מכבי תל אביב כבשה שער בכורה, אבל הפסידה לפורטו

הצהובים שוב הפסידו ונותרו ללא נקודות בתום ארבעה משחקים בליגת האלופות. ערן זהבי ניחם את האוהדים עם שער ראשון במפעל ב-3-1 מול הפורטוגלים

דור בלך
ערן זהבי מול איקר קסיאס
דור בלך

עם המון רוח לחימה, ובעיקר המון רוח, קיוו במכבי תל אביב להשיג נקודות ראשונות בשלב הבתים של ליגת האלופות. האובך נתן מראה שונה לאוויר באיצטדיון בחיפה, והרוחות החזקות השרו תחושה סוערת לפיה הכל אפשרי מול פורטו.

ההתחלה באמת היתה מבטיחה. כבר בדקה השנייה מצא ערן זהבי את טל בן חיים ברחבה. החלוץ הסתובב ושחרר כדור מסוכן, שפגש ברשת החיצונית. בדקה ה־15 בחן בן חיים את קאסיאס, שהדף לקרן. אלא שכבר בדקה ה־19 הבהירו האורחים כי הם אינם תלויים במזג האוויר; טייו ניצל חוסר תיאום ברחבה והכניע את ראיקוביץ', שתפס אוויר. עד סיום המחצית נתן השוער עוד מספר מתנות, שלא נוצלו על ידי שחקני פורטו.

במחצית השנייה העיף סלבישה יוקאנוביץ' את תוכנית המשחק המקורית ועבר למערך התקפי יותר, עם בן בסט ומיטרוביץ'. בפורטו לא התרגשו, וכבר בדקה ה־50 מקסי לופס מצא את אנדרה אנדרה ברחבה. האחרון ניצל חוסר עירנות של טיבי כדי לכבוש.

מכאן והלאה המשחק עבר למתכונת בה מכבי מוכנה לעשות הכל כדי לכבוש ולהעיף לכל הרוחות את הקוף מהגב. זהבי יכול היה לכבוש פעמיים תוך שתי דקות (55 ו־57), וגם עשה הכל נכון, אך נעצר אצל קאסיאס. במקביל הגיעה פורטו לאינספור מצבים טובים, חלקם הודות למתנות שראיקוביץ' הקפיד לחלק מדי כמה דקות, אך הרוח וחוסר המזל מנעו ממנה לכבוש.

בדקה ה־74 הגיע הרגע של מכבי, בו הרוח ניצחה את החומר. השופט היווני כנראה ריחם עליה והמציא פנדל בדקה ה־74. אלפי פלאפונים עברו למצב הסרטה, כאילו מדובר בדו־קרב פנדלים בגמר גביע העולם. זהבי, מצדו, עמד במתח ועשה את שלו. החגיגות באיצטדיון הזכירו יותר שער ניצחון בגמר ליגת האלופות, ופחות שער מצמק בפנדל.

"היו לנו היום יותר הזדמנויות משאר המשחקים", סיכם יוקאנוביץ', "במחצית השנייה שיחקנו טוב יותר".

עדכונים

דקה 75: 1-3 לפורטו

השופט היווני מדמיין את מקסי פריירה מכשיל את זהבי ברחבה. הקפטן מתייצב על הנקודה - ומבקיע את הראשון של הצהובים באלופות.

דקה 72: 0-3 לפורטו

מיגל לאיון מבקיע את השלישי, וכנראה הקל ביותר הערב. טייו מוסר למקסיקאי, שבאין מפריע בועט פנימה מחוץ לרחבה.

דקה 57

מתפרצת של פורטו. טייו בועט היטב אך נהדף על ידי ראיקוביץ'. אבנדרו מחטיא את המסגרת עם הריבאונד מקרוב.

דקה 55

זה כמעט היה השער הראשון של מכבי במפעל - הוצאת כדור רעה של קסיאס מגיעה לדור פרץ, שמעביר לזהבי. השוער מתעשת בזמן, והודף את הבעיטה של הקפטן לקרן.

דקה 34

תייו משתלט על מסירה ארוכה, משאיר מאחור את בן הרוש ומגיש לאבובאקר כדור לקרש-סל. האחרון מסתפק בבעיטה לעמוד.

דקה 19: 0-1 לפורטו

הרחקה רעה של בן חיים הגדול הופכת לאיבוד כדור קריטי קרוב לשער של מכבי. הכדור מגיע לטייו, שמאגף שמאל מכניע את השוער.

דקה 15

שתי הזדמנויות נהדרות לבן חיים - את הראשונה הודף קסיאס לקרן, ואת נגיחת ההמשך לגארסיה הוא מפספס בסנטימטרים.

הרכבים

מכבי תל אביב: פרדראג ראיקוביץ', איתן טיבי, טל בן חיים, קרלוס גארסיה, עומרי בן הרוש (עדן בן בסט, 46), גל אלברמן, דור פרץ (נוסא איגייבור, 82), אבי ריקן, גילי ורמוט (ניקולה מיטרוביץ', 46), טל בן חיים, ערן זהבי

פורטו: איקר קסיאס, מקסי פריירה, איוואן מרקאנו, ברונו מרטינס אינדי, מיגל לאיון, דנילו פריירה, רובן נבס, אנדרה אנדרה (ג'יאנלי אימבולה, 89), כריסטיאן טייו (סילבסטרה ורלה, 76), אבנדרו (הקטור הררה, 62), ונסן אבובאקר

תגובות