"אשמח אם ישחק ערבי בבית"ר ירושלים. אין לי דרך לכפות זאת"

"ספורט הארץ" הפנה ליו"ר ההתאחדות לכדורגל, עופר עיני, סדרה של שאלות בנוגע להדרה המתמשכת. תגובתו אמנם קוראת לשוויון הזדמנויות ומבטיחה תמיכה ב"מי שיחצה את הרוביקון למרות כל הקשיים", אך מעבירה את האחריות בעניין למוסדות אחרים

יואב בורוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יואב בורוביץ

"הכדורגל, אולי יותר מכל תחום אחר, חייב להיות שווה ולאפשר לכולם את אותן הזדמנויות". כך כותב יו"ר ההתאחדות לכדורגל, עופר עיני, בתגובה לרשימת שאלות שהפנה לו "ספורט הארץ" בנוגע להדרה — הלכה למעשה — של כדורגלנים ערבים מבית"ר ירושלים.

עיני התמנה לתפקיד בדיוק לפני שנה, במקום אבי לוזון שתפקד כ"ראש ממשלת הכדורגל" במשך שבע שנים. כותב שורות אלה ניסה פעמים רבות לשכנע את לוזון לפעול בנוגע לבית"ר ירושלים. לוזון הקשיב, שקל והחליט שלא לעשות דבר. בינתיים, גם עיני לא פעל בעניין.

מזכ"ל ההסתדרות לשעבר "מואשם" לא אחת כי הכדורגל אינו אהוב עליו וכי המשחק אינו בראש מעייניו, וזאת בניגוד ללוזון. זה לא מנע ממנו עד כה להתמודד בהצלחה לא מבוטלת בניסיון של יו"ר ההתאחדות הפלסטינית, ג'יבריל רג'וב, להשעות את ההתאחדות הישראלית מפיפ"א בשל מדיניות הממשלה כלפי הכדורגל הפלסטיני והשתתפות קבוצות ישראליות מההתנחלויות במסגרת ההתאחדות. לא בטוח שהמשך הפעילות של בית"ר ללא כדורגלנים ערבים לא תעלה בשלב מסוים לסדר היום של פיפ"א או אופ"א. עיני מודע לכך.

עיני. סרב להצהיר כי יפעל להפסקת המצב בבית"רצילום: מוטי מילרוד

בלי קשר, רצוי היה שיו"ר ההתאחדות יביע את דעתו או ינסה לפעול כדי שבית"ר תשנה מדיניות; כי ההתאחדות בסופו של דבר היא הריבון בכל הנוגע לכדורגל הישראלי. המדיניות של בית"ר במשך כל השנים היא בראש ובראשונה מחדל של ההתאחדות, שאיפשרה לה — וממשיכה לאפשר לה — לא לצרף כדורגלנים המשתייכים למיעוט משמעותי במדינה והינם אזרחי ישראל.

לכן הגשנו רשימת שאלות לעיני. הנה הן לפניכם:
1. האם המצב הקיים בבית"ר, לפיו הקבוצה לא החתימה אף שחקן ישראלי ממוצא ערבי במשך כל השנים, נראה לך תקין?
2. מה הן לדעתך הסיבות שהובילו למצב הזה?
3. האם אתה חושב שההתאחדות צריכה לפעול על מנת לשנות את המצב? ואם כן, מה עשתה עד היום? ואם ההתאחדות פעלה, מדוע המצב לא השתנה?
4. האם אתה מתכוון להמשיך לאפשר למצב הזה להתקיים? במלים אחרות: האם תהיה מוכן להמשיך להיות יו"ר ההתאחדות לכדורגל כאשר בליגת העל יש קבוצה שנמנעת זה שנים מהעסקת ישראלים ממוצא ערבי?
5. האם כעת, כיוון ש"ירשת" מצב נתון בכל האמור לבית"ר והערבים, אתה מתכוון לפעול על מנת לשנות את המצב?
6. מה יכולה ההתאחדות לעשות כעת על מנת לשנות את המצב, אם בכלל?
7. אם לא ההתאחדות — מי הגופים שצריכים לפעול על מנת לשנות את המצב?
8. אם תתקבל פנייה מאופ"א בעניין בית"ר, האם תבצע בדיקה שלא ביצעת עד היום? אלו תשובות לדעתך ניתן לתת לאופ"א?
9. האם היית מתרעם אם בקבוצה בספרד המאמן היה אומר כי "מוקדם הזמן להחתים שחקן יהודי"? האם היית פונה להתאחדות הספרדית בקובלנה?
10. האם אתה מוכן לצאת בהצהרה כי ההתאחדות לכדורגל בראשותך תפעל כדי שהמצב שבו בית"ר נמנעת מלהחתים שחקנים ממוצא ערבי ייפסק לאלתר?

***
והנה תגובתו של עופר עיני:
"נכון לעכשיו, מעולם לא קבע אף טריבונל משפטי, אתי או אחר, בהתאחדות לכדורגל ומחוצה לה, כי יש משום עבירה בעובדה שאין שחקן ערבי בבית"ר ירושלים. אולי כי הדבר לא הובא לבחינה כזאת, אולי כי המישור המשפטי אינו הנכון לבחינת הדברים.
"לטובת בית"ר ירושלים, למען החברה הישראלית, הייתי שמח אם הנתון הזה היה משתנה. אין לי דרך לכפות זאת כיו"ר. יש כאן גשר שכדאי ונכון לחצות אותו, אבל אי החצייה שלו אינה בהכרח עבירה על החוק. בסופו של דבר יצטרך להיות מישהו שיחצה את הרוביקון למרות כל הקשיים, ואני מתחייב לספק את כל התמיכה האפשרית כיו"ר ההתאחדות למהלך כזה.

"ההתאחדות לכדורגל לא קובעת לאף קבוצה את מי היא אמורה להחתים בהתבסס על קריטריונים של דת ולאום. תקנון ההתאחדות, תובע ההתאחדות ובתי הדין פועלים באופן נחרץ וברור מול כל גילוי של גזענות או הסתה לגזענות. נגד קבוצות יהודיות וערביות כאחד. לדעתי, אנחנו הטריבונל המוביל במדינת ישראל בכל הקשור למאבק בגזענות. במסגרת הכלים שיש לנו, ולא אלה שמדמיינים שיש לנו כהתאחדות, נוסיף לעשות כל שביכולתנו לטובת הנושא. יש כל כך הרבה גורמים נוספים — משרדי ממשלה, מסגרות חינוכיות ועוד — שיכולים לעשות הרבה כדי להביא למצב שבו צירוף שחקן ערבי לבית"ר ירושלים יהיה אפשרי ומוצלח עבור כל הצדדים.

"ההתאחדות עושה כל שביכולתה כדי להעמיד קרקע יציבה לדו קיום ולשותפות. זה מתבטא בליגות הילדים המעורבות, בקבוצות הנוער, בפעילויות חינוך שאנחנו יוזמים, בקמפיינים ועוד. נבחרות ישראל על הגילים השונים שלהן, הן מופת להרמוניה בין שחקנים יהודים וערבים.

עיני כותב כי "טביב קבע כי לא יאפשר לאף קומץ לנהל את המועדון"צילום: שרון בוקוב

"כאשר מאמן בית"ר ירושלים בעונה שעברה, גיא לוי, התבטא באופן שאינו ראוי, לא הסתפקתי בתגובה מיידית קצרה, אלא הוספתי לכך מכתב אישי שקיבל פומבי. לא מעניינות אותי הנסיבות בהן אמר את הדברים או אם דבריו, לטענתו, לא הובנו כהלכה. הם פשוט לא היו צריכים להיאמר. המכתב ששלחתי לגיא לוי נשלח גם למעסיקו מר אלי טביב, שלשמחתי מיהר להבהיר כי ישמח לצרף שחקן ערבי/מוסלמי לקבוצה אם יתאים מבחינה מקצועית, ואף קבע כי לא יאפשר לאף קומץ לנהל את המועדון.

"בכל מקום בו תתקיים אפליה על רקע דת, צבע או מין, אהיה הראשון להוביל את מי שיעשו הכל כדי למנוע אותה. כך פעלתי בכל תפקיד ציבורי בו כיהנתי עד כה. הכדורגל, אולי יותר מכל תחום אחר, חייב להיות שווה ולאפשר לכולם את אותן הזדמנויות".

***
עיני בוחר לספק תמיכה מלאה למקבל ההחלטות בבית"ר ירושלים, ואף כותב כי "טביב קבע כי לא יאפשר לאף קומץ לנהל את המועדון". האם הוא מספק הוכחות לכך? לא ממש. בינתיים טביב לא מחתים ערבים, כמו כל קודמיו; האם זו אינה כניעה ל"קומץ"? לעיני הפתרונים.

עוד כותב היו"ר בתחילת דבריו כי "נכון לעכשיו, מעולם לא קבע אף טריבונל משפטי, אתי או אחר, בהתאחדות לכדורגל ומחוצה לה, כי יש משום עבירה בעובדה שאין שחקן ערבי בבית"ר ירושלים. אולי כי הדבר לא הובא לבחינה כזאת, אולי כי המישור המשפטי אינו הנכון לבחינת הדברים". בכך הוא למעשה מנקה את ההתאחדות מאחריות לנעשה בבית"ר. כאשר עיני טוען כי אולי הסיבה לכך היא שהדבר פשוט "לא הובא לבחינה כזאת (אתית או משפטית)", הוא כבר מוציא את המוסד שבראשותו הוא עומד כקטן ביותר. האם אין להתאחדות הסמכות להעמיד את בית"ר לדין על תופעה שהיא מזהה כפסולה מבחינה אתית או משפטית?

עיני מוסיף: "אולי כי המישור המשפטי אינו נכון לבחינת הדברים"; ובכן, למה לא? ואם לא, האם פעלת במישור אחר, אתי למשל, או בכל פעילות אחרת כדי לשנות מציאות זו של אפליה?

ולכן נשאל עיני מראש: "האם אתה מתכוון להמשיך לאפשר למצב הזה להתקיים?". התשובה שלו מסתכמת בכך: "הייתי שמח אם הנתון הזה היה משתנה. אין לי דרך לכפות זאת כיו"ר". כלומר: אין לי באמת מה לעשות, למרות שהייתי שמח אם המצב היה משתנה. אז בשביל מה צריך יו"ר? במקום זאת, עיני מעדיף להסיט את האחריות לגופים אחרים: משרדי ממשלה, מסגרות חינוכיות.

על השאלות איך היה פועל לו פנתה אופ"א להתאחדות, או אילו מצב דומה של אפליה כלפי כדורגלנים יהודים היה מתקיים במדינה אחרת, עיני בוחר לא להשיב. הוא גם מסרב להצהיר כי ההתאחדות בראשותו תפעל נגד בית"ר ירושלים ומדיניותה המפלה. אולי בגלל שלפני ששלח את מכתב התגובה אמר עיני בשיחת טלפון, כאשר עומת לראשונה בשאלת הדרת הערבים מבית"ר, כי "אני לא חושב שיש כאן מדיניות מכוונת נגד ערבים".
מעניין מה הוא חושב שיש כאן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ