שלי, דרוש לכך אופי נהדר", אמר יוקאנוביץ', "זה יום גדול לכדורגל הישראלי".

במשך יתר 66 הדקות מכבי כמעט לא תקפה, אלא בעיקר העבירה זמן בחוכמה ומנעה מבאזל להגיע למצב של ממש, מלבד מתנות קטנות שחילק חואן פאבלו. אבל המזל, אתם יודעים, הולך עם הטובים. ומכבי אמש היתה הטובה, היתה אירופית, והצטרפה בצדק למשפחת העמים בשלב הבתים.

בהגרלת שלב הבתים שתתקיים מחר אחר הצהריים במונאקו, תיכלל מכבי תל אביב בקבוצת הדרוג הרביעית של ליגת האלופות.

עדכונים

דקה 80

קולינאס יוצא רע מאוד מחוץ לשער, זופי מנסה להקשית מעליו מזווית קשה, אך השוער חוזר בזמן והודף לקרן.

דקה 61

דקות טובות של באזל, גם אם היא לא מצליחה להגיע למצבים. הפעם זה זופי, שמגביה שהגנת מכבי מרחיקה ישר למוחמד אלנני, שבועט מהאוויר החוצה. 

דקה 50

בעיטה חופשית למכבי, אלכסונית מהרחבה. ריקן מחפש את בן חיים, אך מוצא דווקא את הראש של אמבולו.

דקה 42

קרן משמאל לבאזל. זופי מגביהה לרחבה סמואל עולה מעל אלברמן ונוגח היטב, קולינאס הודף מעל המשקוף. קרן נוספת.

דקה 24: 1-1

ערן זהבי, נו מה. מסירה נהדרת של מיטרוביץ' מוצאת את הקפטן ברחבה, שגובר על וולטר סמואל, ובבעיטה הראשונה של מכבי למסגרת זה נגמר בשער.

דקה 16

זו היתה יכולה להיות ההזדמנות הראשונה של מכבי, אבל טל בן חיים המשיך לרוץ באגף ימין, לרוץ ולרוץ, עד שנגמר המגרש לפני שיבעט או ימסור.

דקה 13

אמבולו דוהר מימין עובר אחד, עובר שני, מוסר כדור אלכסוני לקאלה, שבנגיעה בועט חזק למסגרת, אך קולינאס הודף.

דקה 11: 0-1 לבאזל

בעיטה חופשית נוסף לאורחת, הפעם כ-20 מטרים מהשער. זופי שוב האיש מאחורי הכדור - אך הפעם הוא מדייק בבעיטה חזקה שהולכת לקורה הימנית ופנימה.

הרכבים

מכבי תל אביב: חואן פאבלו קולינאס, יובל שפונגין, טל בן חיים, איתן טיבי, עומרי בן הרוש, טל בן חיים (דור מיכה, 83), גל אלברמן, ניקולה מיטרוביץ', נוסא איגייבור (דור פרץ, 70), אבי ריקן, ערן זהבי

פ.צ. באזל: תומאש ואצליק, מיכאל לאנג, מארק סוכי, וולטר סמואל, בהראנג ספארי, דוידה קאלה, טאולנט ג'אקה, מוחמד אלנני (שלזקן גאשי, 76), בירקיר ביארנסון (ז'אן-פול בוטיוס, 68), לוקה זופי, בריל אמבולו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ