ישראל הובכה בחיפה והפסידה 3-0 לאלבניה

מוקדמות מונדיאל: ישראל חיפשה ניצחון בית, אבל אלבניה גברה עליה בקלות ותפסה את המקום השלישי על חשבון הנבחרת של אלישע לוי

אור בוקר
האלבנים חוגגים את השער השני, הערב בחיפה

לאחר שאבדו הסיכויים הריאליים לתפוס את אחד משני המקומות הראשונים, הנבחרת של אלישע לוי רצתה לסיים את הקמפיין במקום השלישי אבל דווקא אלבניה היא זו שממוקמת מתחת לספרד ואיטליה בסוף הערב (ראשון).

עצוב היה לראות את האיצטדיון בחיפה ריק למחצה במשחק רשמי בינלאומי, אבל עצוב עוד יותר היה לראות את אלו שכן הגיעו לתמוך בנבחרת שורקים בוז ומאבדים תקווה כבר בהפסקה. 11 כחולים פלוס שלושה מחליפים היו במרבית הדקות בחזקת נעלמים ולא הסתדרו עם הנחישות והאמביציה האלבנית. לאחר תצוגת נפל ותבוסה צורבת 3-0 בצדה, גם המקום השלישי במוקדמות המונדיאל בסכנה.

כבר במעבר החלק לחניון המקיף את סמי עופר, ובהמשך בשקט היחסי בסביבת האיצטדיון ובתורים הקצרצרים בשערי הכניסה, התקבלה התחושה שהנבחרת הלאומית כבר לא ממש עושה את זה גם לאופטימים שבחובבי הענף. רובם מעדיפים את הכורסה הנוחה מול מסך הטלוויזיה בסלון, ומי שכבר טורח להגיע עושה זאת מול אריות מסוגן של ספרד ואיטליה. משחק מול נבחרת מדרג בינוני כאלבניה כבר מזמן לא נחשב "סחורה". מי שכן התייצב וקיווה לטוב הוא אוהד צעיר חובש כיפה שנתלה באילנות גבוהים כשהתחמש בחולצה לבנה של הסופרסטאר מספר 7 המככב באלופת אירופה בשנתיים האחרונות.

מנגד, ספק אם מי מ-500 האלבנים שסיפקו תצוגת עידוד נפלאה בפינת האיצטדיון, זוכר מצב בו נבחרתו הכריעה לזכותה משחק חוץ רשמי כבר במחצית הראשונה. כמה מהם סיפרו בחיוך על ההזדמנות לשלב את חיבתם לכדורגל עם ביקור בישראל, ומספר צעירות שיכלו כפות ידיים - סמל לעיט הדו-ראשי השחור שעל דגל הלאום האדום, והצטלמו למזכרת על רקע היציעים הריקים.  

אלמוג כהן מסתכל על שחקן אלבני

המחצית הראשונה הייתה שייכת כולה לארמנדו סדיקו, חלוצה של לוגאנו השוויצרית. בדקה ה-22 הוא ניצל טעות של ביברס נאתכו, היחיד עד אותה דקה שהצדיק את החולצה הכחולה, ורגע אחרי שנדהם מהמסדרון הכחול שפרשה לפניו ההגנה המקומית, שלח בעיטה מדויקת לפינה וקבע 0-1. דקה להפסקה הלקחים לא הופקו ומהלך כמעט זהה של אותו סדיקו הסתיים בבעיטה שטוחה לאותה פינה, שנתנה את האות לצהלות המיעוט האלבני, שחגג את הכנסת האורחים הנדיבה עם 0-2 בהפסקה.   

פה ושם ניסתה ישראל להשיב מלחמה במחצית השנייה עם כמה ניסיונות עקרים מצד ערן זהבי וכדור של בן שהר שפגש בעמוד דרך שחקן הגנה, אבל מי שהייתה תכליתית היא האורחת, שהשלימה בדקה ה-71 נקמה מתוקה על התבוסה המשולשת שספגה במפגש הקודם. מהלך קבוצתי "איטלקי" שהחל באלסייד היסאי מנאפולי המשיך ברוחב מדויק ללדיאן ממושאי מפסקרה, שלא התקשה לנעוץ מקרוב את המסמר האחרון.

מאמן אלבניה, ג'אני דה ביאסי, קיווה לפני המשחק כי שחקניו ישיבו את הכבוד לו ולנבחרת. גם הוא לא האמין לצורה המשכנעת בה הם נענו למבוקשו.     

ביברס נאתכו. היה חייב להיכנע, להשפיל את הראש בלית ברירה - כמו שעושים מיעוטים בישראל בכל יום
עדכונים

דקה 71: 3-0 לאלבניה

ישראל ממשיכה להתבזות הערב, אלבניה וממושאי כובשים שער שלישי במשחק ועולים למקום השלישי על חשבון ישראל 

דקה 44: 2-0 לאלבניה

כדור גבוה מגיע לסדיקו שבועט מאותה נקודה ובאין מפריע לשער של גורש, ומשלים צמד על חשבון ההגנה החלשה של ישראל.

דקה 22: 1-0 לאלבניה

איבוד כדור של נאתכו מאפשר לרושי למצוא את סדיקו, קפטן אלבניה, שבועט מ-20 מטר ומכניע את גורש.

הרכבים

נבחרת ישראל:

דודו גורש, אלי דסה, איתן טיבי, שיר צדק, טאלב טוואטחה; אלמוג כהן, ביברס נאתכו, אייל גולסה, ליאור רפאלוב; ערן זהבי, בן שהר.

נבחרת אלבניה:

תומאס סטרקושה, אלסעיד היסאי, מרגים מבראי, בראט ג'ימשיטי, ארמיר לניאני; אודיסה רושי, אמיר אברשי, בורים קוקלי, לדיאן ממושאי, יאהמיר היקה; ארמנדו סדיקו.