"אני חושב שבית"ר עושה טעות, אבל..."

"זה לא קשור אלינו. אנחנו לא הגוף הקובע. אין לנו סמכות". היו"ר צחי פישביין אמנם תומך בהחתמת ערבים בבית"ר ירושלים ו"חושב שהפרויקט שלכם מבורך", אבל מתעקש שהוא לא יכול להפסיק להזרים אליה מיליונים מכספי הטוטו

יואב בורוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יואב בורוביץ

מקורות במשרד הכלכלה מוסרים כי בשבוע הבא יגיעו נציגי בית"ר ירושלים לשימוע שלפני העמדה אפשרית לדין באשמת מדיניות של אפליה במקום העבודה. החלטת המשרד נובעת מבחינה מחודשת של הנתונים, מעתירתו של רפעת (ג'ימי) טורק וגם מאמירות אנשי בית"ר בעבר הקרוב, שמרמזות על הכוונה מגבוה לא להעסיק שחקנים ערבים. העובדה כי בשנתיים שלו כבעלים לא היה אלי טביב אפילו קרוב להחתמת ערבי תורמת אף היא להחלטת הנציבות לשוויון הזדמנויות בעבודה. ברצונה לעמת את בית"ר עם הנתונים וגם מול עדויות של שחקנים ערבים כעבאס סואן, שאמר כי רק בגלל היותו ערבי לא התקבל בסופו של דבר למועדון. רק אוסף טיעונים משכנעים במיוחד מצד בית"ר יגרמו לנציגי הנציבות לחזור בהם מכוונתם לתבוע את הקבוצה לדין.

בעוד עו"ד ציונה קניג־יאיר, המייסדת והעומדת בראש הנציבות, החליטה לצאת למאבק תקדימי בקבוצת כדורגל, כל הגופים שבאמת אמונים על הענף ובית"ר עדיין סוכרים את פיהם מים ואינם עושים דבר כדי לשנות מציאות אפלייתית על בסיס דתי־גזעני. עתה נתייחס למי שמממן את אזלת היד של הרשויות שאמונות על בית"ר, היינו מועצת ההימורים לספורט, הידועה גם כטוטו־ווינר.

"אנחנו בנק, הגוף המממן. לכו לגופים הקובעים — ההתאחדות, למינהלת הליגה, ראש העירייה"צילום: שרון בוקוב

חובה לציין כי בניגוד למרבית הרשויות האחרות, נציגי הטוטו גילו הרבה יותר אחריות ואכפתיות, לפחות בכל האמור למתן תשובות מהירות לכל השאלות. יו"ר המועצה להימורים, צחי פישביין, אפילו הודה כי הוא תומך בפרויקט והביע תקווה שישפיע על מקבלי החלטות לשינוי מדיניות. אך בכל האמור לדרישה מהטוטו עצמו, כמייצג את כל המגזרים באוכלוסיה הישראלית, לשינוי מדיניות מיידי בבית"ר כתנאי להמשך הקצבות כספיות — כאן הוא הותיר אותנו קצת מאוכזבים.

"אני חושב שבית"ר עושה טעות", פותח פישביין, "אני חושב שיש שחקנים ערבים מדהימים. בית"ר עושה דבר שהוא גם טעות מקצועית. אבל כיו"ר הטוטו אני לא יכול להיכנס לזה. אנחנו גוף ניטרלי ולא קובעים למי אנו מעבירים כספים ומהן אמות המידה שעל פיהן מעבירים. בשביל זה יש את משרד האוצר ואת ועדת לובצקי, שקבעה לפני כשנה כמה כסף צריך לעבור לכל ענף ספורט. אבל אין במסקנות הוועדה אמות מידה ערכיות או אתיות להעברה. למשל, לא נאמר שם שכדי שקבוצת כדורגל תזכה להקצבה, היא צריכה שישחק בה לפחות ערבי או שניים. אם היה נקבע דבר כזה, הייתי נוהג על פיו. חשוב להבין שאין לנו אמירה בעניינים האלה".

אתה עדיין יכול לומר כיו"ר הטוטו כי המדיניות שקיימת בבית"ר אינה נראית לך ולטוטו. מי כמוכם מייצגים את כל שכבות האוכלוסיה בישראל ואת כל הדתות. אתם ניזונים מלא מעט כסף של אזרחים ערבים. אז מדוע אתם מאפשרים, ולו בעקיפין, להמשך של מדיניות גזענית נגד ערבים בכך שאתם מממנים גם קבוצה כמו בית"ר?
"אין לנו סמכות להביע דעה על התנהלות של קבוצות והאם הן פועלות על פי ערכים כאלה או אחרים כל עוד הן עומדות בתקנון ובאמות המידה שנקבעו בוועדות שהוקמו לשם כך. אני כצחי פישביין יכול לחשוב מה שאני חושב, אבל לא יכול להגיד את זה. אני לא יכול להגיד מלה. לא אם הם שמים קבוצה רק של ערבים, ולא אם הם שמים קבוצה בלי ערבים. או רק בלי אתיופים, או רק בלי רוסים. זה לא מענייני. אתה מדבר עכשיו על הטוטו. אתה לא מדבר עלי. אתה מדבר על הטוטו".

פישביין. "אני חושב שיש שחקנים ערבים מדהימים"צילום: ראובן שוורץ

אתם גוף ציבורי. מדוע קולכם אינו רלוונטי? אתם יכולים לומר: נמשיך להעביר כספים על פי חוק, אבל דעתנו אינה נוחה מכך. כפי שדעתכם לא היתה נוחה מהמשך תפקודו של אבי לוזון כיו"ר התאחדות.
"שוב אומר: אנחנו לא יכולים לעולם להביע עמדה על מה קורה בתוך הקבוצות. זה לא מקומנו. אנחנו מחוייבים להישאר לגמרי ניטרלים. יש ועדה שקבעה לנו אמות מידה שעל פיהן אנחנו מחלקים כסף. המדיניות של בית"ר אינה תחת אמות המידה הללו. ולכן לנו אין מלה בכלל. גם אם קבוצת כדורגל תשתף שחקן של דאעש, לנו אין מלה בעניין. זה לא קשור אלינו".

זו לא מדיניות של הקטנת ראש? זה לא הופך אתכם רק לבורג?
"אנחנו בנק, הגוף המממן, לא הגוף הקובע. אתם צריכים ללכת לגופים הקובעים. ללכת להתאחדות לכדורגל, למינהלת הליגה, לראש עיריית ירושלים שמעורב מאוד בקבוצה. הם צריכים להחליט מה עושים עם בית"ר. לכן אני חושב שהפרויקט שלכם מבורך, וגם טוב שמשרד הכלכלה נכנס לעובי הקורה, אבל אנחנו כטוטו באמת לא יכולים להחליט בקטעים האלה. אם אתה רוצה לדבר עם מי שקבע את אמות המידה שעל פיהן אנחנו מעבירים כספים, דבר עם צבי לובצקי".

לובצקי, מגדולי הכדורסלנים של הפועל תל אביב בשנות ה־50' וה־60' ומי שעומד בראש בית ההשקעות אי.בי.אי, ניצב גם בראש ועדה שהחליטה על חלוקת כספי הטוטו לאיגודים ולקבוצות. הכדורגל הישראלי — קרי ההתאחדות וכל הקבוצות — זוכה מדי שנה להקצבה של כ־64 מיליון שקלים ועוד כ־80 מיליון בהסכם שיווק. סכום המענק לכל קבוצה משתנה על פי הצלחות, שידורים ומשתנים שונים, אך לפי הערכת הטוטו, קבוצה כמו בית"ר מקבלת מהם כשלושה־ארבעה מיליון שקלים לעונה.

לובצקי. "הוועדה בראשותי לא קיבלה מנדט לעסוק בעניינים ערכיים או חינוכיים"צילום: עופר וקנין

מר לובצקי, האם נראה לך צודק שקבוצה שנוהגת באפליה תקבל כאלה סכומים מגוף ציבורי כמו הטוטו?
"הוועדה בראשותי לא קיבלה מנדט לעסוק בעניינים ערכיים או חינוכים. אנחנו ועדה שחישבה מספרים, הכפילה וחילקה על פי פרמטרים שונים, והחליטה כמה כל איגוד יקבל. אתה מתעסק כאן בנושא מדינתי. המדינה צריכה לקבוע אם מה שבית"ר עושה בסדר. הרשויות האמונות צריכות לקבוע. אם יש כאן חולשה של שלטון החוק, ויש כאן, זה כבר נושא אחר".

הבנתי מפישביין שלוועדה בראשותך היתה סמכות לקבוע אמות מידה, גם ערכיות. אם הייתם כותבים שקבוצה בלי ערבים לא יכולה לקבל כסף, אז הוא היה יכול לנהוג על פי זה.
"זה לא נכון. הוא סתם נפנף אותך. לוועדה לא היתה סמכות לקבוע בעניינים ערכיים. אגב, אני חושב שגם לפישביין אין. אתה יודע איפה יש לו, בעניין של כספי השיווק. שם זה לגמרי דירקטוריון הטוטו שמחליט לאן יילך הכסף. שם אולי הוא יכול להגיד שהוא נותן או לא נותן על פי פרמטרים כאלה ואחרים, כראות עיניו".

ובכן, אולי בכל זאת יש מקום לאמירה של הטוטו, אמירה שאינה מסתכמת רק בדיבורים אלא גם בעשרות מיליוני שקלים בשנה. מצער שלמרות האמירות האמיצות של העומד בראשות המועצה להסדר ההימורים בספורט, עדיין לא שמענו מלה פומבית אחת בנושא; שלא לדבר על מעשה, שיעיד על כך כי גוף שמייצג את כל אזרחי ישראל אכן מייצג את האינטרסים של כולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ